Türkiye'deki akran zorbalığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genelde okulda toxic kişiler tek dolaşmıyor.
En az 3 kişi dolaşıyor 1 kişiye zorbalık ediyor nedeni olmamasına rağmen psikolojik/fiziksel
Bunu çok gördüm bu ülke gelişmez.
Okulların kiliseden farkı yok çünkü 2 yerde şeytan kaynıyor.
Biri söylemişti ama efsane bir söz.
Sözü acil bulalım aga merak ettim.

Lise ve daha düşük eğitim seviyesi için zorbalık normal. Empati gelişmemiş, Vicdan namından eser yok. Aile ile bence alakası yok. Ailesi istediği kadar "zorbalık kötüdür" desin, zorbalığın ne olduğu hakkında empati yapamıyorsa düzelme göremezsin. Empati ve Vicdan aşılamak gerek.

Hayatımda hiç zorbalık yapmadım ama çok uğradım, insanlar ilginç bilmiyorum, ben mi özgüvensizim, onlar mı onursuzun teki hiç kavrayamadım, düşünülecek birşey yok, survivor gibi programlarda Turabi gibi kişilikler yüceltiliyor, "Lan, bugün survivorda kavga var mı" diye youtubede deli gibi aratılıyor, yeterince bariz bence.

Hayatımda hiç zorbalık yapmadım ama çok uğradım, insanlar ilginç bilmiyorum, ben mi özgüvensizim, onlar mı onursuzun teki hiç kavrayamadım, düşünülecek bir şey yok, survivor gibi programlarda turabi gibi kişilikler yüceltiliyor, "LAN, bugün survivorda kavga var mı" diye YouTube'da deli gibi aratılıyor, yeterince bariz bence.

Söylemek istediğim buydu, zorbalık bizim ülkemizde şöhret yapmak için bir yol olarak görülüyor.

Akran Zorbalığını İlkokul 1'den Lise 4'e kadar yaşadım 12 yıl boyunca. Örn. Kızlar benimle dalga geçerdi sevgili olmak istediğim zaman sınıf gazlardı. O zamanlardan beridir yaşımdan büyük kadınlardan hoşlanmaya başlamışımdır dalga geçmiyorlar en azından falan diye şimdi bu yöntemde de artık gözümün yaşına bakılmıyor eskisi gibi.

Yalnızca okul ortamında değil iş hayatı dahil birçok alanda zorbalık durumu söz konusu. Henüz daha okul dönemlerinde zorbalığa uğramak, zorba kişiliklere karşı nasıl davranmanız gerektiğine dair erkenden yararlı bir tecrübe olabilir.

Geri
Yukarı