Türkiye'nin Örf ve Adetleri derken Islam adetlerinin alınması

Mevzunun İslam ile ne alakası var anlamadım.. Daha doğrusu örf ve adetler derken aklında neden İslam çağırıştı onu da anlamadım. Adamın tepkisini ben de beğenmedim ama senin yorumun adamın tepkisinden daha saçma.

WorldMath3rd B12 eksiğim yok, fazlam var. Et ürünlerini çok severim :) Şeriat Allah'ın koyduğu kural ve kanunlara denilir. Görüyoruz günümüz kanunları harika işliyor babam ben 11 yaşındayken dolandırılmıştı dava hala sürüyor. Amcamı sarhoş bir soför öldürdü sarhoş olduğu için ceza indirimi alıp kalanı kefaret ile ödedi. Bence insanların koyduğu kanunlar işlemiyor. Allah'ın koyduğu kanunlar çok daha etkili çünkü bizi o yarattı bizi en iyi o bilir. @swatcyp karşında araştırmamış bir müslüman durmuyor yıllarca araştırmanın sonucu duruyor. Ayrıca ben arkadaşa İslam karşıtısın demedim yazından bu anlaşılıyor dedim yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.
Ben sizi anladim. Iyi gunler!

WorldMath3rd B12 eksiğim yok, fazlam var. Et ürünlerini çok severim :) Şeriat Allah'ın koyduğu kural ve kanunlara denilir. Görüyoruz günümüz kanunları harika işliyor babam ben 11 yaşındayken dolandırılmıştı dava hala sürüyor. Amcamı sarhoş bir soför öldürdü sarhoş olduğu için ceza indirimi alıp kalanı kefaret ile ödedi. Bence insanların koyduğu kanunlar işlemiyor. Allah'ın koyduğu kanunlar çok daha etkili çünkü bizi o yarattı bizi en iyi o bilir. @swatcyp karşında araştırmamış bir müslüman durmuyor yıllarca araştırmanın sonucu duruyor. Ayrıca ben arkadaşa İslam karşıtısın demedim yazından bu anlaşılıyor dedim yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.

Ben, Türkiye'de son 20 yıldır laikliğin uygulandığını, tam anlamıyla uygulandığını görmüyorum. Batının, Osmanlı'nın yıkılış dönemindeki gibi ülkemizin üzerinde hala eli olduğunu düşünüyorum. Sanıyoruz ki yobazların çoğunluğu içimizde yetişiyor. Batı laiklik ile ilerlerken, elini atıp, kuruttuğu ülkelere neden şeriat öneriyor?

Kur'an'ı okumamış, şans eseri Müslüman olmuş toplumlar şeriatı hak etmez. 50'nin üzerinde İslam ülkesi var dünya üzerinde. Yani sayısız örnek var. Demem o ki, bu gün laik Türkiye'de bile, "Dinden çıkanı öldürün." hadis'i peygambere mi aittir, diye sorulduğunda, her 10 kişiden 3'ü, 'Evet, peygambere aittir.' diyebilir. Televizyonlarda, camilerde, kuran kurslarında, her yerde görüyoruz. Hiçbiri ceza almıyor. Sizce laikliğin uygulandığı bir ülkede böyle bir şey denilebilir mi? Denilemez.

"Ben tam anlamıyla şeriatın uygulanmasını istiyorum." diyecekseniz de, tam anlamıyla laiklik uygulansa da ortada bu kadar büyük problemler olmaz. Tam anlamıyla herhangi bir dinin kanunları uygulansa da ortada büyük problemler olmaz. Çünkü bütün dinler ( kendince ) barış yanlısıdır.

Cevremde bagnaz insanlar oldugu icin ve kucuklugumden beri bu devam ettigi icin konu biraz gereksiz ofkeli yazilmis olabilir lakin Turkiye'de laiklik adina her sey yikildi.

Laiklik kotu anilir oldu insanlar arasinda. Cumhuriyet basimiza bela diyen insanlar gordum ben. Rektorlerle konusmuslugum var. Rektorluk duzeyine gelebilen insan bile at gozlugu takabiliyor.

Ben her seye muhalif olan insanlari da sevmiyorum cunku o da farkli bir bagnazliktir. Ne ara Islam karsiti olduk?

Bildigim kadariyla Islam'da karsindakini din dusmani ilan etmek insani dinden cikariyor.

Cumhuriyet kurulurken din üzerinden kendine gelir/rant sağlayan şahısların "Laiklik" ilkesine göre ekmekleri elinden alınacağını anladığında Cumhuriyeti kötüleyip, insanları isyana teşvik edip kellesi alındığında, insanlar Cumhuriyetçiliği din düşmanlığı olarak algıladı. Fakat bugün bu tartışmayı yapmak gerçekten çok anlamsız. Çünkü insanların ne tarih bilgisi var, ne din bilgisi var, ne de örf/adet bilgisi var. Ot gibi yaşayıp, sırf konuşmak için konuşan. Kendi beynini kullanmayıp başkalarının fikirlerini savunan bir kitle var.. Bu konuyu nereye çekerseniz çekin, aslında herkesin anlatmak istediği aynı.

Konu içi tartışmaya dönmüş.
Asıl bakılması gereken şu, örf ve adet zaman ile oluşmuştur. Bizim geçmişimizde ise kültürümüz çok değişime uğramıştır hâla da uğramaktadır. Evrimimiz olmadığı gibi insanların düşünceleri ile evrim olabilir ancak. (Kendi düşüncem.)
Zaten zaman içinde oluşan kültürümüz çok değişecek. Şuan bile "Batılı anlamda mı ?" ilerliyoruz sorusuna cevap verebilirmisiniz ?
Bence batılı anlamda ilerlesek bile gerideyiz.(Aklen ve zihnen.) Amcanın dediği kısma gelirsek gereksiz bir düşünce. Ben bile kardeşime sarılabilirim. Sarılmayı gerçekleştirmeyen veya sarılmanın cidden ne için yapıldığını bilmeyen biri tabikide gereksiz görecektir. Bu yorumları yaparken şu youtubedeki videoları izlediğiniz gerçek, "Sosyal Deney: Benimle öpüşürmüsün ?", "Sosyal Deney: İhtiyacın kadar olan parayı al."... ve daha fazlası. Biraz youtube denilen saçmalıkların olduğu yerden çıkıp, o vakitlerinizde dışarıda sadece oturup gözlemleseydiniz açıkca dün yapılmayan şey bugün yapıldığını veya tersini dünde farkedebilirdiniz. Geçmişte düğünlerde kadınlar ve erkekler ayrı yerde oynarken bugün ise beraber oynanması gibi.

Şeriat Allahın koyduğu kurallar değildir. Allahın koyduğu kurallara Farz denir. Şeriat ise dini yönetim şeklidir. Ama sorun şurada başlıyor. Kuranı Kerim' in hiçbir ayetinde devlet yapısının nasıl olması gerektiği yazmaz. Sadece adalet çok vurgulanmaktadır. Yetim hakkı yemeyin, haram yemeyin, kul hakkı yemeyin bu çok uzar.

Yazından İslam karşıtı olduğun anlaşılıyor. Videoyu izledim İslami hiçbir terim geçmiyor konuyu neden Araplara ve İslam'a çektin anlamadım. Medeniyetin insanlara sarılmakla ne alakası var onuda anlamadım. Türkler İslam'la 1000 yılı aşkın süredir iç içe tabii kültürümüz olacak. Din kültürden üstündür. Medeniyet istiyorsak teknoloji adına çalışmalıyız boş konular üzerinde değil. Ayrıca Arapsevici derken Müslümanları kastediyorsan çok yanlış hem genelliyorsun hemde ırkçılık yapıyorsun medeniyet buysa kalsın.

Bu paylaştığın videonun sahibi olan kanalın bazı video başlıkları: ''İnsanların yürüme alanını işgal etme'', ''İnsanların özelini dinle'', ''Kız tavlamaya çalışmak'', ''İnsanların kişisel alanlarına saldır!(TROLLEDİK)'', ''İnsanların şaçını kestik''...
Kültür bütün dinlerden üstündür. Ve kültür dinde değişikler yapabilir. Örneğin
- İslam camiasında Mevlit okutma sadece Turklere özgüdür.
- Mezara gitmek Türklere özgüdür. Araplar mezarlığa gitmezler. ( Irkçılığa çekmeyin. )
- El öpmek Türklere özgüdür. İslamda yoktur.
-Tüm islam topluluklarını gezin anne babaya saygının en çok vurgulandığı yerdir Türkiye.
Kısacası bu çok uzar. İlk Türk devletlerinin kültür yapısını incele sonra kronolojik sıraya göre tüm Türklerin kültür yapısını incele sonra islam döneminden sonraki Türklerin kültür yapısını incele. Evet araştırdıktan sonra değişme var diyeceksin. Dini kurallar gereğince elbet olacak ama bir din kültürde hafif degisiklikler yaratır. He ama şimdi Osmanlı Devleti zamanı dersen o çok ayrı bir konu.

Ben Tanri'nin varligini Einstein'in Tanri'nin Formulu'ne daanarak kabul etmekteyim.

Savundugum sey din ve devlet islerinin ayri olmasi, ulkenin Araplastirilmamasidir.

Din ve devlet islerinin ayri olmasina karsi olan insanlarin da bilinclendirilmesi gerekir.

Neden boyle bir sey dediniz anlamadim. Ateist falan da degilim. Sadece laik bir devlet istiyorum ve olmasi gereken de bu. Igneleyicilikten ban yiyeceginizi de umuyorum ve bildiriyorum.

US klavye kullandigimi bu forumda neredeyse herkes bilir ve programlamayla ugrastigim icin TUrkce karakter kullanmiyorum.

Muslumanim. Laikligi savunuyorum.
Videodan konuyu çok farklı yerlere çekmenizden dolayı söyledim. "Örf ve adetlerimize uymaz" cümlesinden nasıl arapsevicilik gibi konulara gelindi anlamış değilim. Bir anda Yanlış yere gelenin kendin olduğumu düşündüm.

Konu daha fazla uzamadan kilitlenmeli bence.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı