TUF 3 RX 5700 EVO sistemde ısınma sorunları

Forse

Hectopat
Makaleler
2
Ekran kartım da çok fazla sorun var. Öncelikle, ekran kartımın "Memory" yani belleği aşırı aşırı fazla ısınıyor, hiçbir zaman sıcaklık ile Memory'nin arasında bu kadar fazla fark olmazdı. Sıcaklık 40'sa Memory 39, 40, 41 arası olurdu. Oyunlarda fanların hızlarını arttırmazsam Memory 70 dereceye kadar çıkıyor.

İkinci sorun ise ekran kartımda oluşan bir olaydan dolayı sağdan sola yatay çizgiler var. HDMI kablomu çıkarıp Display Port taktım düzelmedi. RAM'leri takıp çıkarttım düzelmedi. Monitörde sorun yok. Yatay çizgiler ekranın altından 3,4 CM haricine kadar devam ediyor, yani bir taraf boş.
Bir ekran görüntüsü alıp o alt tarafta çizgi olmayan yere götürünce herhangi bir çizgi olmuyor, yani ekran kartında sorun olmayabilir.

Ama yapabileceğim her şeyi yaptım, sadece ekran kartına ellemedim. Bu kadar sıcaklık artışları da olduysa donanımsal bir sorun olarak sadece ekran kartında bir sorun vardır. Sadece ekran kartında sorun olabilir gibime geliyor veya anakartta. Ekran kartı soğutucu bloğu kaymış olabilir mi, tam bir bilgim yok.

Ve ikincisi BIOS'a girince 29 üstüne çıkmayan anakartı sıcaklığım boştayken 33 altına inmiyordu. Anakartımda mı sorun var ekran kartında mı, aldığımdan beri sorunu bitmedi. Gayet iyi sistemim hemen hemen.

Her türlü oyunu kaldırabiliyor ama artık uğraşmaktan sıkıldım. Sorunu mu bilgisayarcı çözebilir mi, çünkü kasaya ellemek istemiyorum.

Ekran kartım; ASUS Radeon TUF 3 RX 5700 EVO Gaming OC 8 GB GDDR6 256Bit DX12 AMD ekran kartı.
(Eski RX 5700 ve 5700XT Memory sıcaklığı 100'e kadar çıkabiliyordu bu yeni EVO versiyonu, termal ped var. Direkt soğutucu bloğuna temas ediyor. Alüminyum gövdeye temas ediyor. Aynı şekilde kapakta da var.)

1612534857486.png

Geri
Yukarı