TUF VG24VQ G-Sync ile FPS-Hz'in eşit olmaması

shakur558

Decapat
Herkese merhaba,

ASUS TUF VG24VQ monitör kullanıyorum ve ekran kartım da ASUS ROG RTX2060 OC Edition.

Uzun zamandır sorunsuz G-Sync kullanıyordum ama bir süredir FPS ile Hz eşitlenmediğini fark ettim, bu da oyunlarda küçük takılmalara neden oluyor. Ayalarımı hiç değiştirmedim. Display Port kablo kullanıyorum birisi kutudan çıkan diğeri sonradan aldığım VESA onaylı 2 farklı kablom var. 2'sinde de denedim, değişen bir şey olmadı.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp temiz kurulum yaptım, yine değişen bir şey olmadı. NVIDIA G-Sync Pendulum Demo açtığımda, orada FPS 38-42 arası değişirken Hz 72-95 aralığında gidip geliyor, bu sebepten takılmalar meydana geliyor. NVIDIA ve Windows ayarları üzerinde monitör 144Hz ayarında devamlı değişen bir şey de olmadı. Sorunun çözümü için yardımcı olursanız sevinirim.

sad.jpg

ddd.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
G-Sync uyumlu diye satılan monitörlerin tamamı NVIDIA tarafından onaylanmış değil. Yani her cihazda sorunsuz bir deneyim beklememek gerekir. Bir de G-Sync'in de kendi içinde aşamaları var. Aşağıdaki listeden bakabilirsin. G-Sync kapalıyken yırtılma sorunu yaşıyor musun?

NVIDIA destekli monitörlerin listesi:

G-Sync uyumlu diye satılan monitörlerin tamamı NVIDIA tarafından onaylanmış değil. Yani her cihazda sorunsuz bir deneyim beklememek gerekir. Bir de G-Sync'in de kendi içinde aşamaları var. Aşağıdaki listeden bakabilirsin. G-Sync kapalıyken yırtılma sorunu yaşıyor musun?

NVIDIA destekli monitörlerin listesi:
Merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Monitörü hemen hemen 1 senedir kullanmaktayım. Direkt olarak G-SYNC uyumlu bir monitör değil zaten. Adaptive-Sync/FreeSync uyumlu bir monitör. Daha önce hiçbir sorun yaşamamıştım yani 10 ay civarı oldu bir sorun yokken yeni başlayan bir sorun şuan yaşadığım. G-Sync kapalıyken yırtılma sorunu oluyor evet.

Yeni gelen sürücü güncellemesi ile alakalı bir sorundur o zaman yüksek ihtimalle. Her güncelleme ile daha fazla monitöre destek geliyor ama bir yandan da bazen bir şeyler bozuluyor. Yeni sürücü beklemek veya geçici olarak eski bir tanesine dönmek çözüm olabilir.

Yeni gelen sürücü güncellemesi ile alakalı bir sorundur o zaman yüksek ihtimalle. Her güncelleme ile daha fazla monitöre destek geliyor ama bir yandan da bazen bir şeyler bozuluyor. Yeni sürücü beklemek veya geçici olarak eski bir tanesine dönmek çözüm olabilir.
Onu da denemiştim ama çözüm olmadığı için tekrar yeni sürücüyü yüklemiştim. Bir kez daha deneyip sonucunu yazarım tekrar.

Eski sürücülerden birini dene istersen.
Denedim ama maalesef yine çözüm olmadı. Anlam veremiyorum neden böyle oluyor yani. Bariz bir senkronizayson sorunu oluyor. G-Sync Pendulum ilk çalıştığında FPS ve HZ ikiside eşit başlıyor 2 saniye sonra FPS 40 iken HZ 90 oluyor ve stabilde olmuyor bazen 112'ye falan fırladığı oluyor. Oyunlarda da aynı hatta daha oynak. 80 FPS ile oynadığım oyun 30 FPS gibi oluyor çünkü HZ aralığı devamlı alakasız ve sert şekilde değişiklik gösteriyor. 80-40-124-144 vb. gibi

Geri
Yukarı