Türkiye'nin ekonomisi

Türkiye son 3 yılını doların atağını takip ettiğini söyleyebilirim (şahsen aile boyu günde 5 kez bakıyoruz). Doların atağa kalkmasını halkın cahilliği mi bilmiyorum ama doğruları konuştuğun zaman seni meydanda linçlemeye kadar gidiyor. Doların artmasının asıl sebepleri merkez bankasının üzerinde oluşan baskı ve bağımsız olmaması. Ülkede yetişen pırlanta gibi çocukların yaptıkları projelerin ülke içerisinde popülerliğe ulaşmaması, ki bu ülkede üretimi ciddi oranda etkilemektedir. Diğer sebep de ülkenin hala cari açık vermesi. Ama TÜİK ülke ekonomisinin %7 oranında büyüdüğünü söylüyor. Ülke ekonomisi %7 büyümüşse bunların kur etkisi yaratması lazım. Biraz da bu konu hakkında görüşelim tarafsız bir şekilde lütfen.

Sadece merkez bankası değil ki sorun olan şey. Sen katma değerli insan üretmelisin ki onlar da katma değerli ürün üretsin sen de para kazan. Merkez bankasında yapılan çok büyük hatalar var fakat sadece para politikasını iyi yöneterek büyüyemezsin. Para politikasının nasıl yönetileceği zaten ekonomi kitaplarında anlatılır. Bunların hepsi de daha önce denendiği için hangi durumda hangisinin yapılacağı da açık bir şekilde ortadadır. Senin iyi bir eğitim sistemin yoksa kaliteli bir insanın kaliteli bir ürünün olmaz. Adalet ile ilgili sıkıntıların varsa kimse senin ülkene yatırım yapmaz. Günümüz Türkiye siyasetçilerinden hiçbiri eğitime önem vermiyor. Asıl sorun bu. Çünkü siyasetçiler anlık çözüm ister eğitim anlık olmaz. Uzun bir süreç gerektirir. Eğittiğin neslin büyümesi gerekir. Bu işler son 3 yılda olmuş işler de değil ayrıca. Maalesef ülkemizdeki çoğu insanın birer koyundan farkı yok. Ben bunu A partisini destekliyor B partisini destekliyor diye ayırarak söylemiyorum. Ülkemizde aynı şehirde doğmuş diye, aynı dine inanıyor diye veya ondan başka bir dine inanıyor diye kime oy vereceğini düşünmeyen insanımsı varlıklar var. Bunlar ölüp gitmeden, yerine gelecek yeni nesil de eğitilmeden Türkiye kolay kolay kurtulamaz bu durumdan. Bunlar iyi günlerimiz ABD piyasadaki fazla doları çekince göreceğiz asıl Dolar/TL'yi.

Üretmediğimiz için böyle bir durumdayız fabrikalar vs satılmasaydı aksine daha da fazla yatırım yapılsaydı şu an daha iyi bir yerdeydik.

Türkiye Cumhuriyeti, son 10 senedir ekonomisiyle değil vergilerle ilerleyen bir devlettir. Öyle bir duruma sokulduk ki mevcut hükümet gittikten sonra bile bu durum kısa sürede toparlanamaz.

Ekonomi büyüseydi halk daha da fakirleşmezdi.
Türkiye'nin ekonomisi büyüyor. Halkın fakirleşmesinin sebebi paranın bize değil, Slenderman'in adamlarına gitmesi. Ekonomi büyüdükçe zengin zenginliğine zenginlik katarken fakir ise daha da fakirleşiyor. Yani ülkece yaşadığımız bu sorun ekonomik değil, siyasi bir sorun. Yani ülkeyi Slenderman yerine başka biri yönetse ve o adam da kaliteli biri olursa bu ülkedeki bu sorun düzelir.

Türkiye Cumhuriyeti, son 10 senedir ekonomisiyle değil vergilerle ilerleyen bir devlettir. Öyle bir duruma sokulduk ki mevcut hükümet gittikten sonra bile bu durum kısa sürede toparlanamaz.

Yanlış. Bu son 10 senede yaşadıklarımızın sebebi sadece son 10 senede yapılan yanlışlar değil. Sen etkilerini 10 senedir görüyorsun sadece. İnsanlar yaptıkları ayrımlardan kurtulsalar eğitilen bir sonraki nesilde düzelir ülkenin durumu. Ama biz müslüman, ateist diye ayırdığımız sürece şu halimizden daha iyi bile olamayız.

Yorum yok.

Dosya Ekleri

• 5e4e14e0ae298bc10ba7220e.jpg
    5e4e14e0ae298bc10ba7220e.jpg
    66,5 KB · Görüntüleme: 33
Türkiye'nin ekonomisi büyüyor. Halkın fakirleşmesinin sebebi paranın bize değil, Slenderman'in adamlarına gitmesi. Ekonomi büyüdükçe zengin zenginliğine zenginlik katarken fakir ise daha da fakirleşiyor. Yani ülkece yaşadığımız bu sorun ekonomik değil, siyasi bir sorun. Yani ülkeyi Slenderman yerine başka biri yönetse ve o adam da kaliteli biri olursa bu ülkedeki bu sorun düzelir.
Doğru,yazıyı yazarken bu aklıma gelmemişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı