Türkiye'nin geleceği nasıl olacak?

Yeni bulundan doğalgaz ile rezerv 405 milyara çıkmış. TR yıllık 50 milyar metreküp kullanıyormuş. Full bunu kullansak bile 8 sene yeter bile ama öyle bir şey olacağını sanmıyorum. Yine birazını alırız dışarıdan. 99.73'ünü de dışarıdan alıyormuşuz bu da 12-13 milyar dolar ediyormuş. Gelecekte belki daha çok rezerv bularak dışarıdan almayı sıfıra indirebiliriz. Hayırlısı diyelim o konuda.

F-35'ler için de o kadar para ödendi, ortaklık yapıldı bir sonuca varılmadı. TR'de en önemli parçası, gövdesini üretiyor. Zaten F-16'lardan kalan bir tecrübesi vardı. Uzun vade de MMU yapmayı düşünüyor. Bu konuda da dışa bağımlı olmama yolunda gidiyor. Adam gibi adam damat da Akıncı İHA'sından sonra jet motorlu İHA üreteceğini söyledi 2023 gibi.

Mesela güneş enerjisi için de yeni bir fabrika açılmıştı ağustos ayında. Nükleer santral de inşa ediliyordu. Bunlarla birlikte elektrik alanında da aldığımızı kendimiz üretmeye başlayacağız. Fazla gelirse biz bile dışarıya satabiliriz. Dışarıya ödediğimiz paralar azalıp, TR'de kalır bu şekilde.

Bunlar sadece merak ettiğim konular. Birçok şey daha vardır illaki.

Bunun gibi uzun vade de birçok proje var ve yolundan sapmazsa dışarıdan alınan yüksek maliyetli ürünleri kendimiz üretmiş olacağız. Açıkçası uzun vade de olumlu görüyorum Türkiye'yi. Sizce uzun vade de neler olur?

Ek olarak dolar değersiz olduğu için ülkemiz de üreticiler daha ucuz maliyetli olacağı için Türkiye'yi seçiyor. Bu şekilde istihdam da sağlanmış olur. Birisinin yorumunda "Neden Çin bu kadar güçlü olmayı başardı sanıyorsun? İşçilik ucuz diye fabrikalar oraya taşındı ve artık kendisi de üretebilecek seviyeye geldi" gibi bir yorum görmüştüm. Acaba ileri vade de biz de bu şekilde açılan fabrikalardan teknolojisini öğrenerek kendimiz bir şeyler yapabilir miyiz?
İşini gerçekten layıkıyla yapan yöneticiler gelmediği müddet, bu ülke gelişmeyecek. Umursamaz yöneticilerle daha çok geride kalacağız biz.

Yeni konular

Geri
Yukarı