Tulpar T7 V20.4 Stres testi sonuçları nasıl?

Henüz değil, yeni bir konu da açtım hatta Tulpar T7 V20.4 için soğutucu önerisi diye ama bir arkadaş soğutucu bir işe yaramıyor stant al diyor. Bir de bazıları da Zalman NS2000 önermişti alınır mı alınmaz mı diye onu tartışıyorduk.

Yok ondan değil hocam, "cihazın kendisinde bir performans eksikliği var mı? vermesi gereken FPS değerlerini veriyor mu? anlık FPS düşüşleri mevcut mu? olması gerektiğinden fazla mı ısınıyor?" gibi gibi sorulara cevaben test etmek istedim.

RDR2 de çok fazla yer kaplıyor ya, yüklemeye üşendim. Düşük boyutlu, optimizasyon sorunu olmayan performans testi için ne yükleyebilirim ki oyun?

Dying Light 2, Doom Eternal ve Resident Evil Village'in optimizasyonu çok iyi. Ayrıca Superposition Benchmark ve TimeSpy Benchmark var. Superposition'da test yerine oyun gibi oynamakta mümkün. Sıcaklık testi için oyun modunu açıp bekliyebilirsin. GPU'yu sürekli %99'da tutar. Ama grafik testi olduğu için işlemciye çok az yük bindiriyor bu test. Normal bir oyunda CPU sıcaklıkları değişebilir yani.

Henüz değil, yeni bir konu da açtım hatta Tulpar T7 V20.4 için soğutucu önerisi diye ama bir arkadaş soğutucu bir işe yaramıyor stant al diyor. Bir de bazıları da Zalman NS2000 önermişti alınır mı alınmaz mı diye onu tartışıyorduk.

Yok ondan değil hocam, "cihazın kendisinde bir performans eksikliği var mı? vermesi gereken FPS değerlerini veriyor mu? anlık FPS düşüşleri mevcut mu? olması gerektiğinden fazla mı ısınıyor?" gibi gibi sorulara cevaben test etmek istedim.

RDR2 de çok fazla yer kaplıyor ya, yüklemeye üşendim. Düşük boyutlu, optimizasyon sorunu olmayan performans testi için ne yükleyebilirim ki oyun?
Gerekli test yaptiginda Monster makinelerin buyuk cogunlugunun icindeki donanimin gucu aciga cikaramadigini goreceksin bu da Monster'in gercekten amator bir firma olmasindan kaynaklaniyor. Aslinda laptoplar uzerinde pek bir degisiklik yapmiyorlar ama sorunlarini da cozemiyorlar.

Bu testler yeterli midir? Yapılması şart başka testler var mı?
Eki Görüntüle 1509901
Prime95 ile blend ayarı ile 20dk test yaptım sonuçlar bu şekilde. Son 10 dakika hep 80 derecelerdeydi HWMonitor'un yanlış gösterme ihtimali var mı?

Eki Görüntüle 1509905Eki Görüntüle 1509907
FurMark ile 10 dakika test ettim.

Bilgisayarda herhangi bir fan ayarı vs. yapmadım bu arada. Bugün aldım, değiştirdiğim tek ayar Monster Control Center'ından Dynamic Boost'u 15W'a çektim. Stres testleri Game mode profilinde yapıldı.

GPU çok ısınmış CPU normal.

Peki bu Turbo modu hemen hemen her oyunda kullanmamı önerir misiniz? Yoksa daha çok RDR2, cp gibi AAA oyunlarda mı açayım?

Rehber için teşekkürler bu arada inceleyeceğim, fiyat/performans olarak soğutucu ne alınmalı? Öneriniz var mı hocam?

GPU 80'e ulaşırsa Turbo açın CPU da 93'ü geçerse açın harici sorun olmaz.

Dying Light 2, Doom Eternal ve Resident Evil Village'in optimizasyonu çok iyi. Ayrıca Superposition Benchmark ve TimeSpy Benchmark var. Superposition'da test yerine oyun gibi oynamakta mümkün. Sıcaklık testi için oyun modunu açıp bekliyebilirsin. GPU'yu sürekli %99'da tutar. Ama grafik testi olduğu için işlemciye çok az yük bindiriyor bu test. Normal bir oyunda CPU sıcaklıkları değişebilir yani.
Hocam o oyunlara sahip değilim ya. Ama Xbox Game Pass alıp Doom'u test edebilirim. FH4 olur mu bir de? CP2077 falan da var da optimizasyonu tam oturmuş muydu hatırlamıyorum.

GPU çok ısınmış CPU normal.
Herhangi bir ayar yapmamıştım turbo fanı da açmamıştım. MUX switch kapalıydı ve laptop masanın üzerindeydi yani alt ızgaralar açıkta değildi. Ondan olmuş olabilir mi?

Gerekli test yaptiginda Monster makinelerin buyuk cogunlugunun icindeki donanimin gucu aciga cikaramadigini goreceksin bu da Monster'in gercekten amator bir firma olmasindan kaynaklaniyor. Aslinda laptoplar uzerinde pek bir degisiklik yapmiyorlar ama sorunlarini da cozemiyorlar.
Hocam demeyin be.

Hocam o oyunlara sahip değilim ya. Ama Xbox Game Pass alıp Doom'u test edebilirim. FH4 olur mu bir de? CP2077 falan da var da optimizasyonu tam oturmuş muydu hatırlamıyorum.

Herhangi bir ayar yapmamıştım turbo fanı da açmamıştım. MUX switch kapalıydı ve laptop masanın üzerindeydi yani alt ızgaralar açıkta değildi. Ondan olmuş olabilir mi?

Hocam demeyin be.
IS basa dustu kardesim laptopunun problemlerini kendin cozebileceksen sorun yok. Elimde olsa kullanirim duzgun bir sekilde yani.

IS basa dustu kardesim laptopunun problemlerini kendin cozebileceksen sorun yok. Elimde olsa kullanirim duzgun bir sekilde yani.
Hocam teknolojik ürünlerimi çok titiz bir şekilde kullanan biriyimdir. Korsan, torrent işim olmaz ama donanımsal bir problem olunca benim bilgim dışına çıkıyor.

Hocam teknolojik ürünlerimi çok titiz bir şekilde kullanan biriyimdir. Korsan, torrent işim olmaz ama donanımsal bir problem olunca benim bilgim dışına çıkıyor.
Yani laptoplari seviyorsan bir yerden ogrenmeye baslaman lazim yoksa ilerleyen zamanlarda husran ile karsilasabilirsin.

Herhangi bir ayar yapmamıştım Turbo fanı da açmamıştım. MUX Switch kapalıydı ve laptop masanın üzerindeydi yani alt ızgaralar açıkta değildi. Ondan olmuş olabilir mi?

Hocam demeyin be.

Olabilir altına destek koyun fan hava alsın bir de öyle bakın sıcaklıklara.

Hocam demeyin be.

Önceki laptopum masanın üstünde 8-10 derece daha sıcak çalışıyordu yük altında. Alttan hava alması lazım. Denemek için fan ızgaralarının üstüne denk gelmeyecek şekilde 2 tane ön tarafa yükselticek birşey koyun. Isı testlerini öyle yapın. (kola kapağı bile olur.)

Performans testi için Superposition ve Time Spy yeterli bilgiyi verecektir. Donanımı tam olarak kullanıp kullanamadığını görmek zaten testler ve oyunlarla mümkün. Optimizasyonu düzgün bir oyunda, FPS sabitleyici, V-Sync kapalıyken, GPU'yu %99 kullanıyorsa, sorun yoktur. Superposition'ın "game" bölümündeki oyun mükemmel optimize edilmiş. Onu açın kalsın, hem performans olarak hem ısı olarak test etmiş olursun.

Hocam siz insanların ne dediğini boşverin. Soğutucu olarak şu iki cihazdan birini alın. ( 1 ve 2 ) Bu iki soğutucu v20.4'de test edilmiş ve insanların memnun kaldığı ürünler.(Ben 1. olanı kullanıyorum) Ayrıca çok korkmanıza ve endişelenmenize gerek yok. Cihazın başına bir iş gelmesin istiyorsanız (örneğin çay dökülmesi gibi) ayrıca kablosuz klavye+mause set satın alın. Ben öyle yapıyorum -)

Geri
Yukarı