Türkler Oyun Oynamayı Bilmiyor!

Ne alakası var Türk'lerle? Ben Türk'üm ama senin o yakındığın hiçbir şeyi yapmıyorum. O dediğin şeyleri cahiller yapar. Mesela 11 yaşında ki cahil bir çocuk, oyunları kazanmak için oynar. Yenemezse ya hile açar ya da başkalarına suç atar. Bu da onun eğitimsizligini gösterir. Bu eğitimsizlik ilk önce ailede başlar. Çocuğun ağlamasını durdurmak için telefon veren anne, baba da suç var.
Benim de içinde bir grupta, oyunu zevk almak için oynar. Zaten olması gereken de budur. Övünülecek bir şey değildir bu. Ha ufak rekabetler işin tadı tuzudur ama fazlası zarardır.
Kısaca sana katılıyorum ama bunu insanın ırkına bağlamanı bir türlü anlam veremedim.

Profilinizden Türk olduğunuzu belli edecek her şeyi kaldırın. Ben kaldırdım mesela. Ancak arada sırada Bahçeli fotosu ele veriyor beni:D

Şimdiki gençlik, 10-12 yaş grubundan bahsediyorum (bu grubada herkesi dahil etmiyorum) gerçekten silah veriyorsun küfür ediyorlar, vermiyorsun küfür ediyorlar, ölüyorsun küfür ediyorlar. Daha daha niceleri var.
Mesela 11 yaşında ki cahil bir çocuk, oyunları kazanmak için oynar. Yenemezse ya hile açar ya da başkalarına suç atar. Bu da onun eğitimsizligini gösterir. Bu eğitimsizlik ilk önce ailede başlar. Çocuğun ağlamasını durdurmak için telefon veren anne, baba da suç var.
Benim de içinde bir grupta, oyunu zevk almak için oynar. Zaten olması gereken de budur. Övünülecek bir şey değildir bu. Ha ufak rekabetler işin tadı tuzudur ama fazlası zarardır.
Kısaca sana katılıyorum ama bunu insanın ırkına bağlamanı bir türlü anlam veremedim.
Bu kısma katılıyorum.

Öncelikle 5 yaşımdan beri oyun oynayan biriyim. Genelde rahatlamak ve eğlenmek için oyun oynanır ve bu işin fıtratında kazanmakta var, kaybetmekte. Ancak bizim millet oynamayı bilmiyor. Benim oyun oynarken en büyük 2 şartım vardır. Birisi eğlenmeye çalışmak(Saçma sapan şeyler bile olsa), diğeri ahlaklı olmak. İyi oynamış, kötü oynamış umrumda değil. Kimseye sataşılmasın ve herkes eğlensin yeter.

İlk örneğm tabii ki Türkiye'nin kara deliği olan LoL üstünden olacak. 8 seviyeyim ve kapalı seçimde oynuyorum. Oyunlara başlamadan önce "Herkese iyi oyunlar, lütfen saygılı olup iki taraf olarak eğlenelim." diyorum ve oyun başlıyor.
Oyun başlar başlamaz koridor kavgaları, ailevi değerlere küfürler, kendini e-sporcu sanıp kötü oynayanlara hakaret edenler, karşı tarafla küfürleşmeler. Lütfen saygılı olalım diyorum ve benim anneme, babama, inandığım ve saygı duyduğum şeylere hakaret ediyorlar. Oyun sonu çağırdığımda 10-13 yaş aralığında birisi çıkıyor bunları yapan.

CSGO: Burada ilginç bir şekilde Ruslar ile çok iyi anlaşıyoruz. Herkes eğlencesine oynarken bir anda Türk geliyor, "Türk var mı" diyor. Ben de Türk var diye "Ben" diyorum. Ne zaman ölsem ya hakaret, ya da küfür yiyorum.

Assetto Corsa: Beceri isteyen bir oyun olduğu için fazla damlamıyorlar buraya. Damlayanlar ise sizi hayattan bezdiriyor. Ne zaman geçsem hemen son attırmaya çalışıyorlar ya da size kıl olup sürekli saldırıyorlar.

LFS: Burası ücretsiz olmasına rağmen Assetto Corsa'ya göre daha rahat. Burada hile açıp çarpanlar oluyor genelde. Ancak yolun yarısından sonrasına gelmeye zekaları yetmediği için bir şey yapamıyorlar.

Minecraft: Özellikle hile açanlar genelde Türk oluyor. Hypixel gibi sunucularda Türkçe bir şeyler yazma, iki gram İngilizceleri ile sürekli küfür etmeye çalışma gibi sıkıntıları var. Özellikle survival ve skyblock sunucularda dolandırma olayları hat safhada.

Bir tek bu tipler mi bana geliyor, yoksa bizim millet mi genel olarak böyle anlamadım. Üşenmeden okuyan moderatör ve üyelere teşekkürler. İyi günler.
Bir kere aileyi suçlamak yanlış olur, gördüklerinden de etkilenemez çocuk. Potansiyeli varsa her türlü yapar, kimse suçlu değil bu konuda. Maalesef, böyle eleştirmekten başka yapacak birşey yok.

Siz hiç mi SAMP ortamını görmediniz? Ailevi değerleri geçtim, en kara fantezilerden tut en ağır fetişlere kadar gördüm. Oyun fark etmiyor Türk sunucularında oyun oynanmaz.

Arkadaş silah zoruyla LoL'e başlatmıştı,bir oyuna girelim dedik çocuğun teki hemwn dalga geçmeye başladı çaylaklardan nefret ederim falan diye verdi veriştirdi Allah sonumuzu hayır eylesin.

İyi ki sadece CoD BO2 ve Warzone oynuyorum, bahsettiğiniz gibi oyunlara genelde arkadaşlarımla girerim.

Belli bir yaşın altındaki çocukların oynayamadığını, karşıdakini dinlemediği hatta insanlara karşı saygılı bile değiller maalesef. O durumlarda konuşmayı denemek genelde pek işe yaramaz. Geriye maalesef ki bir seçenek kalıyor. O da kaba kuvvete başvurmak.

Öncelikle 5 yaşımdan beri oyun oynayan biriyim. Genelde rahatlamak ve eğlenmek için oyun oynanır ve bu işin fıtratında kazanmakta var, kaybetmekte. Ancak bizim millet oynamayı bilmiyor. Benim oyun oynarken en büyük 2 şartım vardır. Birisi eğlenmeye çalışmak(Saçma sapan şeyler bile olsa), diğeri ahlaklı olmak. İyi oynamış, kötü oynamış umrumda değil. Kimseye sataşılmasın ve herkes eğlensin yeter.

İlk örneğm tabii ki Türkiye'nin kara deliği olan LoL üstünden olacak. 8 seviyeyim ve kapalı seçimde oynuyorum. Oyunlara başlamadan önce "Herkese iyi oyunlar, lütfen saygılı olup iki taraf olarak eğlenelim." diyorum ve oyun başlıyor.
Oyun başlar başlamaz koridor kavgaları, ailevi değerlere küfürler, kendini e-sporcu sanıp kötü oynayanlara hakaret edenler, karşı tarafla küfürleşmeler. Lütfen saygılı olalım diyorum ve benim anneme, babama, inandığım ve saygı duyduğum şeylere hakaret ediyorlar. Oyun sonu çağırdığımda 10-13 yaş aralığında birisi çıkıyor bunları yapan.

CSGO: Burada ilginç bir şekilde Ruslar ile çok iyi anlaşıyoruz. Herkes eğlencesine oynarken bir anda Türk geliyor, "Türk var mı" diyor. Ben de Türk var diye "Ben" diyorum. Ne zaman ölsem ya hakaret, ya da küfür yiyorum.

Assetto Corsa: Beceri isteyen bir oyun olduğu için fazla damlamıyorlar buraya. Damlayanlar ise sizi hayattan bezdiriyor. Ne zaman geçsem hemen son attırmaya çalışıyorlar ya da size kıl olup sürekli saldırıyorlar.

LFS: Burası ücretsiz olmasına rağmen Assetto Corsa'ya göre daha rahat. Burada hile açıp çarpanlar oluyor genelde. Ancak yolun yarısından sonrasına gelmeye zekaları yetmediği için bir şey yapamıyorlar.

Minecraft: Özellikle hile açanlar genelde Türk oluyor. Hypixel gibi sunucularda Türkçe bir şeyler yazma, iki gram İngilizceleri ile sürekli küfür etmeye çalışma gibi sıkıntıları var. Özellikle survival ve skyblock sunucularda dolandırma olayları hat safhada.

Bir tek bu tipler mi bana geliyor, yoksa bizim millet mi genel olarak böyle anlamadım. Üşenmeden okuyan moderatör ve üyelere teşekkürler. İyi günler.
Hocam TR sunucusunda LoL oynayınca beynim eriyor. Eu West'te de benzer bir kitle var ama en azından oyun kalitesi yüksek. Bir support oyuncusu olarak milletin verdiği "call" ları çok takmak zorunda gibi hissetmiyorum, zaten takıma ne yapacağımızı %90 ben söylüyor oluyorum. O yüzden toksisiteyi /mute all yaparak sıfıra indirgeme gibi bir çözüm geliştirdim. Milletin yazdığını veya pinglemelerini gördükçe oynayışım bozuluyor. Size de öneririm. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı