Türkler İslam'ı kabul etmeseydi ne olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Sizce İslam'ı kabul etmeseydik özümüzü kaybetmeseydik tengricilik devam etseydi, nasıl bir harita çizerdik? Şu an Türkler olarak nasıl bir konumdaydık? Fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ateist olarak söylüyorum çok kötü olurdu. Türkler İslam'ı kabul etmeden önce yağma yapmaktan başka bir şey bilmeyen ve duş bile almayan bir topluluktu. Biraz bile medenileşip devlet kurdularsa İslam sayesindedir.

Eski Türk töreleri emin ol günümüzdeki birçok devletten daha medenidir.

Bir ateist olarak söylüyorum çok kötü olurdu. Türkler İslam'ı kabul etmeden önce yağma yapmaktan başka bir şey bilmeyen ve duş bile almayan bir topluluktu. Biraz bile medenileşip devlet kurdularsa İslam sayesindedir.

Aslında törede olan maddeler islamdada vardır ama İslam ilimler tefsir bilmeyen cahil insanlar sayesinde din berbat bir şey gibi gösteriliyor.

Aslında törede olan maddeler islamdada vardır ama İslam ilimler tefsir bilmeyen cahil insanlar sayesinde din berbat bir şey gibi gösteriliyor.
Evet tabii ki Türkler İslama geçtikten sonra saf Arap İslam'ını almadılar. Önceki kültürleriyle de harmanladılar. Ondan dolayı benzerlikler var.

Sanmıyorum. Sizce hangisi daha medeni modern dünyadan?

Hocam mesela Türk töresinde kadın hakları:
kural 2-kadın hakları;
Aile içinde kadın erkek eşit haklara sahiptir. Tek eşlidirler. Eş, sultan Kaan/Kaan olarak temsil edilirdi. Türk töresinde, kıyafet, mevsimsel olarak hava durumuna göre, Türk örf ve adetlerine göre giyilirdi.
20. yüzyıldan önce hangi ülkede kadın erkek eşitti?
Ama türkler kaç bin yıl öncesinden kadın erkek eşitliğini kabul etmişlerdi.

Hocam Türk sözde islamiyet temelleride şamanlığa dayanıyor diye biliyorum. Kulaktan dolma bilgi arkadaşlarım söylemişti ama %100 müslümanlığı yaşamıyoruz. Bazı adetlerimiz geçmişe dayanıyormuş.

Yani medeniyet dediğiniz şey sadece araplara ve islamiyete özgü bir şey değil. Onlara özellikle gelmesinin sebebi de bence medeniyetsiz olmalarıydı.

İslam Türklere medeniyetin ne olduğunu öğretmiştir. Türk tarihinin son 200 yıldan ibaret olduğunu sanan cahillerin "Bu DuRuMdA olmAzdIk ya" gibi yorumlarına bitiyorum.
İslamın Türkleri kötü bir duruma getirdiğini sananlara 900-1100 arasındaki Türk/İslam dünyasına bakmasını öneririm. Avrupa kasaplarında insan eti satıldığı zaman İslam coğrafyasındaki Türk/İslam bilginleri Astronomi alanında çalışmalar yapıyor, evrimin temellerini atıyordu bunu kimse yalanlamaya çalışmasın.
Eğer bu gün bu durumdaysak, bunun sebebi İslam değil son 300 yılda alınan yanlış kararlardır.
Türklerin kendi inancı hakkında iyi veya kötü bir şey demiyorum, çünkü bu konuda yeterince bilgim yok.
Eğer bu gün saçma arap kültürlerine sahip değilsek bu asimile olmadığımızın göstergesidir. Kültürümüzdeki çoğu dini gelenekler ile harmanlanmış şeyler aslında Orta Asya Türkistanından getirdiğimiz kendi alışkanlıklarımız. Türkler de hiçbir zaman arapça konuşmamıştır. Arap harflerini kullandık çünkü onların coğrafyasındaydık.
Hristiyanlığın güllik gülistanlık olduğunu sananlar Latin Amerikaya baksın. Latin Amarika bu gün fakir ise sebebi Hristiyanlık değildir, yöneticileridir. Ben ne Hristiyanlığa iyi/kötü diyorum ne de başka herhangi bir dine.
1300 yılındaki Avrupa da Hristiyandı. Bu gün Avrupa yine Hristiyan. Arada büyük farklar var.
Bu sebeple İslamı seçmemizin bize olumsuz yanı olmamıştır. Olumsuz yanımız yöneticilerimizdir. Lütfen insanlık tarihini 1830 yılından sonra sananlar, boş yorumlarını kendine saklasın.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı