TürkNet'e geçiş sonrası SNR margin değeri düştü

Hızınız 35 Mbps hızdan 79 Mbps hıza çıkmış. Bu etkenden SNR değeri düşer. Ancak çok ciddi bir düşüş yok.
Hattınız 80 Mbps değerine sabitlenmiş veya DSLAM kilidi mevcut.
Firmadan 100 Mbps'in tamamını almak için işlem başlatın.

Hat kapasitesi : 136 Mbps
SNR değeri : 24 dB üzerinde.
100 Mbps almak için bir engel yok.

Hattın değerlerini gösteren bir alan.
Kabloda, bağlantıda bir sorun oluştuğunda bu değerlere bakılır ve değerlendirmeye alınır.

Bu hesaplamaya fazla güvenmeyin.
Hesaplama sonucu ortalama olarak yaklaşıyor çoğu zaman. Ancak hat zayıflaması çok önemli bir etken. Ayrıca paket değişikliğinde çoğu durumda kapasite hızı değişme olduğunu görüyoruz çoğu zaman.

Şu anki arkadaşın değerine göre 33,8 dB ile 35 Mbps hız almış.
Mevcut hız 80 Mbps diyelim düz ve SNR değeri ise 24.1 dB.

33.8 dB üzerinden 24.1 dB çıkartırsak eğer sonuç 9.7 dB. Yani yaklaşık 10 dB SNR demek.

Hıza göre şu hesaplama yapalım.
35 Mbps den 80 MBps hıza çıkmış. Buna göre;
80 Mbps - 35 MBps farkı 45 Mbps.

45/3 hesaplaması ile 15 dB SNR kaybı olması beklenir. Çıkan SNR kaybı sonucu neydi ? 9,7 dB olduğunu görmüştük.
Peki dostum benim U ile başlayan kısımlar yüksek d ile başlayan kısımlar da 10 marjin hangisini baz almalıyım ?

Peki dostum benim U ile başlayan kısımlar yüksek d ile başlayan kısımlar da 10 marjin hangisini baz almalıyım ?
U upload değerini D ise indirme değerlerini temsil eder.

İkisini de dikkate almalısın.
Hat zayıflaması, sinyal zayıflaması hattın kalitesini etkiler. Bu değerler yüksekse SNR marjin değeri düşük olacaktır hat kapasite hızıyla birlikte.

SNR değeri hız ile orantılıdır. Hız yükseldikçe düşer. Bu düşmede yukarıdaki detay çok önemli.

Görsel paylaşırsan eğer sorun var mı yok değerlendirmesi yapılır veya ne kadar hız yükseltmeye müsait olduğunu söyleyebilirim tahmin mantığında.

Hat zayıflaması, sinyal zayıflaması hattın kalitesini etkiler. Bu değerler yüksekse SNR marjin değeri düşük olacaktır hat kapasite hızıyla birlikte.

SNR değeri hız ile orantılıdır. Hız yükseldikçe düşer. Bu düşmede yukarıdaki detay çok önemli.

Görsel paylaşırsan eğer sorun var mı yok değerlendirmesi yapılır veya ne kadar hız yükseltmeye müsait olduğunu söyleyebilirim tahmin mantığında.
Hocam benim değerlerimde sorun yok 65-73 arası hız alıyorum. Arasıra net gidiyodu o yuzden merak ettim. Eyvallah. Yinede görsel atarım bir bak bakalım.

buyur hocam

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    150,1 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı