Çözüldü TUF Gaming ekran kartında anlık ısınmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zeynel34

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ekran kartım anlık oyun oynarken bir anda 45 dereceden çok hızlı bir şekilde 70 75 dereceye çıkıyor. Mesela az önce GTA oynuyordum, sağlam bir çatışmada 50 derece, çatışma bitip animasyona geçtiğinde 70 75 derece oldu, çok tuhaf. Bazen oyun içindede oluyor, oyunu kapatıp açınca düzeliyor, anlam veremedim. Bir de kasamdan metalik bir koku geliyor, yanık değil. Bu arada 2 gün önce falan kasayı genel bir bakıma aldım, kontak yağsız devre temizlik spreyi ile tüm parçaları değiştirip macunları temizleyip tazeledim ama bununla alakalı olacağını sanmıyorum çünkü bu işlemi şu ana kadar teknik servislikte 100 kere yaptım. Bu tarz bir durumla ilk defa karşılaştım. Bilgisi veya fikri olan arkadaşlardan destek bekliyorum, teşekkür ederim.

Ryzen 3 1200 işlemci.
16 GB 3200 MHz RAM.
4 GB ASUS NVIDIA TUF Gaming ekran kartı.
Gigabyte A320M S2H anakart.

Çözüm
Aynı problemi yaşayan arkadaşlar, sorunu çözdüm. Çözümü, ürünün termal pedi için yetkili ASUS servisine bıraktım ve orijinal pedleri takıldı. Cihazı bugün test ettim ve kart hala anlık ısınıyordu ve birden muhteşem bir aydınlanma yaşadım. İşlemcilerde termal macunu ince süreriz arasında boşluk olmadığı için lakin ekran kartında demir soğutucu ile arasında ufak bir pay olduğunu düşünerek açıp termal macunu biraz bol sıkarak boşluğun doldurmuş oldum ve işe yaradı. Artık eskisi gibi oldu kartımın sıcaklık değeri. Yaklaşık 10,15 kere açtım kartı ama çözdüm ve sanırım bu problemi çözen ilk kişi oldum çünkü çözümünü hiçbir forumda göremedim. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar bunu deneyin. Tekrardan yardımcı olan arkadaşlara çok ama çok teşekkür ederim.
Ekran kartı seri ve modeli nedir?

Çok özür dilerim, yazmayı unutmuşum. ASUS 1650 TUF Gaming 4 GB 128 bit.

Baktığım kadarıyla oyun ve benchmarklarda 75 dereceye kadar çıkan bir ekran kartı. Sıcaklıklar gayet normal. Ekran kartı kullanımına göre sıcaklıklığın değişken davranış sergilemesi normal. Sorun yaşamazsınız. Kasadan gelen koku normal bir durum değil. O farklı bir sorun olabilir. Bu arada ekran kartı için termal macun değişimi gibi olaya gitmeyin temizlikte. Ekran kartları için ciddi anlamda güçlü ısı aktarımına sahip macunlar kullanılmakta. Değişim yapılcaksa bile paraya kıymak gerekecek. Satın aldıktan sonra 2 yıl boyunca ekran kartında macun değişimi yapmaya gerek yok.

Merhaba arkadaşlar. Ekran kartım anlık oyun oynarken bir anda 45 dereceden çok hızlı bir şekilde 70 75 dereceye çıkıyor. Mesela az önce GTA oynuyordum, sağlam bir çatışmada 50 derece, çatışma bitip animasyona geçtiğinde 70 75 derece oldu, çok tuhaf. Bazen oyun içindede oluyor, oyunu kapatıp açınca düzeliyor, anlam veremedim. Bir de kasamdan metalik bir koku geliyor, yanık değil. Bu arada 2 gün önce falan kasayı genel bir bakıma aldım, kontak yağsız devre temizlik spreyi ile tüm parçaları değiştirip macunları temizleyip tazeledim ama bununla alakalı olacağını sanmıyorum çünkü bu işlemi şu ana kadar teknik servislikte 100 kere yaptım. Bu tarz bir durumla ilk defa karşılaştım. Bilgisi veya fikri olan arkadaşlardan destek bekliyorum, teşekkür ederim.

Ryzen 3 1200 işlemci.
16 GB 3200 MHz RAM.
4 GB ASUS NVIDIA TUF Gaming ekran kartı.
Gigabyte A320M S2H anakart.
Fan yonetimi ile alakali olabilir. Fanlar konservatif bir sekilde calismak icin yapilandirilmis olabilir rastgele devir degisiklikleri yapmamasi icin. Aklima baska bir sey gelmiyor.

Sanırım sıkıntıyı anladım ben. Termal Ped'leri atmıştım bu ne ya diyerek :D. Az önce spariş verdim yarın onları taktıktan sonra düzelecek tahminen.
Baktığım kadarıyla oyun ve benchmarklarda 75 dereceye kadar çıkan bir ekran kartı. Sıcaklıklar gayet normal. Ekran kartı kullanımına göre sıcaklıklığın değişken davranış sergilemesi normal. Sorun yaşamazsınız. Kasadan gelen koku normal bir durum değil. O farklı bir sorun olabilir. Bu arada ekran kartı için termal macun değişimi gibi olaya gitmeyin temizlikte. Ekran kartları için ciddi anlamda güçlü ısı aktarımına sahip macunlar kullanılmakta. Değişim yapılcaksa bile paraya kıymak gerekecek. Satın aldıktan sonra 2 yıl boyunca ekran kartında macun değişimi yapmaya gerek yok.

Bunu spariş verdim, hem işlemciye hem ekran kartına sürdüm. Yeterli olacak diye düşünüyorum.

Sanırım sıkıntıyı anladım ben. Termal Ped'leri atmıştım bu ne ya diyerek :D. Az önce spariş verdim yarın onları taktıktan sonra düzelecek tahminen.

Bunu spariş verdim, hem işlemciye hem ekran kartına sürdüm. Yeterli olacak diye düşünüyorum.

Thermal pad atılır mı ne yaptın sen 😂. Bir de ekran kartlarında kullanılan termal padler bayağı pahalı. 0, 5mm likler 150 TL'den başlıyor. Ucuza kaçıpta dandik thermal pad alma aman deyim başına gelmeyen kalmaz. Bellekleri yakarsın sonra dikkat et.

Thermal pad atılır mı ne yaptın sen 😂. Bir de ekran kartlarında kullanılan termal padler bayağı pahalı. 0, 5mm likler 150 TL'den başlıyor. Ucuza kaçıpta dandik thermal pad alma aman deyim başına gelmeyen kalmaz. Bellekleri yakarsın sonra dikkat et.

Dün aldım, karta montajını yaptım ama gene aynı. Bana önerebileceğiniz bir termal ped var mı ve kaç mm olması gerekiyor?

Diğer forumlarda baktığım kadarıyla en az 1.5 mm kullanılması gerektiği yazılmış.
Bu linkteki gibi bir ürün almanız gerekiyor:
Isı aktarım değeri 11 W/mK üzerinde olmasına özen göstermeniz gerek.

Artı -1 Eksi
Diğer forumlarda baktığım kadarıyla en az 1.5 mm kullanılması gerektiği yazılmış.
Bilmeden arkadaşa öneri yapmayın. Her ekran kartı için termal ped kalınlığı farklı olmakla birlikte ekran kartının her bölümü için de farklı kalınlıktadır. Mesela VRAM'lerde bulunan termal pedler 0,5 mm iken başka bir bölümde 1 mm olabilir. Verdiğim sadece bir örnek. Tek tek ölçülmesi gerekiyor normalde.

Geri
Yukarı