Türkiye’de yaşayan birinin maddi durumu

Arkadaşa neden yüklendiniz anlamadım. Aldığı harçlığı hiç harcamayıp biriktirse bile istediği şeyi alması zor, onu anlatmış. Neresi saçma? Para değersizleşmiyor mu? Enflasyon yükselmiyor mu? Bugün 300 tl dediği şey, geçen yıl 200 liraydı. Öte yandan, ailesi neden 50 lira veriyor diye sormuyorsunuz.

Ben saçma bir durum göremedim. Ekonomi, zaten sınırlı kaynakların yönetimidir. Siz harçlıktan da tasarruf edebilirsiniz, aylık gelirinizden de. Sanki hepiniz Adam Smith'mişsiniz gibi örneği eleştirerek nereye varmaya çalıştığınızı anlayamıyorum.

Gençlere karşı yapıcı olun. Örneği beğenmeyen kendi örneği ile anlatsın, eksiği varsa düzeltsin. Yaptığınız yorum bir işe yarasın arkadaşlar.

Baban sonuçta o parayı sana karnını doyurman için veriyor sana oyun alman için ya da ev geçindirmen için vermiyor. Biraz saçma olmuş.

Arkadaşa neden yüklendiniz anlamadım. Aldığı harçlığı hiç harcamayıp biriktirse bile istediği şeyi alması zor, onu anlatmış. Neresi saçma? Para değersizleşmiyor mu? Enflasyon yükselmiyor mu? Bugün 300 tl dediği şey, geçen yıl 200 liraydı. Öte yandan, ailesi neden 50 lira veriyor diye sormuyorsunuz.

Ben saçma bir durum göremedim. Ekonomi, zaten sınırlı kaynakların yönetimidir. Siz harçlıktan da tasarruf edebilirsiniz, aylık gelirinizden de. Sanki hepiniz Adam Smith'mişsiniz gibi örneği eleştirerek nereye varmaya çalıştığınızı anlayamıyorum.

Gençlere karşı yapıcı olun. Örneği beğenmeyen kendi örneği ile anlatsın, eksiği varsa düzeltsin. Yaptığınız yorum bir işe yarasın arkadaşlar.
Amaç yanlış demiyoruz ki örnek yanlış.

Evet bakalım (sürprizbozan’a aldım rahatsız olacak varsa tıklamasın):
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
ekonomi iyi veya kötü bu değişir ama bu örnekten sonra ben senin düşünce yapının çok kötü olduguna karar verdim. ben de haftalık 100 tl alıyorum diyelim. araba almak için 10 sene beklemem gerekiyor. ne kadar kötü dimi :D mantık bu mu yani

En basitinden bir örnek vermek gerekirse: Ben bir 12.sınıf öğrencisiyim ve 300 TL’lik bir şey için (bu arada haftada 50 TL harçlık alıyorum) tam olarak 6 hafta boyunca hiçbir harcama yapmayıp yemek bile yemezsem hedefimdeki şeyi alabiliyorum. İşte bu kadar kötü bir ekonomiye sahibiz.
Ben harçlık alamıyorum.
Evet bakalım (sürpriz bozan’a aldım rahatsız olacak varsa tıklamasın):
30 günlük ban yemeye ne dersin?

En basitinden bir örnek vermek gerekirse: Ben bir 12.sınıf öğrencisiyim ve 300 TL’lik bir şey için (bu arada haftada 50 TL harçlık alıyorum) tam olarak 6 hafta boyunca hiçbir harcama yapmayıp yemek bile yemezsem hedefimdeki şeyi alabiliyorum. İşte bu kadar kötü bir ekonomiye sahibiz.
Gerçek bir bruh moment. Sen 10 TL ile karnını tıka basa doyurabilecekken 25-35 TL arası doyuruyorsun ve bunların çoğu vergi oluyor. Nerden biliyorsun yediğin burger de TRT Payı olmadığını?

Ben ekonominin kötü olduğunu düşünmüyorum. Dolar ve vergiler çok fazla. Şimdi diyebilirsiniz ki dolar ve vergiler zaten ekonomi değil mi? Evet etkileri büyüktür. Ama ekonomi ithalat ve ihracata, sanayiye bağlıdır. Ama maalesef dünya'daki dolar krizi ülkemizin belini büküyor. İnşallah en kısa zaman da ekonomik refaha ereriz.

Günümüzde hepimiz bir köleyiz. Onların 2 Mercedes 3 BMW alması için biz fakir kalıyoruz. Dünya düzeni bu şekilde saçma bir şekilde giderse ileride günlük 10 TL değil hayal edemiyecek kadar kötü olabilir. Gelecek bizim elimizde gençler bu saçma düzeni düşürebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı