TUF 3 5600XT sistemdeki sorunlar

SametYiğit19

Decapat
Daha fazla  
-Bilgisayarı açtığımda siyah ekran geliyo sadece görev çubuğu açılıyor. (O da gidip geliyor hızlı bi şekilde.)
-Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yeniden başlatılması gerek sorunu. (İlk açtığımda oluyor genelde.)
-Oyunlarda FPS drop.
-(Son zamanlarda olmaya başladı) Ekran kartı kullanımı anlamsız bir şekilde %90'lara çıkıyor. (Bilgisayarda bir şey açık değilken.)
-Wattman sorunu

Bunların nedeni ne olabilir? Vatan bilgisayar kasayı getirmemi söyledi ama ben ekran kartından olabilceğini düşünüyorum. Kasayı da götürme taraftarı değilim çünkü bunları hep yapmıyor, orada da yapmaz ise boşuna uğraşacağız saatlerce. Ekran kartından emin olabilirsem sadece ekran kartını götürmenin daha iyi olucağını düşüyorum.
Ekim ayının başında topladım sistemi.
Sistem: Ryzen 5 3600X - TUF 3 Raedon RX5600XT - 16GB RAM - 500GB SSD - 650W Güç kaynağı

Son düzenleme:
-Bilgisayarı açtığımda siyah ekran geliyor sadece görev çubuğu açılıyor. (O da gidip geliyor hızlı bir şekilde.)
-Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yeniden başlatılması gerek sorunu. (İlk açtığımda oluyor genelde.)
-Oyunlarda FPS düşmesi.
-(Son zamanlarda olmaya başladı) Ekran kartı kullanımı anlamsız bir şekilde %90'lara çıkıyor. (bilgisayarda bir şey açık değilken.)

Bunların nedeni ne olabilir? Vatan Bilgisayar kasayı getirmemi söyledi ama ben ekran kartından olabilceğini düşünüyorum. Kasayı da götürme taraftarı değilim çünkü bunları hep yapmıyor, orada da yapmaz ise boşuna uğraşacağız saatlerce. Ekran kartından emin olabilirsem sadece ekran kartını götürmenin daha iyi olacağını düşüyorum.
Ekim ayının başında topladım sistemi.
Sistem: Ryzen 5 3600X - TUF 3 Radeon RX 5600XT - 16 GB RAM - 500GB SSD - 650W Güç kaynağı

Ekran kartı kullanımını arttıran etmen kendisi değil işletim sistemidir.
İşletim sistemin orijinal mi?

Ekran kartı kullanımını arttıran etmen kendisi değil işletim sistemidir.
İşletim sistemin orijinal mi?
windows10 pro var aldığımda bi siteden yapmıştı sistemi toplayan arkadaş sonradan sıkıntı çıkardı kendim başka bi siteden aldım sıkıntı yok şuan.Lisansburada sitesinden aldım

Bu sorunla karşılaştığını görmedim kusura bakma dostum.
Kasayla birlikte garantiye götürebilirsin ya da ekran kartı frekansını düşürebilir, voltaj arttırabilirsin. Bu şekilde çözenler var yine de karar senin.
onu yeni ekledim ben internette araştırdım oyunlarda ekarının gitmesi vs deniyo ama bu sorunların hiçbiri bende olmadı
Kasayı götürme konusunda ise orda nasıl muhafaza edilecek, birazda pimpirikliyim çizik vs olursa bi anlamı kalmaz ekran kartından emin olursam sadece onu götürme taraftarıyım ama kasayı götürücem gibi duruyo. Ayrıca aşırı şekilde can sıkıcı bir durum sen 10k ver sistem topla ömürlük diye 4. ayda sorun çıkarsın :(

DDU ile ekran kartını sürücüsünü kaldırın, sonra AMD'nin sitesinden WHQL ekran kartı sürücüsünü kurun. Anakartınızı belirtmemişsiniz, belirtin ona göre Chipset sürücülerini önerelim. Anakart BIOS güncelliği kontrol edin, eski sürümse güncelleyin. Youtube'da rehber videoları var isterseniz bakabilirsiniz. Güç seçeneklerinden "Yüksek performans" ayarını işaretleyin. Bunlar bir nebze yaşadığınız sorunları çözecektir diye düşünüyorum. Eğer 14 günlük iade hakkınız devam ediyorsa, bence iade edin.

DDU ile ekran kartını sürücüsünü kaldırın, sonra AMD'nin sitesinden WHQL ekran kartı sürücüsünü kurun. Anakartınızı belirtmemişsiniz, belirtin ona göre Chipset sürücülerini önerelim. Anakart BIOS güncelliği kontrol edin, eski sürümse güncelleyin. Youtube'da rehber videoları var isterseniz bakabilirsiniz. Güç seçeneklerinden "Yüksek performans" ayarını işaretleyin. Bunlar bir nebze yaşadığınız sorunları çözecektir diye düşünüyorum. Eğer 14 günlük iade hakkınız devam ediyorsa, bence iade edin.
ekran kartı: tuf3 b450 pro gaming biosa baktım normal de idi onuda yüksek performansa aldım.
14 günlük iade hakkı kasanın tamamınımı kasdettiniz sadece ekran kartınımı

Son düzenleme:
Ekran kartı: tuf3 b450 pro gaming biosa baktım normalde idi onuda yüksek performansa aldım.
14 günlük iade hakkı kasanın tamamını mı kasdettiniz sadece ekran kartını mı ?
Chipset sürücüleri bunlar : B450 Drivers & Support | AMD
WHQL sürücü : AMD Radeon™ RX 5600 XT Previous Drivers | AMD 20.9.1 olan.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal Bu rehberle önce mevcut ekran kartı sürücüsünü kaldırın, sonra WHQL sürcüüyü kurun.

Siz kasayı hazır sistem şeklinde Vatan'dan mı aldınız yoksa parça parça alıp Vatan'a mı toplattırdınız? Eğer hazır sistem olarak aldıysanız iade talebi oluşturun.

Chipset sürücüleri bunlar : B450 Drivers & Support | AMD
WHQL sürücü : AMD Radeon™ RX 5600 XT Previous Drivers | AMD 20.9.1 olan.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal Bu rehberle önce mevcut ekran kartı sürücüsünü kaldırın, sonra WHQL sürcüüyü kurun.

Siz kasayı hazır sistem şeklinde Vatan'dan mı aldınız yoksa parça parça alıp Vatan'a mı toplattırdınız? Eğer hazır sistem olarak aldıysanız iade talebi oluşturun.
Vatanda parça parça topladım.
Ekran kartının sürücüsünü indirdim şimdi anakartın sürücüsünü indiricem inşallah bi nebze olsun düzelir.

Son düzenleme:
Vatanda parça parça topladım

Ekran kartının sürücüsünü indirdim şimdi anakartın sürücüsünü indiricem inşallah bi nebze olsun düzelir.
Yukarıda verdiğim adımlar sorunu çözmese donanımsal bir sorun var demektir. Eğer öyle olursa teker teker tüm parçaları deneyip, hatalı olanı tespit etmeye çalışacağız.

Geri
Yukarı