Rehber Turbo Boost'u Windows üzerinden kapatarak işlemci sıcaklığını düşürün

Bu rehberi uyguladığınız takdirde işlemci yük altında çalışırken Turbo Boost'a geçmeyecektir. Bu sayede oyunlarda ısınmadan dolayı yaşadığınız 'drop' sorununu çözebilir ve fanların daha sessiz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

1-) Windows'un arama kısmına 'Güç seçenekleri' yazıyoruz.

2-) Seçili olan güç planını buluyor ve 'Plan ayarlarını değiştir' yazısına tıklıyoruz.

1623589626973.png

3-) 'Gelişmiş güç ayarlarını değiştir' yazısına tıklıyoruz.

1623589660881.png

4-) Açılan sayfayı aşağıya kaydırıyor, 'İşlemci güç yönetimi' kutucuğunu açıyor ve 'En yüksek işlemci durumu' kısmına geliyoruz.

1623589881408.png

4-) 'Pilde' ve 'Prize takılı' yüzdesini '%90' olarak değiştiriyoruz.

1623589940440.png

*%99 ve altı herhangi bir değer yazabilirsiniz fakat ben '%90'ı tercih ediyorum.

5-) Ayarları 'uygula' butonu ile kaydediyoruz.

Son düzenleme:
Ben bu yöntemi denemiş biri olarak tavsiye etmem. En mantıklısı cihazı" Power saver" modunda kullanmak. Gerektiğinde yüksek gerekmediğinde düşük kullanıyor böylece ısınmıyor.
2.3 GHz olan Intel Core i3-2350M işlemci ile GTA V oynarken bu ayarı yaptığım takdirde sıcaklıktan dolayı meydana gelen drop sorununu çözdüm.

Bu ayarın bir zararı yok, denersiniz ve öncekine göre daha iyi ise bu ayarda kalırsınız.

2.3 GHz olan işlemci ile GTA V oynarken bu ayarı yaptığım takdirde sıcaklıktan dolayı meydana gelen drop sorununu çözdüm.

Bu ayarın bir zararı yok, denersiniz ve öncekine göre daha iyi ise bu ayarda kalırsınız.
İşlemciden işlemciye, cihazdan cihaza göre değişebilir tabii.
Normalde 3.2GHz boost 3.6 olarak gözüküyor, performansa fazla etki edeceğini düşünmüyorum. Deneyebilirsiniz.

Burada Underclock yapmadan önce Undervolt ve diğer yöntemleri deneyin. Underclock son çaredir. Underclock ısıyı azaltabilir ama performans da azalır. Undervolt performansı azaltmadan voltajı azaltır. Dolayısıyla aynı performans ile daha düşük sıcaklıklarda oyun oynayabilir, throttling yemezsiniz.

Burada Underclock yapmadan önce Undervolt ve diğer yöntemleri deneyin. Underclock son çaredir. Underclock ısıyı azaltabilir ama performans da azalır. Undervolt performansı azaltmadan voltajı azaltır. Dolayısıyla aynı performans ile daha düşük sıcaklıklarda oyun oynayabilir, throttling yemezsiniz.
Kesinlikle katılıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı