Çözüldü TUF 1660 Super sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mackberkk

Decapat
RAM
XPG 8GB Gammix D30 3000MHz CL16 DDR4
SSD veya HDD modeli
Adata SU630
Ekran kartı
Asus TUF 1660 Super
Anakart
Asus Prime B450M-K
İşlemci
Ryzen 5 3600
Herkese iyi günler arkadaşlar,

Daha dün geceye kadar hiçbir sorun olmayan bilgisayarımı gece kapattım ve uyudum. Malum final haftası ve bazı derslerin online olması sebebiyle bilgisayarı açmaya çalıştığımda kasada hiçbir hareketliliğin olmadığını fark ettim. Monitör + ekran kartı ve anakart ışıkları yanıyor fakat gel gelelim güç tuşuna bastığımda ne fanlar çalışıyor ne de kasa. Bilenler var ise yardımınıza ihtiyacım var...
Ek olarak PSU kasa ile birlikte sanırım. O da: Thermaltake Versa J25 kasasından 650W +80

Çözüm
PSU marka nedir?
Thermaltake TR2 S 650W
Herkese iyi günler arkadaşlar,

Daha dün geceye kadar hiçbir sorun olmayan bilgisayarımı gece kapattım ve uyudum. Malum final haftası ve bazı derslerin online olması sebebiyle bilgisayarı açmaya çalıştığımda kasada hiçbir hareketliliğin olmadığını fark ettim. Monitör + ekran kartı ve anakart ışıkları yanıyor fakat gel gelelim güç tuşuna bastığımda ne fanlar çalışıyor ne de kasa. Bilenler var ise yardımınıza ihtiyacım var...
Ek olarak PSU kasa ile birlikte sanırım. O da: Thermaltake Versa J25 kasasından 650W +80
Arkadaşlar genel olarak yazayım ve çözüm olarak işaretlenebilir.
Gece anakart statik yüklemişse diye güç kablosunu çıkarıp beş saniye güç tuşuna bastım, aynı şekilde tuşa basarken kabloyu bağladım. Gece bu işlemden sonuç almadım, sabah tekrar denediğimde ise sanırım statik boşalttı ve bu sayede bilgisayar çalıştı. Garantiye yollamadan mutlaka deneyin.
PSU'nun garantisi varsa garantiye gönderin ama kullanıcı hatası diyebilirler firmanın inisiyatifine kalmış bir durum.
Yoksa da güvendiğin bir bilgisayarcıya ya da elektronik tamircisine gönder tamir etsinler.
Şunu da sunayım bu durum çözüm olmayabilir taktir-i ilahi tekrar zarar verebilir.
Sıfır alsan da aynı şekilde istersen garantisi yoksa tamir ettirmeyi dene.
Teşekkür ederim, her türlü final zamanım için yetişmeyecek gibi duruyor.

Hocam PSU'nun üzerinde açma kapama düğmesi var. Onu açın. Sonra kapatın. 7 ila 10 saniye içinde ciuv diye bir ses gelir. O ses gelmezse PSU gitmiştir o ses gelirse anakart, işlemci, anakart veya işlemci kablosu bozulmuştur. Yukarıda arkadaşlar gece voltajdan gitmiştir demiş fakat psunuzun 80+ sertifikası var voltajı iletmez parçalara. Yani çoğu PSU da öyledir. Siz deneyin ona göre bakalım PSU mu işlemci mi diye.

İşin sonu kasa da topraklama sorununa çıkacak gibi geliyor bana. Benim kasalardan birisi böyle çalışmamaya başladı bir dönem. Ne yaptı isem çözüm bulamadım. Bazen sorunsuz açıldı bilgisayar, bazen de yok açılmıyor. Birisi dedi ki topraklama sorunu vardır. Kasa içinde ana kartı sök. Ana kartın altına bir karton yerleştir tekrar kasaya geri tak. Çok ilginçtir ki o sorun bir daha asla olmadı. Kasayı 8 yıl kullandım ve o hata hiç yaşanmadı. Bu konu ile alakalı olmayabilir ama ola da bilir. Böyle bir tecrübem oldu. Paylaşayım dedim.

Hocam PSU'nun üzerinde açma kapama düğmesi var. Onu açın. Sonra kapatın. 7 ila 10 saniye içinde ciuv diye bir ses gelir. O ses gelmezse PSU gitmiştir o ses gelirse anakart, işlemci, anakart veya işlemci kablosu bozulmuştur. Yukarıda arkadaşlar gece voltajdan gitmiştir demiş fakat psunuzun 80+ sertifikası var voltajı iletmez parçalara. Yani çoğu PSU da öyledir. Siz deneyin ona göre bakalım PSU mu işlemci mi diye.
Bir bilgisayarcı ile beraber inceledim. PSU sorunsuz çalıştı fakat anakartta sorun var anladığımız kadarıyla. Bir umut temizleyecek, eğer çözüme ulaşmazsa garantiyi kontrol edip mümkünse göndereceğim...
Tekrardan merhaba, bilgisayarcı kurcalamak istememiş ve sorunun anakartta olduğunu garantisi devam ediyorsa yollamamı önerdi. Ben hazır sistem ve montaj olarak İtopya'dan almıştım ve haliyle montaj işinden pek anlamıyorum. Bu konuda tavsiyeniz var ise seve seve dinlemek isterim.

Son düzenleme:
Bir bilgisayarcı ile beraber inceledim. PSU sorunsuz çalıştı fakat anakartta sorun var anladığımız kadarıyla. Bir umut temizleyecek, eğer çözüme ulaşmazsa garantiyi kontrol edip mümkünse göndereceğim...

Tekrardan merhaba, bilgisayarcı kurcalamak istememiş ve sorunun anakartta olduğunu garantisi devam ediyorsa yollamamı önerdi. Ben hazır sistem ve montaj olarak İtopya'dan almıştım ve haliyle montaj işinden pek anlamıyorum. Bu konuda tavsiyeniz var ise seve seve dinlemek isterim.
Hocam garantisi devam ediyor mu?

Hocam arızanın anakarttan olduğunu nereden anladınız?

Son düzenleme:
Anakart bozuksa nasıl çalışsın işlemci ekran kartı falan. Çalışmaz ki. SSD'yi denediniz mi? SSD'den olabilir.
Çalışmaktan kastım bilgisayarı bağladığı güç kablosunda başlattıktan sonra fanların dönmesi, sorunsuz dönüyordu onlar ama görüntü falan alamadık. Gözümün önünde tüm parçalara tek tek bakmıştı.

Geri
Yukarı