TürkNet Bağlantı Kopma Sorunu

beruxen

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 25 gündür internet hizmeti alıyorum. Bina girişindeki kutudan evime yeni hat çektirdim. Yeni modem (Asus DSL N-16) aldım. SNR Margin değerim 20 civarı. CRC değerim 138. Diğer hat değerlerim normal. 2-3 saatte bir bağlantım kopuyor. Destek kaydı oluşturuyorum, yaklaşık 10-12 saat boyunca kopma olmuyor sonra yine aynı problem. Sorun benim hatta mı yoksa onlardan kaynaklı mı bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

türknet.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hat değerlerin iyi olduğu için bu sorunu yaşıyor olabilirsin. Benim hat değerlerim de gayet iyi fakat alabileceğim en iyi değeri almaya çalıştığımda sürekli kopmalar yaşıyorum. Kayıt açtırdığım zaman hızımı bir alt kademeye çekiyorlar ve sorun çözülüyor. Sanırım ülkedeki alt yapı yüksek hat değerlerini kaldırmıyor. Arıza kayıtlarıyla ilgilenen bölge yetkilisi ile konuşma fırsatım oldu ve bu sorunun genelde "PORT" yetersizliği olduğunu söyledi. Masraflı bir iş olduğu için firmalar elini taşın altına koymuyor demişti.

Splitter kullanmıyorum. Bu gün TT'den ekipler gelecek. Yeni bir şey fark ettim. Normalde modemim 5 dakikada ip alıyor. Bu gün kapatıp bir süre bekledim. 30 saniyede ip aldı. Acaba modem kaynaklı sorun olabilir mi? Modemi de yeni almıştım. Sizce modemi iade mi etmeliyim?

Sorunu hala çözemedim. Hemen hemen bütün forumlara baktım. Benzer bir soruna denk gelmedim. Dün 17 saat boyunca kopma olmadı. Bu gün 10 saat boyunca kopma olmadı. Hat değerlerim iyi. Tek çare modemi değiştirmek gözüküyor. Sorunu çözersem sizlere de anlatacağım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Sorun çözülmüştür. İlk kopma yaşadığım zaman destek kaydı oluşturduğumda hız değerimi düşürmelerini, hattımın bu hız değerini karşılayamamış olabileceğini aktarmıştım. Fakat yetkili arkadaş pek dikkate almamış olacak ki sadece hattımı yeniledi. Defalarca destek kaydı oluşturdum. Bir süre sonra sorunun kablodan ya da modemden olabileceğini bile düşünmeye başladım. En son destek kaydın da gerçekten işten anladığını düşündüğüm bir arkadaş hızımı 24 Mbit 'e düşürdü. Tam 1 gün 10 saat kadar kopma olmadı. Sonradan tekrar kopma yaşayınca kontrol ettiğimde hızımı 25 Mbit'e çıkarmışlar. Bu işi yapan arkadaşa gerçekten teşekkür ediyorum. Türknet'e ve burada bana yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkürler. :)
Yetkili arkadaş konuyu kapatabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı