Tulpar T5 20.1 İnceleme

Merhabalar 28 Aralıkta siparişini verdiğim Monster T5 20.1 modeli 29 Aralıkta elime ulaştı. 1 Haftalık kullanım sonrası ürün hakkında bir inceleme yazmak istedim.

Öncelikle kargolama ve paketleme son derece hızlı ve güzeldi. Kutudan driver flashı ve çantası hediye olarak çıktı. Flash Monster logolu anahtarlı hoş bir bellek. Ama 2.0 olduğundan sadece driverler için kullanacağım.

Kozmetik:
Ekran:
*15.6 144 Hz 9ms gecikme 3.8ms g-g değerlerine sahip son derece güzel bir ekran. Çerçeve kenarları ve kendisi çok ince.
*Menteşeler sağlam gibi duruyor ama kapağı açarken dikkatli açmak gerekiyor çünkü kasa ve ekran çok ince olduğu için açarken ekrana zarar verebilirsiniz.
Kasa:
*Alimunyum şık bir kasamız var. Parça kalitesi olarak beğendim. Plastik modelleri nasıldır bilmiyorum ama bu modelde kullanılan kasa bizi üzmeyecektir.
*Alırken fazla umursamamıştım ama 1.8kg ve ince olduğu için taşıması çok rahat. Rahatça yatarken kullanılabiliyor.
Klavye:
*Tek bölgeli RGB aydınlatmalı. Kontrol merkezinden ayarlanabiliyor renk. Rengi kapattığımız zamanda klavye rahatça kullanılabiliyor. Basış hissini beğendim.
Batarya:
*Çok kötü. Tasarruf moduna alıp şarjdan çıkarınca 1.5 saat civarında bitiyor.
Touchpad:
*Touchpadi gerçekten hoşuma gitti. Küçük ve kullamışlı bir touchpad yapmışlar. Oyun oynamadığım zaman veya kod yazarken mouse aramıyorum. Touchpadin sol üstündeki ışığa iki kere dokununca açılıp kapanıyor. Bu da gayet kullanışlı bir özellik olmuş.

Donanım ve Teknik özellikler:
Fiyat : 10,799 Trendyol mağazısından aldım %4 indirim vardı şuanda sanırım %1 e düşmüş o oran.
Ekran kartı olarak RTX 2060
İşlemci olarak i7 10750H kullanılmış.
SSD olarak 256 GB Samsung PM981 M.2 SSD kullanılmış. Okuma ve yazma hızları güzel olsa da boyutu yetersiz. 560 liraya 500GB M.2 SSD ekledim.
Bir çok oyun denedim ve hepsi Ultra ayarlardaydı. 60FPS'nin altını görmedim.
Soğutması güzel 4 Adet fan çıkışı var. AAA oyunlarda Ultra ayarlarda işlemci 80 ekran kartı 75 dereceyi geçmiyor. Tabi kide Turbo fan açık.
Bilgisayar boştayken sıcaklığı 39-41 derece. Turbo fanı test etmek için boştayken açtığım zaman 29 dereceye kadar düşüyor. Soğutma olarak beğendiğimi söyleyebilirim.
Ses deneyimi olarak THX sound kullanılmış. Ses seviyesi ve kalitesi olarak güzel.

Beğenmediğim özellikler:
*Arka kapak logosu ışıklı değil. Sadece beyaz olarak kalıyor. Olsaydı güzel olabilirmiş.
*Kasa çok parmak izi tutuyor. Haftada bir silmek iyi olabilir.
*Açma/Kapama düğmesi ve Turbo mod butonlarının tasarımı hoşuma gitmedi.

Benim 1 haftalık izlenimlerim bu şekilde. Bu fiyata alınabilecek en uygun cihazlardan birisi. Düşünen varsa gerçekten öneririm.

Cihaz Linux dağıtımlarıyla uyumsuzluk yapıyor. Kendi Kendine kilitleniyor kullanamadım o yüzden. Cihazı alırken Linux'un yanına windowsu yanına dual olarak kurarım sıkılınca açar 2 oyun oynarım düşüncesiyle almıştım ama linuxu kullanamadım. Yıllar sonra windowsa tekrar dönünce attan inip eşeğe binmiş gibi oldum lakin sistem güçlü olduğu için windowsun o kasıntı hissini pek hissettirmiyor. Bu düşünceyle alacak varsa dikkat etmesini öneririm.

Son düzenleme:
Almadan önce bende duydum parça kalitesi olarak kalietsiz olduğunu. Ama herkes plastik modeller için yazmış. T7 20.2 yerine bunu tercih etme sebebimde o zaten. Kalitesiz olduğunu düşünmüyorum.

Bütçem kısıtlı olduğu için Abra serisini aldım ama plastiği leğen plastiği gibi dandik değil. Bütçeme göre hatrı sayılır sistem(laptop) yoktu. Isınma kosunusu hariç memnunum aslında. Güç tasarufunda oynarsam 60'ı geçmiyor. Performans modunda 95'i nadir geçiyor.

Bütçem kısıtlı olduğu için Abra serisini aldım ama plastiği leğen plastiği gibi dandik değil. Bütçeme göre hatrı sayılır sistem(laptop) yoktu. Isınma kosunusu hariç memnunum aslında. Güç tasarufunda oynarsam 60'ı geçmiyor. Performans modunda 95'i nadir geçiyor.
Cihazda 4 adet fan çıkışı var ve turbo modu gerçekten çok güçlü. Fanları bozulmazsa bu cihazın ısınacağını sanmıyorum. Ayriyeten 80 derece olduğunda bile klavyede ısıyı pek hissetmiyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı