Türkmenistan'da çoğu sosyal medya uygulaması yasak

Selam arkadaşlar, aslen Türkmenistanlıyım ve ülkede yaşadığım internet sorununu sizlere anlatmak istedim. Bildiginiz gibi ülke internet özgürlügünde dünyanın en kötülerinden birisidir. Ülkede internet fıyatları gerçekten çok pahalı ama en acısı en hızlı internet hızı 2 Mbps evet yanlış duymadınız 2Mbps ve fiyatı da 200 manada mâl oluyor. Ayrıca ülkede YouTube, Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar da yasak. Onlarla da yetinmiyorlar yetkililer bütün gün boyunca siteleri yasaklama ve internetleri denetleme çabasında. Ülkeyi azıcık olsa da eleştiren siteler tamamen yasaklanır. Uygun olmayan sitelerden bahsetmiyorum sadece bütün siteler mesela oyun indirme siteleri, canlı yayın siteleri, program indirme siteleri veya sözlükler ve forum siteleri dahil olmak üzere daha sayamadığım gerekçesiz ve gereksiz yere yasaklanan milyonlarca site. VPN hizmetleri de engelleniyor VPN kullanılırsa anında internetinizi keserler. Tarayıcılarında birçoğu yasak. Yetkililer, anonimleştiriciler ve VPN'ler dahil olmak üzere bypass araçlarının engellenmesine karşı en aktif şekilde mücadele ediyor. Videolari 360p kalitesinde izlemek dahi hayal. Bir de 30 GB boyutunda bir oyunu bir ay boyunca indirdiginizi düşünün. Türkmenistan'da dijital yaşam her yerden daha basit. En uygun internet fıyatı ortalama 100 manat ve hızı 256 Kbps ancak ülkede 2 Mbps kullanan çok az insan var çünkü pahalı olduğundan insanlar genelde 512 Kbps hızında internet kullanıyorlar ve fıyatı ortalama 150 manat. Ülkede tek bir sağlayıcı var ve bu sağlayıcı gerçekten çok fazla hizmet sunuyor mesela yurt dışındaki vatandaşlar için ayda tam 2886.0 $ karşılıgında 10 Mbps uzay hızında internet saglamaya hazırlar. Yurt dışında bir devlet kurumu için 100 Mbps internet fıyatı tam 25000.00 manada mal olacaktır ahh bu drama. Saglayıcı ev internetleri için en fazla 2 Mbps hız sunabiliyor 3 Mbps'ye bile yetmiyor. Ve ayrıca ülkedeki yetkililerin yurt dışına yaptığı açıklamalarda sansürümüz olmadıgını söyledigini ve saglayıcının web sitesinde 2 Mbps hızının yüksek hız ve ucuz fıyatla internetin tadını çıkarın demesi de gerçekten çok acı verici. Sizce bu bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu adalet mi? Eger fıyatlara inanmıyorsanız linkleri bırakabilirim.

Saglayıcının yurt dışına sundugu hız ve fıyatları: Biz barada | AŞTU - Aşgabat şäher telefon ulgamy

Saglayıcının ülkedeki normal insanlara sundugu hız ve fıyatları: Internet nyrhnamalary | "Turkmentelekom" EAK
Yaşanacak ülke değil be.

Bilmiyorum önceki sayfalarda soruldu mu. Starlink taktırabiliyor musunuz? Veya devlet tarafından yasak konuldu mu buna?

Ben de Malezya'dan geldim, oranın internetinde bir sıkıntı yok, Singapur gibi bizim de internet hızımız Türkiye gibi veya daha hızlı. Ama mesela TV için sadece Astro şirketinden uydu temin edebiliyoruz. KabloTV gibi her ay abonelik var ve genelde aylık 100 RM yani 430 TL. Kendiniz gidip uydu takarsanız veya uyduyu başka uydulara yönlendirirseniz (Türksat'tan Hotlink'e misalen) hapis cezasıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Kendin söylüyorsun.Evet kaderimizi değiştirmek bizim ellerimizde geri kalan hayatımı daha iyi olabilmesi için elimden geleni yapıcam ve sizin o vatan diyip kendinizi çürüttüğünüz ülkedenden'de gidicem.Hiç kimseye destek çıkmıyorum diyorsun bide ülkeyi kötüleme diyorsun.?
Senin o saydığın ülkeler ayrı hikaye.Onlarda durumu düzeltmek için imkan kalmadı.Ama bizde herşey mümkün.Elinde imkanı olup ta bu imkanı halkına sunmayan bir şahısa asla destek çıkmam.Şükür etmek yerine daha iyilerini arasaydınız emin ol ülke bu halde olmazdı.

internet herşeydir.Bilim sanat tasarım teknoloji gelişim.Bir şeyin sadece zararlı taraflarına değil faydalı taraflarına bakın.İnternet sansürü yüzünden bir kitap okuyamadım.Her bir kitaba 100 manat verecek kadar maddi durumum yok.
Hocam peki Discord veya Snapchat yasak mı ? Discord kullanma imkanınız varsa orada sunucu bile kurabiliriz. Bakış açınızı çok taktir ediyorum. Özgürlük herşeydir ve her konuda özgürlük herkese gereklidir. Sonuna kadar arkanızdayım hatta diktatörlükle yönetilen ama zayıf ülkeler varsa oradakilere de yardımcı olabiliriz. Kimsenin otoriter rejimle büyümesini istemem. Küçüklüğümden beri hedeflerimden biri özgürlüğü, demokrasiyi ve laikliği bütün dünyaya yaymaktı. Mesela Rusya'da YouTube hariç bütün sosyal medyalar savaş sonrası yasaklandı. Twitter engellendi. Eğer TM'de Discord engelli değilse sunucu açabiliriz. Ayrıca fazla internet tüketmiyor. Ayrıca bir forumda size kendim yazdığım bir örnek HTML göndermiştim. Açılma hızı ne kadar sürüyor ?

Hocam peki Discord veya Snapchat yasak mı ? Discord kullanma imkanınız varsa orada sunucu bile kurabiliriz. Bakış açınızı çok taktir ediyorum. Özgürlük herşeydir ve her konuda özgürlük herkese gereklidir. Sonuna kadar arkanızdayım hatta diktatörlükle yönetilen ama zayıf ülkeler varsa oradakilere de yardımcı olabiliriz. Kimsenin otoriter rejimle büyümesini istemem. Küçüklüğümden beri hedeflerimden biri özgürlüğü, demokrasiyi ve laikliği bütün dünyaya yaymaktı. Mesela Rusya'da YouTube hariç bütün sosyal medyalar savaş sonrası yasaklandı. Twitter engellendi. Eğer TM'de Discord engelli değilse sunucu açabiliriz. Ayrıca fazla internet tüketmiyor. Ayrıca bir forumda size kendim yazdığım bir örnek HTML göndermiştim. Açılma hızı ne kadar sürüyor ?
Discord yasak ve gönderdiğin site anında yasaklandı.🙁

Discord yasak ve gönderdiğin site anında yasaklandı.🙁
Y*h artık bu nasıl bir sistem ya. Kendi elimle yazdığım siteyi bile fırsat bulup yasaklamışlar.

Sanırım olayı yavaş yavaş çözmeye başladım. Herhalde bir sistemleri var. CB Sarayı haricindeki kullanılmayan IP adreslerinde kullandıkları bir tarama sistemi olsa gerek. Türkmenistan kelimesini kullanan birçok siteyi banlıyorlar galiba. Ülkeden bahsedebilenler sanırım sadece hükümet tv yayınları. Ve sadece ülkeyi yücelten haberler yapılıyor yanılmıyorsam. Eğer gerçekten böyleyse ve az da olsa internet özgürlüğü varsa.

Peki aldığım derste kendi başıma verilen görev amaçlı yazdığım ve TM ile alakasız olan bu apayrı HTML sayfaları yasaklanacak mı ?
Peki açılırsa da ne kadar hızlı açılıyor ?

Bu iki sayfayı da test edelim :
1 - HTML and JavaScript
2 - HTML and Java Script

Bunların hiçbiri de çalışmazsa VPN veya advanced firewall kırmaya yarıyan programlar kullanılabilir. Halkın internet hakkında en ufak bir bilgisi olsa ve bunlardan zorla mahrum bırakılıp cahil kaldıklarını öğrendiklerinde protestolar bile başlatılabilir. Tıpkı İran'daki Mahsa Amini protestoları gibi.

S

@KURAL BİLMEYEN ülkede alım gücü ne durumda? Asgari ücret 1320 manatmış. 13 bin Türk lirasına tekabül ediyor. Araştırdığıma göre bir sütün fiyatı 11 manatmış. Doğru mudu.

Türk devletler teşkilatı nerede?
Göz mü yumuyor bu duruma? Rusya'nın arka bahçesi olmuşlar resmen.

50 Mbps internete 125 TL ödüyorum. Aldığınız internet buraya göre ucuz.

Geç kalmiş olabilirm yine de yazim dedim Google'deki devlet kurunu gösteriyor yani dolari aliyor 3.50 manat veriyor ama manati geri almiyor şu an karaborsada 1 dolar 20manat asgari üçret her yil 10% artiyor yani şu an asgari üçret 1600 civari.

@KURAL BİLMEYEN
Durumunuza üzüldüm şahsen. Fakat internetin nasıl çalıştığını kavrarsanız yarattıkları güvenlik duvarını aşmak çok basit olabilir. Türkmenistan dışı IP'ler filtrelere mi takılıyor?

Tamam, yeter, anladık. Kendi ülkeni neden bu kadar kötülemeye çalişıyorsun anlamiş degilim. Kendi vatanını hala kötüleme peşindesin. Ben de Türkmenistan vatandaşıyim. Tamam, söyledigin şeyler doğru ama kendi ana vatanımızı kötülemeli değil de biraz da düzeltme çabasına girmeliyiz bence.
Yanlış bir şey söylüyorsam düzelt beni lütfen.
Kendin söylüyorsun.Evet kaderimizi değiştirmek bizim ellerimizde geri kalan hayatımı daha iyi olabilmesi için elimden geleni yapıcam ve sizin o vatan diyip kendinizi çürüttüğünüz ülkedenden'de gidicem.Hiç kimseye destek çıkmıyorum diyorsun bide ülkeyi kötüleme diyorsun.?
Senin o saydığın ülkeler ayrı hikaye.Onlarda durumu düzeltmek için imkan kalmadı.Ama bizde herşey mümkün.Elinde imkanı olup ta bu imkanı halkına sunmayan bir şahısa asla destek çıkmam.Şükür etmek yerine daha iyilerini arasaydınız emin ol ülke bu halde olmazdı.

internet herşeydir.Bilim sanat tasarım teknoloji gelişim.Bir şeyin sadece zararlı taraflarına değil faydalı taraflarına bakın.İnternet sansürü yüzünden bir kitap okuyamadım.Her bir kitaba 100 manat verecek kadar maddi durumum yok.
Hocam yurtdışında yaşadığımı bir başka forumda bahsetmiştim. Türkiye'de Türkmenistan gibi sansür ülkesi diyince ağır tepki topladım forumlarda ama gerçek bu. Şu anda bile deprem anında insanlar birbirine yardım edemesin diye Twitter'ı banladılar. Ekşisözlüğü bile kapatma ihtimalleri var ki bir anda kapatıldı zannettik. Yüzbinlerce insan depremde kimisi donarak kimizi enkazda ezilerek hayatını kaybetti. Belediye yandaş olduktan sonra isterse çöp malzeme kalitesiz parçalar ve uyduruk mimariler yapsalar kimse takmaz. Ayrıca o gökdelenler nedir ya Abu Dhabi mi burası Dubai mi ya ?

Bu bir az gelişmişlik örneğidir. Japonya'da 9 şiddetinde depremler oluyor neredeyse kimseye birşey olmuyor hatta hiç kimseye. Bizde 20-30 bin kişi öldü diyorlar ama yalan olduğunu düşünüyorum. Enflasyon oranı bile yalan. Ortalama 800 Milyar dolar hasılası olan bir ülkenin sarayının günlük giderinin 18 milyon lira demelerine hiç inanmıyorum. O bana göre kesin 18 Milyon dolardır ama gizliyorlar

Sonra anca millet beni linç etsin.

Geri
Yukarı