Türkiye'nin bayrağının anlamı nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Halk mıyız millet mi yani?
Eğer sen ben sadece halkım milli bir yanım yok diyorsan, tarihin boyunca yoldaşlık yaptığın Türk Milleti'nin diğer unsurlarının (Azerbeycan, Türkmenistan vb..) çıkarları benim umrumda değil diyebilirsin. Mesela ABD kendi çıkarları için senin de çıkarlarını gözeterek bu ülkelerden birine müdahale etmek isterse(bu savaş olmak zorunda değil yaptırım olabilir) sen buna olumlu bakarsın.

Eğer ben milletim diyorsan. Aynı topraklarda yaşamasan bile ortak bir tarihe gelenek ve göreneğe sahip olduğun için çıkarın olsa bile buna müsaade etmezsin.

Bu kadar basit.

Son düzenleme:
Eğer sen ben sadece halkım milli bir yanım yok diyorsan, tarihin boyunca yoldaşlık yaptığın Türk Millet'inin diğer unsurlarının (Azerbeycan, Türkmenistan vb..) çıkarları benim umrumda değil diyebilirsin. Mesela ABD kendi çıkarları için senin de çıkarlarını gözeterek bu ülkelerden birine müdahale etmek isterse(bu savaş olmak zorunda değil yaptırım olabilir) sen buna olumlu bakarsın.

Eğer ben milletim diyorsan. Aynı topraklarda yaşamasan bile ortak bir tarihe gelenek ve göreneğe sahip olduğun için çıkarın olsa bile buna müsaade etmezsin.

Bu kadar basit.
Sanırım siz Halk ile gelenek görenekleri karıştırıyorsunuz. :)
Eğer bahsettiğiniz gelenek görenekler ise evet çok da umrumda değil. Yani bir Ermeni ile onların yediği bir yemeğin tadına bakabilirim, ya da bir Kürt ile onların konuştuğu dil ile türküler söylemeye çalışabilirim, ya da Türk bir şair olan Nazım'dan dizeler ezberleyebilirim. Bu farklı bir şey.
Evet Azerbaycan ve diğer ülkelerin çıkarları neden ilgilendirsin ki bizi? Benim için önemli olan burası ve etrafındaki komşu devletler. İnsanlarla iletişimde olmak ya da onların iyiliğini düşünmek için aynı Milletten olmaya gerek yok bence. Eğer öyle olsaydı Türkiye'deki birçok birlikteli de olmazdı. Bu topraklar binlerce yıl boyunca değişik kültürlerle ve Milletlerle harmanlanmış, evrim geçirmiş bir yapıya sahip.
Bana kalırsa bu topraklarda kimse gerçekten ben Türküm, ben Kürdüm, ben Ermeniyim diyemez.
Dese de sorun olmaz. Diyebilir tabii ki. Ama benim için içi boş kavramlar. Karışmışız içiçe geçmişiz. İşte o yüzden Millet değil ''halk'' olabilmek önemli. Ve Türkiye'nin tarihini iyi bilen Mustafa Kemal Milliyetçiliği de aslında bunu benimser.

Son düzenleme:
  • Beğen
İfadeler: acv
Bu şimdi aklıma takıldı. Boş boş duvara bakıyordum o sıra :)

O sembollere çok fazla anlam yükleniyor, mesela:

Hilâl ve yıldız için İslâmiyet'i temsil ettiğini söyleyenler var, Kosova savaşında o kadar çok kan dökülmüş ki kandan oluşan bir göle, gökte hilâll ve yıldız düşmüş. Yada o hilâlin Türklüğüm sembolü olduğunu da okudum.
Arka planda olan "âl" için kan, kırmızı renk için de Türklüğün (Oğuz Boyu'nun) rengi.

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Bir yerde görmüştüm;

Dosya Ekleri

• tumblr_nxc3mmOwzG1rsyad6o1_1280.jpg
    tumblr_nxc3mmOwzG1rsyad6o1_1280.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 59
Eskiden o meşhur hikaye yok muydu.. Mehmetçiklerin kanı bir çukura doluyor ve Venüs ile hilalin uyumuyla kana yansıyor.

Küçükken ne bilelim Venüs'müş. Gezegenmiş meğer. :)

Dünya üzerinde görsellik olarak ilk 3'üme girer bizim bayrağımız.

Savaşlara neden olan şey milli duygular, milliyetçilik değildir. Para, çıkarlar, kaynaklar ve dindir. Milli duygular ve milliyetçilik savaşa gönderecek insanları kullanma araçlarıdır. Aslında din neden dışında, bu araçların arasında da sayılabilir.

Tanımları okusan? Ayrıca yazdıklarım arasında gelenek görenek geçmiyor.
Okudum ama verdiğiniz örnekler Halk kavramını tanımlamıyor. Bazen Millet denen şey birçok Halkın bir araya gelmesiyle oluşur.
Sizin tabirinizle Halk ve Millet kavramları biraz çelişkili geldi bana hatta bazı kısımları anladım dersem yalan olur.
İçiçe geçmiş bir kültrel birliktelikten söz ediyorum. Anadolu'yu araştırısanız, Ermeni, Türk, Kürt olsa bile birçok benzer özellikleri olduğunu görebilirsiniz.
Bu da benzer coğrafyada, benzer acıları benzer mutlulukları yaşadıkları içindir.
Sırf genetik olarak aynı diye onları savunmak bana mantıklı gelmiyor. Dünyayı sömüren İngilizler ya da ABD'liler Türk kökenli olsa savunacak mıydınız?
İyi ve güzel neredeyse oraya bakmak gerek.
Savaşlara neden olan şey milli duygular, milliyetçilik değildir. Para, çıkarlar, kaynaklar ve dindir. Milli duygular ve milliyetçilik savaşa gönderecek insanları kullanma araçlarıdır. Aslında din neden dışında, bu araçların arasında da sayılabilir.Bu nedenle bana Milli duygular yersiz ve gereksiz geliyor.
''Milli duyfular'' hepsini kapsıyor aslında. Devletin bekası, vatan aşkı, din elden gidiyor vb. :)
AKP/MHP siyasi literatürü. Ama ölenlerin çoğu yoksul ve eğitimsiz insanlar.

Son düzenleme:
Sizin tabirinizle Halk ve Millet kavramları biraz çelişkili geldi bana. Hatta bazı kısımları anladım dersem yalan olur.
Bu topraklarda yaşayan farklı ırklardan insanlar seninle aynı tarihi paylaşıyorlar. Onların da dedeleri senin dedenle aynı savaşta aynı safta yer aldı. Daha evvelinde de diğer ülkelerle birdik. Orta Asya'dan gelen ortak bir tarihimiz var. Eskiden aynı halktık. Şimdi farklı halklar olsak da aynı milletteniz. Tarihini okuyan tarihini benimseyen bir insan, millet kavramından bağımsız hareket edemez. Böyle bir yaklaşımda sanırım oturmuş olur kavramlar.

Senin yazdıklarından senin gerçek anlamda milliyetçi olmadığını anlıyorum ben. Olamazsın diyemem. Tercih meselesidir.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 409178

Bayrak bir semboldür. Milli bir sembol olduğu için derin anlamlar yüklemek gerekir. Sorduğunuzda belki de farklı cevaplar alacaksınız. En çok duyacağınız da bu resimdeki hikayedir. Yazılanlara baktım da biraz milli duyguları kaybetmişiz gibi geldi.

Kurtuluş Savaşı'nda çok insan öldü gençler. Gerçekten çok insan öldü. Hem bizden hem de karşımızda savaşan onlarca milletten insanlar. Zihninizde o cephedeki cesetleri canlandıramazsınız!!!

Bu bayrak göndere çekilirken kolay çekilmedi. Bu tarz konularda tutucu olun derim.
Kardeşim tebrik ediyorum aradığım cevabı yazmışsın. O zamanı şimdi ki klavye başında oturanlar düşünmüyor hayal edemiyor işte. Nesil olarak çok kötü yere gidiyoruz. Sahip çıkmıyoruz bayrağa bile.

Bu topraklarda yaşayan farklı ırklardan insanlar seninle aynı tarihi paylaşıyorlar. Onların da dedeleri senin dedenle aynı savaşta aynı safta yer aldı. Daha evvelinde de diğer ülkelerle birdik. Orta Asya'dan gelen ortak bir tarihimiz var. Eskiden aynı halktık. Şimdi farklı halklar olsak da aynı milletteniz. Tarihini okuyan tarihini benimseyen bir insan, millet kavramından bağımsız hareket edemez. Böyle bir yaklaşımda sanırım oturmuş olur kavramlar.

Senin yazdıklarından senin gerçek anlamda milliyetçi olmadığını anlıyorum ben. Olamazsın diyemem. Tercih meselesidir.
Bu bahsettiğim bir ırk meselesi değil ki? Milletlerden bahsediyorum. Ayrı milletlerden olup Halk oalrak bie arada yaşayanlar da var; aynı ırktan olup farklı milletten insan da var. Ayrıca herkes Orta Asya patentli değil bence. :)
Sanrırım siz sadece Türk olanlardan bahsediyorsunuz ya da herkesi Türk olarak görüyorsunuz ama öyle bir şey yok bence. Evet sırf bu gereksiz ayrımlardan dolayı asla bir milletin ırkın ya da dinin savunusu olmayacağım. Hatta konu bayrak olduğundan şunu da eklemek isterim: ''hiçbir bayrağın da benim için bir önemi yok''
Ben sadece farklı kültürlere inançlara, uluslara, ırklara saygı gösterebilirim hepsi bu.
Çünkü dünya Türk olanların, İngiliz olanların, Fransız ya da Kürt olanların dünyası değil; dünya insanların ve üzerinde yaşayan tüm canlıların dünyası.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı