Türkiyede yaşama konusunda umudum azalıyor

Bu durum 10 yıl boyunca böyle kalırsa, ülkenin sağlam bir yokuşa gidiceğini düşünüyorum, osmanlının duraklama ve gerileme dönemi gibi düşünebilirsiniz.
20 yıl önce durakladık zaten gerisi Allah kerim.
Boş mesele.
Kendi önüne bak.

Katılmıyorum, benimle aynı durumda olsan, benim gördüklerimi sen de görsen, kafana takmadan duramazsın. Çocuk oyunu değil, hepimiz insanız.

Bu durum 10 yıl boyunca böyle kalırsa, ülkenin sağlam bir yokuşa gidiceğini düşünüyorum, osmanlının duraklama ve gerileme dönemi gibi düşünebilirsiniz.
20 yıl önce durakladık zaten gerisi Allah kerim.

Katılmıyorum, benimle aynı durumda olsan, benim gördüklerimi sen de görsen, kafana takmadan duramazsın. Çocuk oyunu değil, hepimiz insanız.

Ama bir kahraman gelip dolari 25 kuruş yapacak.

Senin gördüklerin beni alakadar etmiyor, vicdan mıncıklaması yapıp duyar kasmana gerek yok.
Sokaklarda olan sokakta kalıyor, kendin için yaşıyorsun sonuçta.

Yaşama Türkiye de kanka.
Eyvallah kankam, düşünemedim.
Senin gördüklerin beni alakadar etmiyor, vicdan mıncıklaması yapıp duyar kasmana gerek yok.
Sokaklarda olan sokakta kalıyor, kendin için yaşıyorsun sonuçta.

Bir şey soracağım.
2,451 mesajında, "seni alakadar etmeyen" konuların altına önüne bak yazıp, tekrar gelip duyar kasma diyerek mi oldu?
Açıkçası ben etkilendim dostum. Bana da lazım böyle bir kafa.

Elinizden bir şeyler gelmiyorsa, düşünüp üzülmek yersiz. Keyif almaya ya da çok rahatsızsanız gitmeye çok cesursanız düzeltmeye çalışacaksınız. Hepimiz oturup dert yansak birbirimize bir yere varamayız. Ayrıca siz askerliğe gidene kadar 10 kere değişir o iş meraklanmayın.

Elinizden bir şeyler gelmiyorsa, düşünüp üzülmek yersiz. Keyif almaya ya da çok rahatsızsanız gitmeye çok cesursanız düzeltmeye çalışacaksınız. Hepimiz oturup dert yansak birbirimize bir yere varamayız. Ayrıca siz askerliğe gidene kadar 10 kere değişir o iş meraklanmayın.

Şimdi şöyle, şunları bir düzelttelim;
1.kimsenin dert yandığından değil, bir şeyleri gözlemlediğimizden ve bunları fark edip sohbet etmek istememden konuyu açtım, bunlar yeni şeyler değil yıllarca gördüğüm şeyler.
2.askere gitme konusunda bu kadar endişeli değilim, bedellini fiyatının bu kadar fazla olması ve gidenlerin hiç övmemesi tohafıma gitti.
Son olarak bir konularda üzülmek yersiz doğrudur fakat üzülmenin de zamanı var.
Yeri gelince üzülürsünüz, kalkar bir daha umutlanırsınız. O yüzden böyle bir yorum saçma.

2023'de bir tık düzelir. Ama her şey güllük gülistanlık olmayacak. Yerine geçecekler de tarih defterlerine bakınca hep fosil tipler. Hep başarısız olmuş kişiler.
İlhan Kesici'yi vitrine çıkarmaya çalışanları bile gördü bu gözler.

Ümidiniz çok olmasın. Bir tık daha iyi olacak ama öyle işte..
Kurtuluş bu fosillerin hepsi siyaset arenasından tasfiye edilince olacak. Yani daha zaman var maalesef.

Şimdi şöyle, şunları bir düzelttelim;
1.kimsenin dert yandığından değil, bir şeyleri gözlemlediğimizden ve bunları fark edip sohbet etmek istememden konuyu açtım, bunlar yeni şeyler değil yıllarca gördüğüm şeyler.
2.askere gitme konusunda bu kadar endişeli değilim, bedellini fiyatının bu kadar fazla olması ve gidenlerin hiç övmemesi tohafıma gitti.
Son olarak bir konularda üzülmek yersiz doğrudur fakat üzülmenin de zamanı var.
Yeri gelince üzülürsünüz, kalkar bir daha umutlanırsınız. O yüzden böyle bir yorum saçma.

Evet yeni şeyler değil. Türkiye hep böyleydi hep sorun vardı. Düşünüp üzülmen sana bir şeyler katmayacak ben de sana tavsiye veriyorum. Bunlara takılıp kalmak üretkenliğini azaltır, hayattan keyif alamazsın. Kafam allak bullak demişsin, ağır yük altındayım demişsin. 17 yaşında bunları kafana takmaman gerekiyor, bunun sorumlusu sen değilsin.
Bedelliyi neden övsün insanlar zaten, mantığın bittiği yerde askerlik başlar. Sırf doğduğun için genç yaşında yüklü bir meblağ paran gasp ediliyor üstüne berbat bir 20 gün geçiriyorsun. Her şey olduğu gibi bu da yanlış.

Evet yeni şeyler değil. Türkiye hep böyleydi hep sorun vardı. Düşünüp üzülmen sana bir şeyler katmayacak ben de sana tavsiye veriyorum. Bunlara takılıp kalmak üretkenliğini azaltır, hayattan keyif alamazsın. Kafam allak bullak demişsin, ağır yük altındayım demişsin. 17 yaşında bunları kafana takmaman gerekiyor, bunun sorumlusu sen değilsin.
Bedelliyi neden övsün insanlar zaten, mantığın bittiği yerde askerlik başlar. Sırf doğduğun için genç yaşında yüklü bir meblağ paran gasp ediliyor üstüne berbat bir 20 gün geçiriyorsun. Her şey olduğu gibi bu da yanlış.

Biliyor musun? Bunlar çok anlık yaşanan hisler, ama çok sık yaşanan hisler.
Ben ağır yük altında dediğime bakmayın, insanlar ne hayatlar yaşıyorlar da, hayatlarına devam ediyorlar. Sadece ilk defa bu kadar şeyin art arda geldiği bir dönemi gördüm. Paylaşmak istedim.
Saatlerce buna ağladığımdan değil, ama bir yerde de üzüldüm. Konuşmak bu kadar değersiz olmamalı, herkesin yaşadığı bir gelecek kaygısı belki de bu sadece. Ben büyüttüm siz büyütmeyin konuyu :D

Geri
Yukarı