Türkiye'nin F35 Macerası Bitti

Sınırına koyacaksın askeri ve vuracaksın geleni. Elalemin toprağında ne işin var? Ülkeyi yoktan var edeli 100 sene oldu olacak ve 100 senede çok şey değişti. Eski Şanlı Türk devletleri yok artık anlamanız lazım.
Hocam bizim yaptığımız ne tam olarak ? İdlib konusunda orda olmamızın sebebi yeni bir mülteci akınını önlemek ki bu en önemli şey.Çünkü oradaki mülteciler ellerinde silah olanlar.Ordan çekilsek bu seferde mülteci geldi yine diye kızacak insanlarımız.
Büyük ordu demek binlerce uçağın geminin olması demek değildir.Örnek olarak Mısıra bakalım.Yeni gem isatın alıyorlar sürekli,tank alıyorlar,uçak alıyorlar,Fakat operasyonel güç var mı ? Türkiyeyle karşılaştırma bile yapılamaz.Ülkende yetişen pilotlar dünyanın en iyi pilotları.Ülkendeki özel kuvvetler dünyada sayılı özel kuvvetlerden.İHA alıyorduk, şu an bunu operasyonel sürü halinde kullanabilen kaç ülke var ? Türkiye NATOnun en güçlü ordularından biri.Zaten olmasaydık bu kadar anlaşmazlıktan sonra çoktan atılmıştık.Bunu yapamazdı demeyin Dünyanın mafyası olan devlet her şeyi yapar.

Patates ise ana vatanı zaten Amerika olan bir yiyecek, o yüzden normal bence.
Savunmaya baktım da kalkıp çay koyasım geldi... Patatesin orijini Güney Amerika diye başka yerde yetişmiyor mu? Neredeyse çöl toprağında bile yetiştirilebilen temel gıda maddelerinden birini üretmemenin savunulacak tarafı yok. Domates de yetiştirilmesin o zaman, onun da orijini Güney Amerika. Mısır, kabak, biber, çilek, nohut, kuru fasulye de yetiştirme o zaman. Şu anda yediğin şeylerin neredeyse yarısı Amerika'ya gidilmeden önce yoktu Eski Dünya kıtalarında.

Son düzenleme:
Savunmaya baktım da kalkıp çay koyasım geldi... Patatesin orijini Güney Amerika diye başka yerde yetişmiyor mu? Neredeyse çöl toprağında bile yetiştirilebilen temel gıda maddelerinden birini üretmemenin savunulacak tarafı yok. Domates de yetiştirilmesin o zaman, onun da orijini Güney Amerika.
Kesinlikle haklısınız.Üretim her şeyin temeli aslında.Üretilmeyen bir şeyin savunulacak bir tarafını göremiyorum.

S400 tamamen bahane komşumuz Yunanistan'da S300 kullanıyor. Düşüncem şu; ABD bize F15 ya da F18 satacak.

Son düzenleme:
S400 tamamen bahane, komşumuz Yunanistan da S300 kullanıyor.
Yunanistan S-300'ü kullanmıyor. NATO'nun deneme tahtası olarak kullanılıyor ve stratejik olarak Yunanistan'ın anakarası için en işe yaramayacağı noktası olan bir adaya konuşlandırılmuş durumda. Ayrıca o sistemleri Yunanistan almadı, Güney Kıbrıs ve NATO/Türkiye arasındaki ara bulucu olmak durumunda kaldılar. Onların tercihi değildi o sistemi edinmek.

Düşüncem şu; ABD bize F-15 ya da F-18 satacak.
Umarım F-15 satar da envantere F-4'lerin yerine hem o silah kapasitesine sahip hem de daha iyi bir alternatif eklemiş oluruz.

Son düzenleme:
ABD bize F-15 satmak yerine F-35 satmak isteyecektir. F-18'i zaten hava kuvvetleri istemez, nedenini söylemiyorum merak eden varsa ışık bıraksın.

Neden mi F-35 satmak isteyecek/istiyor ABD? Çünkü F-35'e sahip bir ülke en az 20 yıl ABD'nin köpeği olacak. Bizim gibi ülkeler minimum 40 yıl olacak. Bu uçaklar belli saatlerde bakıma gidecek, ABD para kazanacak. Kullanmasan bile her yıl belli sayıda yedek parça stoklamak zorundasın, para. Eğitim alacak ekiplerin, para. Lojistik, başlı başına büyük para.

F-35'i ya da diğer uçakları birim fiyatından ibaret sanmayın kısacası.

Peki ABD bu paraları F-15'den ya da farklı uçaklardan kazanamaz mı? Tabii ki kazanır ama en çok para F-35'de akıyor şu an. Aramızı biraz daha sıcak tutarsak İsrail ve Yunanistan lobilerinin tüm baskılarına rağmen alırız.

USAF'ın uçakları alıp modernizasyon yapması anlam ifade etmiyor. Birkaç filoluk siparişin teslimatı 6 ay sürmez. ABD bu konuda son derece hızlı, yeter ki yeşil ışığı yaktıralım.

F-35 mükemmel bir uçak ve sorunsuz proje değil. ABD'nin çok zora soktuğu, İngiltere gibi sözü geçen ülkelerin de pes artık be dediği bir proje. Ama maalesef satın alınabilecek bir rakibi de yok, eğer batı tarafındaysanız.

Aynen hatta @dogant 'ın tabiri ile askerilerin resim çektirip Instagram'a atmasından başka bir işe yaramıyor orada:)
ABD zamanında Mig'leri nasıl ülkesine taşıdıysa bugün de İsrail ile birlikte o S-300'ü kurcalıyor. Fotoğraf çekinip Istagram'a fotoğraf atılmasından daha büyük görevler üstleniyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı