Çözüldü TUF Gaming F17 beklenen FPS değerlerini vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Koparan

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Yaklaşık 3-5 gün önce ASUS TUF Gaming F17 model bir laptop satın aldım. özellikleri gayet güzel duruyordu fakat sistemi alıp kurduktan sonra beklediğim FPS değerlerine erişemedim.

Özellikler şu şekilde:
  • Ekran kartı: GTX 1650 Ti 4 GB GDDR6.
  • RAM: 1x16 2933 MHz CL21.
  • İşlemci: i5-10300H 2.5 GHz (Turbo'yla 3.5-4 oluyor.).
Sizce sorun ne olabilir? Açıkçası bilgisayarı ilk aldığımda driver kurulumunda biraz sorun yaşadım. Yanlış driver kurmuştum fakat üstüne doğrularını kurdum. Bundan dolayı da olabilir mi? Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam merhaba,

G513QM sahibiyim. Benzer problemleri biz de yaşadık. Çok teknik bilgiye sahip değilim ancak ben tek olan RAM'i çiftledikten sonra ciddi bir performans artışı gözlemledim. Aynı zamanda ekstra bir monitörle kullanmanı öneriyorum. Cihazında MUX özelliği var mı bilmiyorum ancak eğer yoksa ekstra başka bir monitör ile kullanmak performans artışına sebep oluyor. Bu konularda @xbea hocam çok daha fazla bilgi sahibi onun da yorumları sana yardımcı olacaktır.
Sorununuz tek kanal RAM. Casper G770 cihazda MUX Switch denen bir parça var. MUX Switch ne işe yarar derseniz buyurun sizi şöyle alalım: Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?

Okuduğunuzu farz ederek devam ediyorum. Burada sizin cihazınızda MUX Switch olmadığı için düşük FPS değerleriniz var. Eğer ki çift kanal RAM takarsanız bu sorun ortadan kalkar ve sizde yüksek FPS'ler görürsünüz. Çift kanal RAM = çakma MUX Switch.

Bu konuda sorun yaşayan herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Çoğu arkadaşa da sorununu çözdüm/çözmelerine vesile oldum, aşağıda referans linkleri bıraktım. Okuyup senin gibi sorun yaşayanların nasıl çift kanal RAM'e geçince rahatladığını sende göreceksin.

Referans link 1: Çözüldü: ASUS TUF FX705DU performansı düşük
Referans link 2: Çözüldü: ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS
Referans link 3: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Referans link 4: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü

Aynı şekilde @currentJoys hocamın da FPS artışı yaşadığını belirten mesajı:

Son olarak hocam harici bir monitör kullandığınızdan bahsetmişsiniz. Cihazınızda Display Port olması lazım, bir de Display Port üzerinden bağlayın. Artık modern cihazlarda harici ekran kartı HDMI'a bağlı olmuyor daha çok DP (Display Port) bağlı oluyor.

Merhaba yazılarınızın hepsini okudum tek bir sorum olacak. Bende de aynı PC var ASUS TUF F17 eğer çift kanal RAM yaparsam, bilgisayarı HDMI ile başka bir ekrana bağladığımda aldığım performansı alabilecek miyim?
Sorununuz tek kanal RAM. Casper G770 cihazda MUX Switch denen bir parça var. MUX Switch ne işe yarar derseniz buyurun sizi şöyle alalım: Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?

Okuduğunuzu farz ederek devam ediyorum. Burada sizin cihazınızda MUX Switch olmadığı için düşük FPS değerleriniz var. Eğer ki çift kanal RAM takarsanız bu sorun ortadan kalkar ve sizde yüksek FPS'ler görürsünüz. Çift kanal RAM = çakma MUX Switch.

Bu konuda sorun yaşayan herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Çoğu arkadaşa da sorununu çözdüm/çözmelerine vesile oldum, aşağıda referans linkleri bıraktım. Okuyup senin gibi sorun yaşayanların nasıl çift kanal RAM'e geçince rahatladığını sende göreceksin.

Referans Link 1: Çözüldü: ASUS TUF FX705DU performansı düşük
Referans Link 2: Çözüldü: ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS
Referans Link 3: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Referans Link 4: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü

Aynı şekilde @currentJoys hocamın da FPS artışı yaşadığını belirten mesajı:

Son olarak hocam harici bir monitör kullandığınızdan bahsetmişsiniz. Cihazınızda Display Port olması lazım, bir de Display Port üzerinden bağlayın. Artık modern cihazlarda harici ekran kartı HDMI'a bağlı olmuyor daha çok DP (Display Port) bağlı oluyor.

Merhaba bir sorum olacaktı, dediğiniz gibi çakma MUX Switch olması olayında CL değeri çok fark eder mi? Internette 3200MHz 22CL'ye 2x8 GB RAM buldum 800 TL ve fiyatı diğerlerine göre fazla uygun ama CL değeri kotu geldi sizce alınır mı? (Bu arada RAM Corsair Vengeance)

Son düzenleme:
Merhaba yazılarınızın hepsini okudum tek bir sorum olacak. Bende de aynı PC var ASUS TUF F17 eğer çift kanal RAM yaparsam, bilgisayarı HDMI ile başka bir ekrana bağladığımda aldığım performansı alabilecek miyim?
Hocam mesajını gördüm ancak arada kaynadı sanırım, şimdi cevaplayayım: 2 sorunuzun cevabı da evet. Hatta bunun için bir rehber de var, sevdiğim @Dark Lord of the Sith hocamın rehberi buraya bırakıyorum: Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?
Merhaba bir sorum olacaktı, dediğiniz gibi çakma MUX Switch olması olayında CL değeri çok fark eder mi? Internette 3200MHz 22CL'ye 2x8 GB RAM buldum 800 TL ve fiyatı diğerlerine göre fazla uygun ama CL değeri kotu geldi sizce alınır mı? (Bu arada RAM Corsair Vengeance)
CL değeri normalde RAM alırken de önemlidir, sadece MUX için değil. CL değeri gecikme değeridir ve hız arttıkça CL değeri artar. Bir RAM'in kalitesi şuradan belli olur: Yüksek hız, düşük CL değeri. Bu yüzden alırken düşük CL almak fayda sağlar ancak ülkemizde satılan RAM'lerin %99 CL22 değerine sahiptir. Normalde yurt dışında 3200Mhz ve CL16 olan dizüstü bilgisayar RAM'leri var ama bunlar ülkemizde satılmıyorlar, şu anda en düşük CL değerine sahip RAM; Kingston Hyperx Impact II 3200Mhz DDR4 CL20 değerindeki RAM'dir.

Özetle eğer gerçekten bir fark istiyorsanız en az CL18 bir RAM alırsanız daha iyi olur ama ülkemizde pek bulunmuyorlar. Bu yüzden alacağınız CL22 RAM'ler çok bir sorun oluşturmaz. İlla da düşük CL hedefiniz var ise yukarıda söylediğim RAM'lerden alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı