Türksat Kablo neden Türk Telekom omurgasını kullanıyor?

Katılım
4 Mart 2019
Mesajlar
4.102
Makaleler
14
Çözümler
1
Yer
Bahçelievler
Türksat Kablonet neden Türk Telekom omurgasını kullanıyor?
Bir internet sitesine erişim sağlarken trafiğinizin nerelerden geçmiş olduğuna hiç baktınız mı? Mesela Windows'ta CMD üzerinden tracert komutu vererek, bir internet sitesine girerken hangi yollardan geçtiğinizi görüntüleyebilirsiniz. Kablo altyapısı üzerinden Kablonet kullanan kişilerden bazıları fark etmiştir. Türksat Kablo farklı bir şirket olduğu, altyapı kendi altyapısı olduğu, tüzel kişiliği ayrı olduğu halde internet trafiğini kendi omurgası üzerinden değil Türk Telekom üzerinden geçiriyor. Hatta bazı kullanıcılara atadığı IP adresleri de Türk Telekom'a kayıtlı çıkıyor.
Neden Türksat, müşterilerinin trafiğini kendine ait bir omurgadan geçirmiyor?
 
KS
Kaspersky Kullanıcısı
Katılım
4 Mart 2019
Mesajlar
4.102
Makaleler
14
Çözümler
1
Yer
Bahçelievler
TTNET'in Türksat altyapısından hizmet verdiğini görmedim. Türksat'ın Türk Telekom DSL altyapısı ile hizmet verdiğine de denk gelmedim. Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Türkiye Cumhuriyeti devletine ait bir kuruluş. Türk Telekom'un ise %55'i Lübnan Telekom'a satılmıştı ve yönetimi Oger Telekom'a devredilmişti.
Türksat kendine ait omurga kurmadığı gibi bir de üstüne başka firmalara para da ödedi mi? 🤔

Kendi hattı olmadığı yerlerde de hizmet verebilmek için TT ile anlaşmış olabilir.
Hayır. Öyle bir şey değil. :) Evlere uzanan kablosu kendine ait ama bir web sitesine girerken sizi Türk Telekom ya da Turkcell'den geçiriyor.
 
Yukarı