Çözüldü TUF Gaming F17 beklenen FPS değerlerini vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Koparan

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Yaklaşık 3-5 gün önce ASUS TUF Gaming F17 model bir laptop satın aldım. özellikleri gayet güzel duruyordu fakat sistemi alıp kurduktan sonra beklediğim FPS değerlerine erişemedim.

Özellikler şu şekilde:
  • Ekran kartı: GTX 1650 Ti 4 GB GDDR6.
  • RAM: 1x16 2933 MHz CL21.
  • İşlemci: i5-10300H 2.5 GHz (Turbo'yla 3.5-4 oluyor.).
Sizce sorun ne olabilir? Açıkçası bilgisayarı ilk aldığımda driver kurulumunda biraz sorun yaşadım. Yanlış driver kurmuştum fakat üstüne doğrularını kurdum. Bundan dolayı da olabilir mi? Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam merhaba,

G513QM sahibiyim. Benzer problemleri biz de yaşadık. Çok teknik bilgiye sahip değilim ancak ben tek olan RAM'i çiftledikten sonra ciddi bir performans artışı gözlemledim. Aynı zamanda ekstra bir monitörle kullanmanı öneriyorum. Cihazında MUX özelliği var mı bilmiyorum ancak eğer yoksa ekstra başka bir monitör ile kullanmak performans artışına sebep oluyor. Bu konularda @xbea hocam çok daha fazla bilgi sahibi onun da yorumları sana yardımcı olacaktır.
Hocam merhaba,

G513QM sahibiyim. Benzer problemleri biz de yaşadık. Çok teknik bilgiye sahip değilim ancak ben tek olan RAM'i çiftledikten sonra ciddi bir performans artışı gözlemledim. Aynı zamanda ekstra bir monitörle kullanmanı öneriyorum. Cihazında MUX özelliği var mı bilmiyorum ancak eğer yoksa ekstra başka bir monitör ile kullanmak performans artışına sebep oluyor. Bu konularda @xbea hocam çok daha fazla bilgi sahibi onun da yorumları sana yardımcı olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben bilgisayarı yeni aldığım için ekipmana falanda biraz para bayıldım malum 16 GB notebook RAM fiyatları da biraz uçuşta eğer sorun gerçekten buysa teşekkür ederim başka bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse de çok sevinirim.

(Ekstra monitörle denedim faydası olmadı.)

Arkadaşlarım Casper G770 model laptop aldılar benim özelliklerini gösterdiğim bilgisayarla aynı ve LoL'de çok yüksek ayarlarda 150-200 FPS aldıklarını söylüyorlar ben orta ayarlarda 90-110 FPS gibi değerler alıyorum fakat onlara driverlar flaşta geldi oradan rahat kurulum yaptılar konuyla alakalı bilgisi olanlar yazarsa mutlu olurum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben bilgisayarı yeni aldığım için ekipmana falanda biraz para bayıldım malum 16 GB notebook RAM fiyatları da biraz uçuşta eğer sorun gerçekten buysa teşekkür ederim başka bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse de çok sevinirim.

(Ekstra monitörle denedim faydası olmadı.)

Arkadaşlarım Casper G770 model laptop aldılar benim özelliklerini gösterdiğim bilgisayarla aynı ve LoL'de çok yüksek ayarlarda 150-200 FPS aldıklarını söylüyorlar ben orta ayarlarda 90-110 FPS gibi değerler alıyorum fakat onlara driverlar flaşta geldi oradan rahat kurulum yaptılar konuyla alakalı bilgisi olanlar yazarsa mutlu olurum.
Sorununuz tek kanal RAM. Casper G770 cihazda MUX Switch denen bir parça var. MUX Switch ne işe yarar derseniz buyurun sizi şöyle alalım: Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?

Okuduğunuzu farz ederek devam ediyorum. Burada sizin cihazınızda MUX Switch olmadığı için düşük FPS değerleriniz var. Eğer ki çift kanal RAM takarsanız bu sorun ortadan kalkar ve sizde yüksek FPS'ler görürsünüz. Çift kanal RAM = çakma MUX Switch.

Bu konuda sorun yaşayan herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Çoğu arkadaşa da sorununu çözdüm/çözmelerine vesile oldum, aşağıda referans linkleri bıraktım. Okuyup senin gibi sorun yaşayanların nasıl çift kanal RAM'e geçince rahatladığını sende göreceksin.

Referans Link 1: Çözüldü: ASUS TUF FX705DU performansı düşük
Referans Link 2: Çözüldü: ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS
Referans Link 3: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Referans Link 4: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü

Aynı şekilde @currentJoys hocamın da FPS artışı yaşadığını belirten mesajı:
Merhaba arkadaşlar,

Bugün aşağıda paylaştığım RAM'ler tarafıma ulaştı ve cihazı upgrade ettim. Beklediğimden yüksek bir performans artışı gerçekleşti. Ortalama 65-70 FPS aldığım Cod Warzone'da 105-110 FPS alıyorum. Ram alsam mı almasam mı diye şüpheye düşen arkadaşlar varsa kesinlikle çift 16 yapmalarını öneriyorum. Videolu bir şekilde tek ve çift ramin karşılaştırmasını yapacağım.

@xbea dostum yorumların için çok teşekkür ederim. senin fikirlerin olmasa büyük ihtimalle bu şekilde davranmayacaktım. tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

Son olarak hocam harici bir monitör kullandığınızdan bahsetmişsiniz. Cihazınızda Display Port olması lazım, bir de Display Port üzerinden bağlayın. Artık modern cihazlarda harici ekran kartı HDMI'a bağlı olmuyor daha çok DP (Display Port) bağlı oluyor.

İlgili mesajınız için çok teşekkür ederim yani şu anda benim bilgisayarımda HDMI girişi var dönüştürücü kullanarak DP girişi yaparsam düzelir mi RAM almadan daha kolay bir yöntem olarak kullanılabilir mi buna da cevap verirseniz çok sevinirim @xbea olmadı taksitle alacağım artık bir RAM ve RAM önerisinde bulunabilir misiniz FX706LI-HX199 model ASUS için uygun fiyatlı. Bu arada 8 GB 3000MHz SO-DIMM RAM taksam performansa etkisi bulunur mu?

Son düzenleme:
İlgili mesajınız için çok teşekkür ederim yani şu anda benim bilgisayarımda HDMI girişi var dönüştürücü kullanarak DP girişi yaparsam düzelir mi RAM almadan daha kolay bir yöntem olarak kullanılabilir mi buna da cevap verirseniz çok sevinirim @xbea olmadı taksitle alacağım artık bir RAM ve RAM önerisinde bulunabilir misiniz FX706LI-HX199 model ASUS için uygun fiyatlı.
Hocam sanırım sizde DP yok. O zaman HDMI ile bağladığınızda Windows 10 ayarlardan dizüstü bilgisayarın kendi monitörünü kapatıp, sadece "harici monitör" üzerinden oynamanız gerek. Bunu deneyiniz lütfen ve bana dönüş yapınız. Windows ayarlardan nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yardımcı olurum.

Bilmiyorum bana nasıl yapıldığını söylerseniz size dönüşü en kısa zamanda yapacağım şu an şehir dışındayım en geç haftaya pazartesi yapıcam dönüşü eğer bu da çözüm olmazsa 2x8 yapsam 2x16 kadar performans alabilir miyim bunu da cevaplayabilir misiniz?

Artı -1 Eksi
Bilmiyorum bana nasıl yapıldığını söylerseniz size dönüşü en kısa zamanda yapacağım şu an şehir dışındayım en geç haftaya pazartesi yapacağım dönüşü eğer bu da çözüm olmazsa 2x8 yapsam 2x16 kadar performans alabilir miyim bunu da cevaplayabilir misiniz?
2 x 4 GB bile yapsanız artış olur. Önemli olan çift kanal olması. Ekran kapatma ayarını müsait olduğumda bu mesaja eklerim. Şu an mobildeyim. Bundan dolayı atamıyorum.

Tamamdır cevabınızı bekliyorum tekrar çok teşekkür ederim. Son bir soru daha @xbea PC de takılı olan orijinal RAM'i çıkartıp 2x8 RAM takarsam veya 16 GB RAM eklemesi yaprsam garanti kapsamı dışına çıkmış olur mu?

Son düzenleme:
Tamamdır cevabınızı bekliyorum tekrar çok teşekkür ederim. Son bir soru daha @xbea PC de takılı olan orijinal RAM'i çıkartıp 2x8 RAM takarsam veya 16 GB RAM eklemesi yaprsam garanti kapsamı dışına çıkmış olur mu?
Hayır bizzat ASUS Türkiye teknik servis ile görüştüm ve hiçbir sorun olmayacağını söylediler. SSD ve RAM yükseltmeleri garantiyi bozmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı