TUF Gaming A15 fanından garip sesler geliyor

Azer Aliyev

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Benim ASUS TUF Gaming A15 laptopum var. Kardeşimde de aynısından var. Benim emektarın sağ fanından ses geliyor daima biraz hırıltılı çalışıyor. Bazen bilgisayarı açtığımda bağıra bağıra açılıyor çok ses çıkıyor kapatıp yerinden kaldırıp sallayıp yeniden açınca düzeliyor. Bu çok sık olmasa da 2-3 günde bir oluyor. Kardeşimde böyle bir sorun yok. Fanda ne gibi bir sorun olabilir sizce? Teşekkürler.

Fan gidici gibi görünüyor, ilk açılışta bağırtı sonradan azalan (ısınınca) veya arada kesilen ses genelde ölmekte olan fanların işaretidir. Şansınız varsa bu şekilde uzun bir süre daha çalışmaya devam edebilir ya da arada tamamen durup sadece ısınınca veya elle müdahale edince dönmeye başlayabilir. Fanı sökebilirseniz alt tarafından göbeğini yağlayarak biraz daha ömrü uzayabilir ancak kesin çözüm fanın değişmesidir.

Fan gidici gibi görünüyor, ilk açılışta bağırtı sonradan azalan (ısınınca) veya arada kesilen ses genelde ölmekte olan fanların işaretidir. Şansınız varsa bu şekilde uzun bir süre daha çalışmaya devam edebilir ya da arada tamamen durup sadece ısınınca veya elle müdahale edince dönmeye başlayabilir. Fanı sökebilirseniz alt tarafından göbeğini yağlayarak biraz daha ömrü uzayabilir ancak kesin çözüm fanın değişmesidir.

Bu kadar ciddi bir durum olduğunu bilmiyordum. Ki soğutması da normal ilk aldığım gündeki gibi. Fakat ses sorunu birazcık kafamı kurcalıyor. İlk açılışta bağırması fanın arasına bir şey kaçtığından olabilir mi ben kaldırıp salladıktan sonra düzeliyor. Yine de bir içini açıp temizlesem iyi olacak.

Bide birşey sorayım hocam, bu şekilde çalışmasında bi sıkıntı varmı yani bilgisayarın diğer bileşenlerine zarar verirmi? Çok fazla ses yapıyosa biyerlere sürtüyor demektir bu halde kırılırsa fan perdelerinden birisi bilgisayara zarar verirmi?

@Azer Aliyev @morphed

Son düzenleme:

Geri
Yukarı