Rehber Türksat Kablonet düşük performans için yapılabilecek şeyler

Merhaba arkadaşlar, bugün bir şey fark ettim. Infinity 401 modeli 9.5W ve 3 amper çekiyor fakat gelen adaptör 2 amper. Hem adaptör ısınıyor hem de aşırı yük altındayken modem sanki internet yokmuş gibi tepkiyi bırakıyor.

Bilgisayar ve telefonlar gibi bu cihazların içinde de işlemci bulunuyor. Isındıkça frekans düşürmesi yani throttle yaparak frekans kısıyorlar. Bu sefer de ping yaşıyorsunuz, hız olarak bir şey gözükmese de sitelerin açılması bile 10 saniye sürebiliyor. Deneyim ettim, ediyorum da. :)

Aynı zamanda cihazda aşırı ısınma var. Yani internetinde kesilme olan arkadaşlar adaptörünün amperini ve modemin ısınıp ısınmadığı kontrol etsinler.
2 adet 2A 12V =12V 4A adaptörü paralel bağladığım zaman cihazdan coil whine sesi çıkmaya başladı fakat hızlar daha dengeli oldu.

Fan ekledim ve cihaz daha az ısınıp frekansını yükselttiği için hızlar yükseldi. Demek istediğim problemi olanlar bu 2 şeyi kontrol etsin.
A = amper.

Modem ayarları olarak da bazı ayarlar vermek istiyorum, ayarlar yapıldığı zaman duruma bağlı olarak hız artıp düşebilir. Yapıp yapılmaması gerekenleri söyleyeceğim.
Modem arayüzüne girmek için tarayıcı arama kısmına 192.168.0.1 yazın.

Gelen ekranda yeni bir şifre belirleyin, kullanıcı adı olarak admin yazın, bir de belirlediğiniz şifreyi yazın.
Bu ekrana gelmeden önce admin, admin yazacaksınız 2 kutucuğa.

1660502810671.jpeg

Bu ekrana geldikten sonra yapmanız gereken şey gelişmiş ayarlar kısmına basmak.

1660502986280.png

Bu ekran geldiğine göre attığım ayarların aynısını birebir yapın.
Kablosuz sekmesine giriyoruz, attığım ayarların aynısını yapıp uygula butonuna basın.

1660503406028.png

Kablosuz sekmesindeki kablosuz bağlantı tipi kısmından 5GHz'yi seçiyor, yaptığım ayarları uyguluyoruz.

1660503559953.png

Evet, şimdi yine kablosuz kısmına geliyoruz fakat bu sefer yan bölümden WMM kategorisini seçiyoruz. Orada 2.4GHz için WMM desteğini açık yapıp onay istememe ve güç tasarrufu desteğini kapalı yapıyoruz. Aynı şeyi 5GHz için de uygulayın. Ve alt kısımdaki uygula butonuna basın.
1660504256405.png

Buram buram emek kokan bir konu olmayabilir, yaptıktan sonra 2.4GHz menzili çok az azalabilir fakat hızınız artacaktır.

Modem ayarları olarak benzerlikler var, sadece Kablonet için geçerli değil. Modem arayüzüne girmeyi araştırıp kurcalayabilirsiniz ISS'ye göre.

Uzun zamandır Kablonet kullanıcısı olarak, Kablonet modemlerinin ağ performansı için uzun zamandır araştırdığım bir bölüm. Benim güvencem ile deneyebilirsiniz, eğer bir sorun çıkarsa bana sorabilirsiniz. İyi internetler, günler hepinize.

1660556517512-png.png

Speedtest WI-FI sonuçları ayarlar sonrası yük altında 37MS alıyorum.

"Herhangi bir arızada sorumlu değilim."

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde Türksat Kablonet Wi-Fi sinyal sorununu çözmek için köprü moduna alıp farklı router bağlamak, Wi-Fi mesh, yurtdışından daha iddialı DOCSIS ağ cihazı sipariş etmek tercih ediliyor.
Kabloses gibi hizmetler kullanan ve alacağı üst düzey modemde kullanamayacak olan, mevcut Netmaster kablo modemden en yüksek performansı almak isteyenler için faydalı olmuş.
Tahminimce Türksat sınırlı modemler yerine global çapta kendini ispatlamış olarak bilinen DOCSIS router markalarına destek verip ulusal perakende satışını sağladığında sorun büyük oranda çözülecektir.

Genelde Türksat Kablonet Wi-Fi sinyal sorununu çözmek için köprü moduna alıp farklı router bağlamak, Wi-Fi mesh, yurt dışından daha iddialı DOCSIS ağ cihazı sipariş etmek tercih ediliyor.
Kabloses gibi hizmetler kullanan ve alacağı üst düzey modemde kullanamayacak olan, mevcut Netmaster kablo modemden en yüksek performansı almak isteyenler için faydalı olmuş.
Tahminimce Türksat sınırlı modemler yerine global çapta kendini ispatlamış olarak bilinen DOCSIS router markalarına destek verip ulusal perakende satışını sağladığında sorun büyük oranda çözülecektir.

İşte bunu uzun zamandır yapmıyor, bir de Avrupa standardı diye sinyal gücünü de azaltıyor.

Ben indirme yaptığım zaman (yük altında) fazla ping çıkıyor internet kopuyor gibi oluyordu ısınmasıyla mı alakalı? (Infinity 401 modem)

İnternet veya hat değerleri ile alakalı olabilir, bufferbloat testiyle ısınmadan olup olmadığını anlayabiliriz.
Dediğim ayarları yapıp denediniz mi?

İnternet veya hat değerleri ile alakalı olabilir, bufferbloat testiyle ısınmadan olup olmadığını anlayabiliriz.
Dediğim ayarları yapıp denediniz mi?

Dediğiniz ayarları uyguladım ama ben CAT6 Ethernet kablosu ile bağlanıyorum. (internetim 100 Mbps download, 5 Mbps upload)
Sonuçlarım; Bufferbloat Test by Waveform

Ekran görüntüsü 2022-08-15 122753.png

Kablo ile bağlıyken bile böyle sorun oluşması anormal duruyor, farklı port dener misiniz modemden?

Ben Wi-Fi ile bağlanıyorum ve sonuç bu.
Eki Görüntüle 1486280

Hocam farklı port nereden deneyebilirim modem arayüzüne girdim fakat tam bilgim yok kusura bakmayın.
(Bende 1 2 ay öncesine kadar Wi-Fi bağlıydım sürekli internet kopmalar anlık ping artışı paket kaybı oluyordu o yüzden kablolu geçtim.)

Hocam farklı port nereden deneyebilirim modem arayüzüne girdim fakat tam bilgim yok kusura bakmayın.
(Bende 1 2 ay öncesine kadar Wi-Fi bağlıydım sürekli internet kopmalar anlık ping artışı paket kaybı oluyordu o yüzden kablolu geçtim.)

Modemin arkasından farklı bir girişe takın kabloyu. Önerim 1. veya 4. giriş.

Bu arada Wi-Fi ile bağlanıp test yapmayı dener misiniz? Ben kabloluya yakın performans alıyorum kablosuzda.

1660556517512.png

Speedtest WI-FI sonuçları yük altında 37MS alıyorum.

Modemin arkasından farklı bir girişe takın kabloyu. Önerim 1. veya 4. giriş.

Bu arada Wi-Fi ile bağlanıp test yapmayı dener misiniz? Ben kabloluya yakın performans alıyorum kablosuzda.

Eki Görüntüle 1486284
Speedtest Wi-Fi sonuçları yük altında 37ms alıyorum.

Hocam modemin arkasında 2 tane giriş var biri kardeşimin bilgisayarına takılı o yüzden başka bir yere takamıyorum.
Wi-Fi sonucum; Bufferbloat Test by Waveform

Ekran görüntüsü 2022-08-15 124149.png

Speedtest Wi-Fi;

wifi.png

Speedtest Ethernet;

ethernet.png

Hocam modemin arkasında 2 tane giriş var biri kardeşimin bilgisayarına takılı o yüzden başka bir yere takamıyorum.
Wi-Fi sonucum; Bufferbloat Test by Waveform

Eki Görüntüle 1486285

Speedtest Wi-Fi;

Eki Görüntüle 1486291

Speedtest Ethernet;

Eki Görüntüle 1486293

Bufferbloat testi sunucularında sorun var sanırım, yerlerini değiştirin mesela kardeşinizin bilgisayarının takılı olduğuna sizin bilgisayarın çıkışını takın. Şu an bir sorun gözükmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı