Çözüldü TUF Gaming F17 beklenen FPS değerlerini vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Koparan

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Yaklaşık 3-5 gün önce ASUS TUF Gaming F17 model bir laptop satın aldım. özellikleri gayet güzel duruyordu fakat sistemi alıp kurduktan sonra beklediğim FPS değerlerine erişemedim.

Özellikler şu şekilde:
  • Ekran kartı: GTX 1650 Ti 4 GB GDDR6.
  • RAM: 1x16 2933 MHz CL21.
  • İşlemci: i5-10300H 2.5 GHz (Turbo'yla 3.5-4 oluyor.).
Sizce sorun ne olabilir? Açıkçası bilgisayarı ilk aldığımda driver kurulumunda biraz sorun yaşadım. Yanlış driver kurmuştum fakat üstüne doğrularını kurdum. Bundan dolayı da olabilir mi? Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam merhaba,

G513QM sahibiyim. Benzer problemleri biz de yaşadık. Çok teknik bilgiye sahip değilim ancak ben tek olan RAM'i çiftledikten sonra ciddi bir performans artışı gözlemledim. Aynı zamanda ekstra bir monitörle kullanmanı öneriyorum. Cihazında MUX özelliği var mı bilmiyorum ancak eğer yoksa ekstra başka bir monitör ile kullanmak performans artışına sebep oluyor. Bu konularda @xbea hocam çok daha fazla bilgi sahibi onun da yorumları sana yardımcı olacaktır.
Çok teşekkür ederim siz bana harici monitör ile ilgili bilgiyi paylaştıktan sonra ben size en kısa zamanda dönüş yapacağım ilginiz için çok teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim siz bana harici monitör ile ilgili bilgiyi paylaştıktan sonra ben size en kısa zamanda dönüş yapacağım ilginiz için çok teşekkür ederim.
Ne demek görevimiz 😇. Sonuçta ROG Cumhurbaşkanıyım ve TUF da bizim bir kardeş cumhuriyetimiz. Müsait olduğum zamanda, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım elbette 👍 .

Sorunu çözmüş bulunmaktayım aynı MHz değerlerinde 2x8 RAM yapıp yükseltme yapınca FPS'lerimde kayda değer bir artış bulundu hepinize ilginiz için teşekkürler.

Sorunu çözmüş bulunmaktayım aynı MHz değerlerinde 2x8 RAM yapıp yükseltme yapınca FPS'lerimde kayda değer bir artış bulundu hepinize ilginiz için teşekkürler.
Hocam ben size cevap yazmayı unutmuşum, cidden bu bunun için çok özür dilerim. Açıkçası gelen bildirim sayılarım bazen 50-60 olabiliyor ve hepsine bakmak bir hayli zor. Bunun için gerçekten özür diliyorum. Ben yine de harici monitör takarsanız diye ayarları buradan eklemek istiyorum:

Önce ayarlar> sistem> monitör kısmına geliyoruz ve buradan aşağıda birden çok ekran ayarına bakıyoruz:

Ekran görüntüsü v1 2021-05-19 170237.png

Ekran görüntüsü 2021-05-19 170307.png

Ekran görüntüsü 2021-05-19 170326.png

Buradan taktığınız monitör hangisi ise (genelde 2. olur) "Yalnız 2'nin üzerinde göster" seçeneğine tıklıyoruz. Bu işlem tamamlandığında sizin dizüstü bilgisayarınızın ekranın kararır ve sadece harici monitör üzerinden alırsınız görüntüyü.

Bu arada tekrardan özür dilerim. Gerçekten arada unutabiliyorum, karışıyor bildirimler. Bir daha ben olur başkası olur cevapsız kalan bir mesajınız olursa tekrar etiket atmayı deneyin. O zaman bize yeniden mesaj geliyor. Ben kendim adına sizden özür diliyorum. Ama sorunu çözdüğünüze çok sevindim. Artık çift kanal RAM konularında sizin de konunuzu örnek göstermek isterim izninizle. İyi forumlar saygılar.

Özüre gerek yok yardımlarınız bir hayli yardımcı oldu çift monitör olayını denemiştim ama bu kadar performans artışı göremedim hepinize özellikle @xbea size çok teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.

Özüre gerek yok yardımlarınız bir hayli yardımcı oldu çift monitör olayını denemiştim ama bu kadar performans artışı göremedim hepinize özellikle @xbea size çok teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.
Bir şey değil hocam 😇 , başka bir sorunuz olursa yazarsınız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Sizin konunuzda bu sorunu yaşayan başka kişilere bir çözüm olacaktır, umarım herkes bu konuları görünce faydalanır👍. Sizde iyi forumlar hocam. @Koparan hocam konu çözümünü benim mesajım olarak işaretlerseniz konunuzu referans konularım arasında göstermek isterim.

Son düzenleme:
@xbea bugün bir sıkıntı yaşadım RAM'ler 2666 MHz de çalışıyor ben 3000MHz RAM aldım ama BIOS'ta bir türlü XMP ayarını bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz? (yarın sizin yanıtınızı PC başına geçince çözüm olarak göstereceğim)

@xbea bugün bir sıkıntı yaşadım RAM'ler 2666 MHz de çalışıyor ben 3000MHz RAM aldım ama BIOS'ta bir türlü XMP ayarını bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz? (yarın sizin yanıtınızı PC başına geçince çözüm olarak göstereceğim)
Hocam aldığınız RAM'ler XMP destekliyor mu peki?

Yalan olmasın onu bilmiyorum ama internette birkaç araştırma yaptım insanlarda bu sorunu yaşamış fakat herkes birkaç ayarla düzeliyor yazmış ama çözüm yok XMP desteğine nereden bakılıyor bilmiyorum ama BIOS'ta XMP ile alakalı hiçbir ayar olmaması normal mi?

Yalan olmasın onu bilmiyorum ama internette birkaç araştırma yaptım insanlarda bu sorunu yaşamış fakat herkes birkaç ayarla düzeliyor yazmış ama çözüm yok XMP desteğine nereden bakılıyor bilmiyorum ama BIOS'ta XMP ile alakalı hiçbir ayar olmaması normal mi?
Şimdi ben kendi yaşadığımı söylemek isterim: Ben RAM alırken daha XMP diye bir şey olduğunu bile bilmiyordum, ama nasipte varmış aldığım RAM'ler - kutusunun üzerinde yazıyor - XMP destekliyormuş. Ben bu yüzden hiç ayar yapmama gerek kalmadan kullandım ve şu anda 3200Mhz olarak kullanmaya devam ediyorum. Ancak dediğiniz gibi BİOS'da ayarı olması lazım. Bugün en kötü yarın BİOS ayarlarından bakacağım. Eğer ayarın yerini bulursam size buradan fotoğrafını atarım hocam. İyi forumlar, saygılar.

Geri
Yukarı