Türkiye'ye 4 Bölükten Oluşan 2 Adet S-400 Geliyor

Alırız almasına da umarım açlıktan ölmeyiz.
Açlık sorun değil. Ama hem açlık olacak. Hem ambargonun kralını yiyeceğiz. Hem diktasını güçlendirecek. Hem ''tırt şeriat''ını kurmanın basamağı yapacak bu eylemi. Hem bugün yaptıkları gibi bize TV'den her gün küfür edip milletin %50'sını terörist ilan edilecekse. Bu milletin o S400'lerini nereye monte edeceğini ben söylemiyeyim artık.

Açlık sorun değil. Ama hem açlık olacak. Hem ambargonun kralını yiyeceğiz. Hem diktasını güçlendirecek. Hem ''tırt şeriat''ını kurmanın basamağı yapacak bu eylemi. Hem bugün yaptıkları gibi bize TV'den her gün küfür edip milletin %50'sını terörist ilan edilecekse. Bu milletin o S400'lerini nereye monte edeceğini ben söylemiyeyim artık.
Başka konularda da gördüm sizi. Ezber konuşuyosunuz. Siyaset bu yüzden kötüdür işte. Bağımsız düşünemezsin. S400 ler alınmasaydı gelen füzeyi durdurmak için F16 mı kaldıracaktık. Dünya savaşa doğru gidiyor Ortadoğu kaynıyor Güney Amerika kaynıyor böyle bi ortamda hava savunma olmadan ne yapacaksın. Ambargo yemek için S400 e gerek yok zaten istediği gibi ambargo uygular ABD. Aldığı kararların mantıklı olmasına gerek yok çünkü o ABD. Son olarak burası Türkiye Cumhuriyeti kim gelirse gelsin şeriat felan olmaz bu ülkede nefretiniz gözünüzü kör etmiş ülke savunmasını bile göremiyorsunuz.

Bu sistemin gerekliliği tartışılmaz ama tıpkı Altay'da yapılan gibi teknoloji transferi ile aynı paraya kendimiz geliştirip üstüne NATO standartlarını karşılayacak şekilde bir ürün ortaya koyma fikri hep bana daha makul gelmiştir.

Zira bu sayede Amerika veya Rusya gibi iki farklı devlet ile siyasi kriz yaşamadan sorunu çözüp üstüne savunma sanayimiz için büyük bir tuğla koymuş olurduk. Büyük ihtimal gene aynı paraya gelirdi.

Ha birileri birilerine peşkeş çekip üretimin ertelenmesine neden olabilirdi, o ayrı konu fakat ben hala eski üsül düşünmenin sağlıklı olacağını varsayıyorum.

S400 için teknoloji transferi felan deniyo ne kadar doğru bilmem. Rusya'nın böyle bir sistemin teknolojisini bize vereceğini sanmıyorum ki aldığımız S400 ler de Rusya'nın kullandıkları kadar mükemmel olmayacak ihracat modeli çünkü. Şuan yapılan Hisar projelerini düşünürsek belki 10 15 yıla Türkiye kendi uzun menzil hava savunma sistemini yapar. İnşallah bunu başarır mühendislerimiz.
Bu sistemin gerekliliği tartışılmaz ama tıpkı Altay'da yapılan gibi teknoloji transferi ile aynı paraya kendimiz geliştirip üstüne NATO standartlarını karşılayacak şekilde bir ürün ortaya koyma fikri hep bana daha makul gelmiştir.

Zira bu sayede Amerika veya Rusya gibi iki farklı devlet ile siyasi kriz yaşamadan sorunu çözüp üstüne savunma sanayimiz için büyük bir tuğla koymuş olurduk. Büyük ihtimal gene aynı paraya gelirdi.

Ha birileri birilerine peşkeş çekip üretimin ertelenmesine neden olabilirdi, o ayrı konu fakat ben hala eski üsül düşünmenin sağlıklı olacağını varsayıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı