Türkiye'deki kavga kültürü

Karıma, aileme sövülse hiçbir şey yapmam. Yoluma devam ederim, boşuna aksiyona gerek yok. Bir ben aptalım herhalde, bu kadar insan niye kavga ediyor? Ayrıca okurken yoruldum, paragraf oluşturmayı öğrensen fena olmaz.
Hocam doğrusu mutlaka odur fakat ben gerçekten kendimi tutamam.Yani o radde ye gelirse patlarım ancak.Yazım kuralları için özür dilerim genelde düzgün yazarım.Hızlı yazacağım diye oldu

@Wankula153 sorun değil. Manevi değerlerin tamamen önemsiz olabileceğini düşünüyorum ben. Senin için manevi taraf gerçekten önemliyse bilemiyorum tabii ki.

Sorunda kavga anında zayıf tarafın neden yumruk atmadığını sormuşsun zannedersem, başına sonradan daha büyük bela almamak için olabilir. Sonuçta o zayıf ve ileride sıkıştırılacak. İleride sorun yaşamamak için kavgayı uzatmamak istiyordur belki.

Arkadaşlar şimdi uzun süredir gözlemlediğim bir şeyi size söyleyeceğim. Öncelikle kavga vb diğer konuları asla desteklemiyorum(spor dışında). Şimdi Türkiye de bence 3 çeşit kavga şekli var 1 normal kavga 2 okul kavgası 3 gerçek kavga. Ben baktığımda okulda yaşanan kavgalarda şunu çok açık görüyorum. Mesela iki kişi kavga ediyor. Biri birinden iri ki bence kavga etmek ile bir alakası yok. Daha küçük olan çocuk dönüp bir tane yumruk atsa karşıdakini alır. Ama itişme kakışma tekmek bende çok kavga ettim ama ben şöyle düşünüyorum yani kavga etmem için beni ciddi bir raddeye getirmeleri lazım. Ben o zaman birine yumruk atıp burnunu kıracak kadar hırslanayım. Karıma ailemden biri söz konusu olursa, önem verdiğim biri söz konusu olursa veya hayati konularda yaparım herhalde muhtemelen ya da karşımda ki yaparsa. 2. tür normal kavga. Bunda da tekme yumruk ama daha kısa ve sakin genelde ayırırlar. 3. ölümüne gerçek kavga. Ayıran yok düşürürsen kazanırsın ya da sen düşersin. Peki sizce neden? İnsanlar okulda birini dövdü mü o çocuk bir yumruk ile olayın seyrini değiştireceğini bile bile atmıyor.
Daha önce bahsettiğiniz gibi kavga etmedim, eğer öyle bir durum olursa iki durum var kavga etmeyi gözün kesiyorsa sonuna kadar git kesmiyorsa kaç en temizi.

11.sınıfa geçtim ve burada okul kavgaları her zaman sevgili ve küfür yüzünden ortaya çıkıyor.
Ve kavgalarda her iki tarafta onlarca kişi toplayıp toplu kavga ediyorlar. Baksan her iki tarafında kavga etmekten korkar. Ama arkalarında birileri olunca birden havalanıyorlar.

@Wankula153 sorun değil. Manevi değerlerin tamamen önemsiz olabileceğini düşünüyorum ben. Senin için manevi taraf gerçekten önemliyse bilemiyorum tabii ki.

Sorunda kavga anında zayıf tarafın neden yumruk atmadığını sormuşsun zannedersem, başına sonradan daha büyük bela almamak için olabilir. Sonuçta o zayıf ve ileride sıkıştırılacak. İleride sorun yaşamamak için kavgayı uzatmamak istiyordur belki.
Olabilir.Ben pisikolojik etkinin de çok büyük yol oynadığını düşünüyorum.O kendini zayıf gördüğü için karşıda ki onu ezici döver zannediyor.Bence insan kendini ezdirmemeli. Kendini korumak dışında da kavga etmemeli.Ama işte hep dediğimiz gibi yapamıyoruz.Özellikle Türk kültüründe aile gibi konular çok hassas oluyor.Bende bundan nasibimi almışım.

11.sınıfa geçtim ve burada okul kavgaları her zaman sevgili ve küfür yüzünden ortaya çıkıyor.
Ve kavgalarda her iki tarafta onlarca kişi toplayıp toplu kavga ediyorlar. Baksan her iki tarafında kavga etmekten korkar. Ama arkalarında birileri olunca birden havalanıyorlar.
Hocam ben daha pisikolojik şeylerden dolayı etdim.Hani sevgili(çok olmadı😭🤣).Küfür de hani durduk yere olduysa tepki gösteririm.Ben genelde hani bi kesim vardır sürekli karşıda ki ile dalga geçer.Sonra bi şekilde kavga başlatır.Ben hep onlar ile kavga ettim.Çok açık konuşuyorum.Bir çoğu da korkak insanlar. ben kilo olarak zayıf biriyim ama hani ben çok kolay defederim.Önemli olan özgüven.Bence o dövülürsen oluşacak acınma veya böyle dalga geçme konusu o da insan ı durduruyor.

Arkadaşlar çözümü olan var mı bilmiyorum ama. Bende son 1 yıldır. Böyle sıkıntılı durumlarda. Kavga vb. durumlarda içim bir hoş oluyor kalp atışım hızlanıyor. Mesela dışarıda bir bağırış duysam böyle oluyor. Kavga etmekten korkmuyorum. Bunun tam korku olduğunu da düşünmüyorum. Dayak yemekten de korkmuyorum. Ama son 1 yıldır gerek çevrem gerek kendim yüzünden kilo bakımından zayıf olmamı çok kafaya takıyorum. Aslında biraz çözüm bulmaya başladı. Fakat bu benim biraz öz güvenimi kırdı. Buna bağlı olabilir mi?

Konu baya eskiymiş ama kendi yorumumu yapmak istedim. Bana göre kavga veya fiziksel gücü benimsemek, uygulamak aşırı ilkelce ve yobazcadır. Karşındaki sana küfür ediyorsa, fiziksel güç kullanmaya çalışıyorsa, itiyorsa veya haklarını ihlal ediyorsa gidip cezasını adaletle verirsin. Bunu geçtim herhangi bir problemde fiziksel güç kullanmak nasıl bir düşüncesizlik? Diyelim ki karşındaki kişi klasik ergen kavgası olarak ''sevgili''ne laf attı veya hakaret etti. Sen gidip ''sen kimsin ulan benim olduğum yerde kimse bi kıza laf söyleyemez adamı paramparça ederim kimsin sen'' mi diyeceksin? Karşındaki haksız dahi olsa konuyu fiziksel güce çekmenin amacı ne? Haklı sen olmana rağmen çağırdığın kavgada yenilirsen haklı olan taraf karşındaki kişi mi olacak? Konudaki haklılığı neden fiziksel güç belirliyor onu anlayamıyorum. Bu mantığa göre işliyorsa hayatı boyunca dövüş/savaş sanatları eğitimi alan bir kişi ister birilerinin ailesini öldürsün, ister birilerinin sevdiği her şeyi elinden alsın konu sonuç olarak kavgaya ve fiziksel güce ulaştığı için haklı olan o kişi olacak. En çok şu Ankara, İstanbul, Adana gibi yerlerde yaşayıp şiddete eğilimli olan, ''arkamız var ha, çevrem 50 kişi'' diyen ve kendisiyle en ufak göz temasında bulunana ''hayırdır kardeş ne bakıyon?'' diyenler ülkenin hatta dünyanın en büyük problemi.

Konu baya eskiymiş ama kendi yorumumu yapmak istedim. Bana göre kavga veya fiziksel gücü benimsemek, uygulamak aşırı ilkelce ve yobazcadır. Karşındaki sana küfür ediyorsa, fiziksel güç kullanmaya çalışıyorsa, itiyorsa veya haklarını ihlal ediyorsa gidip cezasını adaletle verirsin. Bunu geçtim herhangi bir problemde fiziksel güç kullanmak nasıl bir düşüncesizlik? Diyelim ki karşındaki kişi klasik ergen kavgası olarak ''sevgili''ne laf attı veya hakaret etti. Sen gidip ''sen kimsin ulan benim olduğum yerde kimse bi kıza laf söyleyemez adamı paramparça ederim kimsin sen'' mi diyeceksin? Karşındaki haksız dahi olsa konuyu fiziksel güce çekmenin amacı ne? Haklı sen olmana rağmen çağırdığın kavgada yenilirsen haklı olan taraf karşındaki kişi mi olacak? Konudaki haklılığı neden fiziksel güç belirliyor onu anlayamıyorum. Bu mantığa göre işliyorsa hayatı boyunca dövüş/savaş sanatları eğitimi alan bir kişi ister birilerinin ailesini öldürsün, ister birilerinin sevdiği her şeyi elinden alsın konu sonuç olarak kavgaya ve fiziksel güce ulaştığı için haklı olan o kişi olacak. En çok şu Ankara, İstanbul, Adana gibi yerlerde yaşayıp şiddete eğilimli olan, ''arkamız var ha, çevrem 50 kişi'' diyen ve kendisiyle en ufak göz temasında bulunana ''hayırdır kardeş ne bakıyon?'' diyenler ülkenin hatta dünyanın en büyük problemi.
Kesinlikle katılıyorum ama bu düşünce çok toz pembe yani hayatımızda tabi ki kaba kuvvet yıllarca yer edindiği gibi bundan sonra da yer edecek.Sadece yumruk yumruk yumruğa olmayabilir.savaşlar,bombalar,ambargolar ve benzer yaptırımların hepsi şiddet şimdiye kadar olduğu gibi olmaya da devam edecek ve hayatımızdan çıkamayacak.Tabi ki her şeye kavga çıkarmak aciz ve cahil insan davranışı ama bence insan üzerine gelindiğinde kendini korumayı da bilecek.Sevgili konusunu örnek vermişsin evet sevgilime biri laf atarsa kavga ederim.Bunu ilkelce buluyor muyum? hayır.Nedeni karşıdakine bazen kapasitesi kadar karşılık verebilirsin.Sen bir erkeğin yanındakine laf atan bir canlıya istediğin adaleti ara lafı söyle anlamaz.Onun seviyesi kaba kuvvettir.Ama tabi ki de herşey e kavga çıkarılmamalı.Ayrıca pratikte kavgayı alan haklıdır diye de birşey yok.O anda haklı haksız için kavga edilmez orda an ve olay için kavga edilir.Belirli kırmızı çizgilerim var.Onlara dokunulmadığı sürece karşımda ki dik yapıyorsa kılımı kıpırdatmam o da kendime saygımdan.Kendi hayatım,Ailem,Yanımda ki Dostum vb. Söz konusu ise kavga ederim.

Kafamda 10 dikiş var burnum kırık. 11. sınıfta 15 kişi ile kavgaya girdim hepsini lisede yaşadım. Kavga kadar boş bir şey yok özellikle kız laf söz üzerine ise bomboş burnum kırıldığında hem ben hem karşı çok hasar aldı kız uğrunaydı. Kafama 10 dikiş atıldığı zaman küfürleşme üzerine kavga ettim bomboş yere. 15 kişi beni sıkıştırdığı zaman yine benden bağımsız kız arkadaşımın olayıydı ben yine bana kafa tutan çocuğun ağzını yüzünü kırdım şanşlıydık ki meydandaydık teyzeler amcamlar çok çekiştirdi herkesi en son dövdüğüm çocuk börekçiden bıçak aldı bende o an kaçtım ve kaçarken en son gördüğüm sevgilimi yerde dövüyorlardı. Biri şu an gelip laf söz etse hayatta kavga etmem. Kız için hayatta kavga etmem bırakır giderim eğer çok önemli biri değilse benim için. Hakkım yenmediyse, hazetmediğim el kol yüz şakası yapılmadıysa kavga etmem. Görüyoruz lisede zarganalar toplanıp yok yere olay çıkarmaya çalışıyor hepsi maskara benim zamanımdada vardı böyle tipler 2 sınıf gelirlerdi birine sağlam vurdun mu çil yavrusu gibi dağılırlardı. Bu devirde şu anki Türkiye'de trafikte okulda vs kavga edilmez silah çeken mi dersin bıçaklayan mı dersin iyice çoğaldı çok iyi bile kavga etsen gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı