Türkiye'nin artık çekilemez derecede pahalı olması

Düzen kurulmuş, yıkılmadığı sürece böyle gidecek. İki parça şey 15 TL tutuyor. İstediklerimin tamamını alsam haftalık harçlığım eriyecek herhalde. Umarım fanatikler azalır da rahat bir nefes alırız, soluğumuzu kestiler. Alım gücümün bu kadar düştüğünü hiç hatırlamıyorum.

Zaten bu insanlardan da bir cacık olmaz. Her şey halledildi bu ülkede, sesleri çıktı mı? Yok, ama cepler boşalınca sesler yükseliyor değil mi? Keşke gerçekleri cebiniz boşalmadan önce görseydiniz. Yıllardır neler oluyor bu ülkede arkadaş.
son paragrafa katılıyorum.
Esnaf olarak büyüdüm. Çevreme hep hakimdim. Bana 22 seneyi sorun söyleyeyim. 22 sene önce bir emekli 2 aileye bakacak güçteydi. Şimdi bir emekli bir aileye bile bakamıyor. Yapılan asgari ücret zammı enf rakamlarını gizlemek yani ört pas etmek için böyle yapıldı. Sesini çıkaramayan halk bu yemi güzel yuttu. Üretim yapmayan ülkede ha bire para basıyor. Böyle bir ülke düzelir mi? Ülke tabanı nasıl ise başı da öyledir. Tabandaki papuç bozuk, o papuç düzelmez ise asla düzelmez. Bizim gençliğimizi yediler, sıra gelecek nesilde.

Sorun siyasi partilerde değil, sistemde. Bugün X partisi yönetiyor ve biz şikayetciyiz. Yarın Y partisi yönetecek ve biz yine şikayet etmeye devam edeceğiz.

Bugün yaşadığımız her türlü haksızlık, rüşvet almalar, kanunsuzluklar, adam kayırmalar, alınan bol sıfırlı sıfırlı milletvekili-bakan maaşları, makam araçları saltanatı, ülkeyi babalarının çiftliği gibi yöneten siyasiler, babalarımızın-annelerimizi aldığı düşük maaşlar, yüksek enflasyon altında ezilen toplum, zenginlerin kayırılması, cezasız kalan her türlü suç bugün var, yarın da olacak.

Sistem değişmediği sürece bu konuşmaları daha çok yaparız.

Sorun doğrudan politikacılardan kaynaklanıyor, hem muhalefet hem iktidar yüksek enflasyonun suçlusudur, seçimi garanti gören 3-5 konuşma yapan politikacılara umut bağlanmamalıdır asla, bu insanların zamanında hangi isimlerle yürüdükleri belirli.

Para sorunu 10 seneden önce düzelmez, eğitimsizlik-kültürsüzlük ise bir ömür.

Hocam 1 yılı geçtim 2-3 aydaki fiyat değişimi bile hayretlere düşüyor, öğrenciyim yıl başında Burger King ekonomi menüsü 20TL civarıydı aylar geçti her ay 3 4 lira zam geldi son durum 40 liraya dayandı dışarı çıkıp bir yemek yiyip bir kahve içsen 70 liraya patlıyor benden önce okumuş olanlara bakıyorum kimisi sadece aldığı kredi veya burs ile okuyabilmiş, ben part time işe girsem aldığım kredi ile anca geçinirim sanırım yani anlatılmaz hocam bitki gibi yaşar oldum. Evde bir şey yapacak olsan bir kola bile 15 lira olmuş büyük boy cips 13 lira.

Hocam 1 yılı geçtim 2-3 aydaki fiyat değişimi bile hayretlere düşüyor, öğrenciyim yıl başında Burger King ekonomi menüsü 20TL civarıydı aylar geçti her ay 3 4 lira zam geldi son durum 40 liraya dayandı dışarı çıkıp bir yemek yiyip bir kahve içsen 70 liraya patlıyor benden önce okumuş olanlara bakıyorum kimisi sadece aldığı kredi veya burs ile okuyabilmiş, ben part time işe girsem aldığım kredi ile anca geçinirim sanırım yani anlatılmaz hocam bitki gibi yaşar oldum. Evde bir şey yapacak olsan bir kola bile 15 lira olmuş büyük boy cips 13 lira.
Öyle istiyorlar ki sabah akşam makarna yesinler ama kendileri yemezler boş erzak ile beslenen ülke Türkiye makarna ekmek vb protein yok bir tavuk 60-70-80 TL ulan bir tavuk ya ölü basmışlar iğneyi bırakmışlar. Gıdayı geçtim gerisine gitmiyorum bile benim arkadaşım 1000-1500 TL harcını ödeyemediği için eğitimi uzadı ve yurt vb şeyler bulamadı aile baskısı ile uğraşıyor şimdi yazık

Ortalıkta krizi fırsata çevirmemek konusunda ısrarcı bir muhalefet olduğu sürece bu günlerimizi de arıyacağız. Mevcut düzeni değiştirmemek için ayak diretiyorlar. Hayatımda ilk kez bu yıl yemek yemek için girdiğim yerden geri çıktım. Bu arada bunun benim paramın olup olmaması ile bir alakası yok, artık 100 liralık menü alsan açlığını zor bastırır para verip yine de doymayacağını bilmek insanı daha çok üzüyor. Aslında standart vatandaş olarak etkilerini nispeten az hissediyoruz, babam esnaf ve hammadde de gün içinde birkaç defa zam olduğu söylüyor.

Son düzenleme:
Ortalıkta krizi fırsata çevirmemek konusunda ısrarcı bir muhalefet olduğu sürece bu günlerimizi de arıyacağız. Mevcut düzeni değiştirmemek için ayak diretiyorlar. Hayatımda ilk kez bu yıl yemek yemek için girdiğim yerden geri çıktım. Aslında standart vatandaş olarak etkilerini nispeten az hissediyoruz, babam esnaf ve hammadde de gün içinde birkaç defa zam olduğu söylüyor.

Hocam bizim kahvaltı dükkanımız var geçen yıl 15 TL olan peynir 60 TL oldu, genel olarak oran böyle sağlıklı beslenmek vs zaten hikaye karnımız doysun kafasında insanlar artık.

Sorun siyasi partilerde değil, sistemde. Bugün X partisi yönetiyor ve biz şikayetciyiz. Yarın Y partisi yönetecek ve biz yine şikayet etmeye devam edeceğiz.

Bugün yaşadığımız her türlü haksızlık, rüşvet almalar, kanunsuzluklar, adam kayırmalar, alınan bol sıfırlı sıfırlı milletvekili-bakan maaşları, makam araçları saltanatı, ülkeyi babalarının çiftliği gibi yöneten siyasiler, babalarımızın-annelerimizi aldığı düşük maaşlar, yüksek enflasyon altında ezilen toplum, zenginlerin kayırılması, cezasız kalan her türlü suç bugün var, yarın da olacak.

Sistem değişmediği sürece bu konuşmaları daha çok yaparız.
Hangi sistemi uygulasan bu ülke düzelir, bir öneri de bulun? İnsan bozuk, bozuk insanın elinde hangi yönetim biçimi olursa olsun işlemez.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı