TUF Gaming VG24vq monitörde oluşan dikey çizgiler

Atay Özden

Hectopat
Dostlar merhabalar. ASUS TUF Gaming VG24vq monitörümde oluşan ve zamanla değişen dikey çizgiler mevcut. Bu sıkıntı başıma henüz iki kere geldi ve fotoğraflayamadım. Sistemle monitör arasında bir çakışma mı söz konusu bunu merak ediyorum. Çünkü bazen monitörü açtığımda ışığı yanmıyor ve güç kablosunu sök-tak yapıyorum. Ya da tam ekran oyunlara girdiğimde 5-10 saniyelik bir siyah ekran oluyor. Display Port'un da bir hassaslık da mevcut. İşte bu sıkıntılar ekran kartından mı monitörden mi kaynaklanıyor anlayamıyorum. Şöyle de bir sistemim var:

-AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 32MB AM4 (65W)

-ASUS RTX2060 6 GB gdrr6 192Bit STRIX 2xDP/2xHDMI (ROG-STRIX-RTX2060-O6G-Gaming)

-ASUS B450 TUF B450M-PLUS-gammıng DDR4 SATA3 M.2 PCI-e NVMe HDMI DVI PCI-e 16X v3.0
AM4 mATX.

-Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah 3200 MHz CL16 DDR4 Dual kit.

-Seagate 1 TB Barracuda 64 MB 7200 RPM 3.51 SATA 3.0 hard disk.

-Lexar NM610 500 GB NVMe SSD 2100/1600 3dnand (LNM610-500rb)

-Dark X-Force 600W 80+Bronze 3x12cm fan USB3.0 pencere ATX.
Kasa(dkchxforce680br)

Sizce bu sistemde bir çakışma var mı?

Sorun ekran kartında veya kablonuzda olabilir. Kablonuzda olabilir diyorum çünkü temassızlık var diyorsunuz. Önce ekran kartı tamire götürmek vs. yerine bir de kabloyu değiştirip deneyin. Bu arada pp güzelmiş :D.

Sorun ekran kartında veya kablonuzda olabilir. Kablonuzda olabilir diyorum çünkü temassızlık var diyorsunuz. Önce ekran kartı tamire götürmek vs. yerine bir de kabloyu değiştirip deneyin. Bu arada pp güzelmiş :D.
DP kablosunu MediaMarkt'a götürüp denetmiştim hiç sıkıntı olmadan çalıştı.(Sağolun bu arada :D)
Genelde bu çizgi çizgi olması -özellikle dikey çizgiler- ekran kartı VRAM sorunu oluyor.

Peki monitörle sistem arasında bir uyumsuzluk yoktur değil mi? Yani sıkıntı ya monitör ya da ekran kartından veyahut DP kablosundan kaynaklı diyorsunuz.

Son düzenleme:
Aynı sorun bende de var, bilgisayar gün içinde ilk defa açıldığında oluşuyor bir süre sonra yok oluyor ve daha oluşmuyor. PRT SCR tuşu ile ekran görüntüsü aldığımda ekran görüntüsünde görünmüyorlar, masaüstünde DP ile kullanmama rağmen laptopta HDMI ile denedim ve orda da oluyor. Yani sorun monitörde.

Hemen hemen aynı sistem ve aynı sorunlar bende de mevcut şuan monitörün ekranı açılır açılmaz rengarenk dikey çizgilerle dolu siz nasıl bir çözüm uyguladınız

Dosya Ekleri

• Screenshot_20211219-173846_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20211219-173846_WhatsApp.jpg
    53,4 KB · Görüntüleme: 64

Geri
Yukarı