Tulpar T7 V16.1.2 ısınıp kapanıyor

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba sayın Sosyal kullanıcıları, bilen veya hatırlayan varsa daha önce birkaç konu açmıştım ısınma ile alakalı. Teknik servise göndermiştim fakat onların da tek bildiği format! Monster Tulpar T7 V16.1.2 laptop sahibiyim. Bu laptopu alalı 2 yıl oldu. Geçen yıl sürekli kapandığından teknik servise yollamış format sonrası 2 hafta düzgün olup sonrasında tekrar baş gösterince 90₺ idi sanırsam bir soğutucu almıştım. Soğutucu 2 fanlı normal bir soğutucu. Bu soğutucu geçen yıl laptopun kapanmasını önlüyordu. İşlemci sıcaklığını 97´ye sabitliyordu. Bu yıl bu da işe yaramadı ve laptopun yanına hem kendim serinlemek için kullandığım hem de laptopu soğutsun diye tek fanlı fakat büyük boy bir fan koydum bu da kapanmasını engelliyordu ama 2-3 kez kapanınca Arctic MX-4 2019 Edition adında bir termal macun alıp termal macunu yeniledim. Yenilemeyi yaptığım hafta sıfır sıkıntı kapanma olmadan devam ettim ama bu hafta başından beri bilgisayar (kendi 2 fanı, soğutucudaki 2 fan ve soldaki büyük fan) 6 tane fana rağmen kapanıyor. Dereceli maçın ortasında kapandı az önce ve kafayı yemek üzereyim. Monster teknik servisini her aradığımda bana söyledikleri yollayın bakalım oluyor ama bakım sonrası hiçbir şey değişmiyor arkadaş. Ne olur yardımcı olun bilen arkadaşlar. Bilginize aşırı ihtiyacım var. Malwarebytes ile tarama yaptım virüs saptanmıyor, Windows Defender ile tarama yaptım virüs saptanmıyor. Rocket League ile Microsoft Edge üzerinden açık olan YouTube Music ile işlemci 100 dereceyi görüp bilgisayar kendini kapatıyor. Böyle yüksek performans gerektirmeyen bir oyunda bile kapanıyor. Dün arkadaşımla Human Fall Flat oynadık Discord üzerinden konuşarak ve bilgisayar gene ısınıp kapandı. Yardımcı olacak arkadaşlar gerçekten çok müteşekkir olurum.
Laptop bileşenler;
İşlemci: i7-8750H
Ekran Kartı: GTX 1060 6 GB
RAM: 16 GB (8x2) 2400MHz
Harici Soğutucu: Addinson marka çift fanlı mavi LED'li bir soğutucu
Dahili Ekran kartı: Intel UHD Graphics 630
Malwarebytes taraması: Temiz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macununa bakabilir misiniz ve virüs taraması yapmanızı öneririm.

Not: Tarama yapmışsınız zaten eleyebilirim :D.

Hocam yanlışım olabilir, konuya tam hakim değilim ama sadece aklıma geldiği için söylüyorum: İşlemciye undervolt yapmayı denediniz mi? İşlemcinin tam güçte çalışmasını engelleyin, belki işe yarayabilir?

Söylediğiniz her şeyi düzgün yaptıysanız, bilgisayarınızda teknik bir soğutma problemi olmalı. Servis bunu nasıl anlamıyor? Daha detaylı inceleme için gönderme imkanınız yok mu? Güzelce toz temizliği yapılmış ve MX-4 uygulanmış bir 8750H işlemcide ince kasada bile en fazla 95 dereceyi anlık görmeyi bekliyorum şahsen.

Söylediğiniz her şeyi düzgün yaptıysanız, bilgisayarınızda teknik bir soğutma problemi olmalı. Servis bunu nasıl anlamıyor? Daha detaylı inceleme için gönderme imkanınız yok mu? Güzelce toz temizliği yapılmış ve MX-4 uygulanmış bir 8750H işlemcide ince kasada bile en fazla 95 dereceyi anlık görmeyi bekliyorum şahsen.
İşte servise bunu anlatamıyorum. Diyorum ki bunda bir teknik arıza var tanıdığıma danışıp sordum diyorum servise gönderdim hatta ve hatta telefondan o tanıdığım hatanın olabileceği muhtemel yeri bile yazdı onu da yazdım gönderdim servis dönüşü servis not kağıdını okuduğumda yazan şey şu "Arıza saptanamadı, genel temizlik yapıldı, termal macun yenilendi." Geçen yaz arayıp bu 98 derece oluyor diye telefon üzerinden sorduğumda ise bana aynen şu cümleyi kurdu müşteri temsilcisi "Bu tarz oyun bilgisayarlarında 98-99 derece normal eğer 100 derece olup kapanırsa sorun vardır." dedi ve ben bu olaydan birkaç ay sonra kapanmaya başladığında yolladığımda yukarıda anlattığım format olayını yaptılar sadece.

İşte servise bunu anlatamıyorum. Diyorum ki bunda bir teknik arıza var tanıdığıma danışıp sordum diyorum servise gönderdim hatta ve hatta telefondan o tanıdığım hatanın olabileceği muhtemel yeri bile yazdı onu da yazdım gönderdim servis dönüşü servis not kağıdını okuduğumda yazan şey şu "arıza saptanamadı, genel temizlik yapıldı, termal macun yenilendi." Geçen yaz arayıp bu 98 derece oluyor diye telefon üzerinden sorduğumda ise bana aynen şu cümleyi kurdu müşteri temsilcisi "bu tarz oyun bilgisayarlarında 98-99 derece normal eğer 100 derece olup kapanırsa sorun vardır." Dedi ve ben bu olaydan birkaç ay sonra kapanmaya başladığında yolladığımda yukarıda anlattığım format olayını yaptılar sadece.

Monster merkezine gidip cihazı orada prize taktırın ve test yapın, sorunun belli olduğu halde çözmediklerini belirtin ve sorun giderilene kadar cihazı teslim almayacağınızı belirtin. Teslim alırken yine orada prize takıp test edin. Bir şekilde bu sorunu çözmeleri gerekiyor, bu şekilde devam edemezler. Birkaç konu okumuştum bu konuda sizi mağdur edeceklerini sanmıyorum. Monster güzel bir firma.

Monster merkezine gidip cihazı orada prize taktırın ve test yapın, sorunun belli olduğu halde çözmediklerini belirtin ve sorun giderilene kadar cihazı teslim almayacağınızı belirtin. Teslim alırken yine orada prize takıp test edin. Bir şekilde bu sorunu çözmeleri gerekiyor, bu şekilde devam edemezler. Birkaç konu okumuştum bu konuda sizi mağdur edeceklerini sanmıyorum. Monster güzel bir firma.
Korona dolayısıyla dışarı çıkıp oraya ulaşıncaya kadar temas edeceğim yerlerin haddi hesabı olmadığından şu anda böyle bir şey yapamıyorum ne yazık ki :( Ama olur da fırsatını bulursam yapacağım.
Termal macunu dün akşam tekrar değiştirdim gene etkisi olmadı... Aşırı ısınıyor kafayı yeme derecesinde.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı