Türkiye'nin kullandığı zırhlı araçlar nelerdir?

1984'te envantere girdi. Uzun süre 30-40 yıl. Askeri teknoloji her yıl ilerliyor. Yetersiz kaldı. Bunu anlamak zor mu? Leopard 2A4 şuan yetersiz mesela. L/55 topu kullanan bir tank Leopard 2A4'ü deler geçer. M48 var hala gelmişsin bana boş yapmışsın diyorsun. Belli zaten cCc tiplerindensin. Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin askeri teknolojisi? Her şey sayısal üstünlük değildir.

M48'in zırhını Tiger 2 bile deler, M48'i geçtim M60A1 ve A3'ün de öyle. M60T Sabra'yı kast etmiyorum. Leopard 1 zaten onunda modası geçti, zamanında topu yetiyordu şimdi ucu ucuna. Zırhsız bir tank, zaten hız ve topa önem verilmiş tasarlanırken.
Teorikle pratiğin farkını öğrenmem lazım, alman tanklarının topları güçlüydü T-34'leri Shermanları bastırabildi mi? Hayır. Türk Ordusu bölgenin İsrail ile beraber en güçlü hava kuvvetlerine sahip Yunan Leopardlarını hava üstünlüğü kurarsan imha etmek çok zor olmaz. cCc tiplerinden olduğumu nereden anladın? M48 harekat alanında kullanılmıyor, en kötü M60 kullanılıyor, Ortadoğu için elinde en iyi 2.tank var.

Teorikle pratiğin farkını öğrenmem lazım, alman tanklarının topları güçlüydü T-34'leri Shermanları bastırabildi mi? Hayır. Türk Ordusu bölgenin İsrail ile beraber en güçlü hava kuvvetlerine sahip Yunan Leopardlarını hava üstünlüğü kurarsan imha etmek çok zor olmaz. cCc tiplerinden olduğumu nereden anladın? M48 harekat alanında kullanılmıyor, en kötü M60 kullanılıyor, Ortadoğu için elinde en iyi 2.tank var.
T-34 ve Tiger tankı arasında büyük güç farkı yoktu bir şekilde karşı gelebilirdi. Bu durum şu an böyle değil, M60'ın zırhı dökme çelik, başta zaten zırhtan kaybetti, 200 mm dökme çelik var ön zırhında. Dökme çelik de kötüdür çünkü her yere eşit dökemezsin. Topu zaten 105 mm'lik eski Amerikan topları. Modernize ede ede daha nereye kadar diye düşünüyorum ben. Orduya büyük takviyeler gerek. Yunanistan ordusunu modernize etti. Kısa sürede bir çok sistemlerini yeniledi. Tankları Leopard 2A6HEL yani 2A7'ye gücü çok yakın. F35 alacaklar bir filo büyük ihtimalle 120 adet F16 Viper aldılar. F16 Viperlar tamamen günümüz şartları için yeniden yapılmış varyasyonlardır. Ortadoğu için tank envanteri iyi fakat, T-55, T-64 ve T-72 tankları hemen hemen eşit güçtedir M60'lar ve M48'ler ile. Batı'ya göre kıyas yapıyorum. Çoğu kişiye göre Türkiye'nin düşmanı Yunanistan mesela. Girit'te S300 bataryaları ve var aktif durumda. Patriot aldılar çok sayıda. Yapılan İHA ve Sihalar düzenli ordulara karşı bir yere kadar etkilidir. Bir savaş uçağı karşısında bir şey yapmasını bekleyemezsiniz normal olarak. Hava üstünlüğünü kurabilir mi Türkiye'ye Yunanistan'a karşı orası tartışılır ama şu an kağıt üstünde pek de olası değil. Uçakları bizden daha yeni ve modern, F35 alarak güç dengesi değişecek güçlü taraf Yunanistan olacak. Adaları silahlandırıyorlar, bir de bu tehdit var ama ben Yunanistan ile savaş çıkacağını düşünmüyorum. Deniz gücü olarak da Türkiye'nin TCG Anadolu Amfibik Çıkarma Gemisi dengeyi değiştirecek ve denizaltı, korvetler yapımdalar onlar da yeni ve modernler, deniz konusunda Türkiye daha iyi. Bir de Leopardları hava üstünlüğü kurarsan imha etmek zor olmaz demişsin ama yer destek görevini yapabilen tek uçak var Türkiye'de o da F4'ler. F35 alsaydı Türkiye, F16 ve F4 görevini tek bir uçakta yapmış olacaktı ama S400 borularını aldı. Bence S400 almak mantıklı değildi o kadar para verildi ama şu an depoya kaldırıldılar.

1618567473945.png

Bu olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı