Türkler neden oyun yapmıyor?

Aman boş verin. "hikayeli oyuna para mı verilir?" diyen %80'lik bir kesim var. Her Türk oyunu çıktığın bağıra bağıra "Türk oyunu" dedikleri için bütün Türk yapımı oyunlardan nefret ettim. Mount and Blade hariç.

Mount and Blade çok güzel bir projeydi. Hala Bannerlord ile hakkını veriyorlar. Piyasadan biraz fazla yavaş kaldılar 10 yılda 1 oyunu yaptılar. Ama oyun çok güzel.

Bir düşündüm de artık oyun yapmamızın zamanı gelmedimi yani şimdi bana demeyin Crysis mound Blade falan Türk oyunu kaçı Türkiye'de geliştiriliyor. Yani bir de gördüğüm kadarıyla çoğu kişi meraklı oyun yapma işine hadi ekonomik sorunlar diyelim böyle gönüllü toplansak ilk adım için 3D model kodcusu optimazsyon falan parasız çalışsa 2-3 yıl sonra geliri paylaşsa falan ya da böyle bir şirket çıksa yardım toplansa kişi başı 20 TL falan bilmiyorum bence kingdom come delivarence gibi bir oyun yapılabilir tarihi içinde herşekilde hissetiren yani sadece milli şekilde olmaz 3-4 eski krallıklardan osmanlı çevresinde gelişen bir oyun sizce nasıl olurdu?

Yapamıyorlar. Zaten türkler çoğu şeyi yapamıyor. (şimdiki dönem)

Bir düşündüm de artık oyun yapmamızın zamanı gelmedimi yani şimdi bana demeyin Crysis mound Blade falan Türk oyunu kaçı Türkiye'de geliştiriliyor. Yani bir de gördüğüm kadarıyla çoğu kişi meraklı oyun yapma işine hadi ekonomik sorunlar diyelim böyle gönüllü toplansak ilk adım için 3D model kodcusu optimazsyon falan parasız çalışsa 2-3 yıl sonra geliri paylaşsa falan ya da böyle bir şirket çıksa yardım toplansa kişi başı 20 TL falan bilmiyorum bence kingdom come delivarence gibi bir oyun yapılabilir tarihi içinde herşekilde hissetiren yani sadece milli şekilde olmaz 3-4 eski krallıklardan osmanlı çevresinde gelişen bir oyun sizce nasıl olurdu?

Zula örnek a kanka Türkler para kazanmak istiyor paraya ihtiyaçları var ve oyundan para kazanmak isterler ise Zula gibi bir oyun çıkıyor. Örnek b CS:GO adamın paraya ihtiyacı yok yayıncıya donate atar gibi arada 100-200 TL atıyorsun o kadar yani Türkler P2W oyun yapıyor.

Neden hypercasual oyun yapıp, iyi bir reklam verip, milyonlarca oynanıp, kısa sürede on binler, yüzbinler kazanmak varken uzun soluklu bir işe girelim ki? Diye düşünüyor da olabilirler. Ben birkaç aydır Unity ile çalışıyorum. Hep 2D oyunlar yaptım ama ne kadar basit te olsa ufak bir ekip gerekiyor. Lvl design yapamıyorum yaratıcılık 0 bende oyuna seste ekleyemiyorum bedava sesler kaliteli değil, müzikte yok. Bedava asset kullansam, yazılımını kendim yapsam bile bir ekip illaki şart oluyor ve bunun içinde para lazım. Bak uyduruk 2D bir oyun için bile para lazımken dünya çapında AAA oyun çıkarmak bu ülke için bu saatten sonra hayal belki 2010-2018 yılları arasında sektöre sağlam girilseydi olurdu.

Türklerin maks oyun kriterleri:

- Korku.
- Cin.
- Dua.
- Hoca.
- Kuran.
- Anlık gelen yüksek sesler.
- Klişe hikaye.

Ve ortaya İblis gibi bir oyun çıkar.
1664731789131.png

Şöyle bir söz bırakayım:

Bir işe Türk gibi başla, Alman gibi devam et, İngiliz gibi bitir.

Bizimkiler sadece Türk gibi başlayıp devamını getirmedikleri için yapamıyorlar tabi :d Gaza gelip hadi oyun yapalım ulaağğn falan. Sonra ortaya çıkan ürünler belli zaten

Yeni konular

Geri
Yukarı