Turbo Düşük Basınç

FOSLU SISTIK

Picopat
Yer
Öyle Bir Yerler İşte
Daha fazla  
Benim amcamla beraber yaptığımız bir proje aracı var bu araç İngilterede. Amcam geçen çıkarmış Turbo da basınç düşük. Bende dedim ki BOV dandır çünkü başından beri sorun çıkarıyor. Şimdi bana kalırsa Turboyu değiştirmek en mantıklısı ama o Turboyu yenileyelim diyor. Ne yapalım şimdi?

Benim amcamla beraber yaptığımız bir proje aracı var bu araç İngilterede. Amcam geçen çıkarmış Turbo da basınç düşük. Bende dedim ki BOV dandır çünkü başından beri sorun çıkarıyor. Şimdi bana kalırsa Turboyu değiştirmek en mantıklısı ama o Turboyu yenileyelim diyor. Ne yapalım şimdi?
Bence turbo değişin zaten ucuzdur oralarda.

Hocam, kelebek sağlamsa dediğiniz gibi yapılabilir. Genelde diyafram sebebiyle bu düşüş olur. Uygun diyafram ile sorun çözülebilir.

@Yener K. kelebekten kastınız türbin ve kompresör kanatları sanırım. Turboda kelebek adında bir parça olduğunu duymadım.

Konuya gelirsek sorunun ne olduğunu bilmeden değişimin mi yenilemenin mi daha iyi olduğuna karar veremeyiz. Eğer kanatlarda sorun yoksa tahminimce Wastegate valfinde/BOV' da bir sıkıntı vardır ve bu parçaların değişimi komple kitten çok daha ucuza gelir.

Hocam, ben sanayi ortamında da çalıştığım için böyle terim kullanabilirim. Zaten uygun diyafram olarak belirttim. Yüzü astarını geçerse zaten komple değişim yapmak daha doğru olur. Buradan tahmin yapabiliriz. Tamir zaten mümkün değil. Parça bende olsa zaten tamir ettirebilirim.

Kullandığım araç UK Supra MkIV. Sorun 4.000 rpm de başlıyor ikinci turbo da. Sorun BOV da tahmin ettiğim gibi, göstermiş arabayı. Şimdi bu Turboyu zaten değiştireceğiz şimdi tamir etmek mantıklı mı? Aracı 1000HP yapacağız. Bunun için hazır kitler var onları mı kullansak yoksa kendimiz İngilteredeki Garage'larla mı çalışalım?

Son düzenleme:
Hocam, upgrade için İngiltere'de bulunan garajlarla çalışın. Onlar en iyisini bilir. Bizim ülkemizde modifiye işini yapan fazla yer yok. Elbette ülkemizde yasal olmamasının etkisi de var.

@FOSLU SISTIK özellikle Supra gibi arabaları modifiye etmede usta olanlar vardır oralarda, Supra alıp deneyimleyebilecek kadar param hiç olmadı tahmin edebileceğiniz gibi. :) Ama aracı 1000HP' ye çıkarmak istiyorsanız arızalı turboyu tamir etmenin pek bir mantığı yok gibi, tabii ikinci el olarak satma amacınız yoksa. Ayrıca genelde single turbo ile 1000HP yapılıyor Supra' lar. İşini bilen Garage' lardan yardım almanız daha doğru olur gibi geliyor bana. Yeterince bilginiz varsa ve uğraşmak istiyorsanız DIY stilinde kendiniz de uğraşabilirsiniz, ama gerçekten uğraşmak istemiyorsanız tavsiye etmem.

Bu arada, konuyla alakasız ama elinizde fotoğrafı varsa arabayı da görmek isterim. :)

Hocam, upgrade için İngiltere'de bulunan garajlarla çalışın. Onlar en iyisini bilir. Bizim ülkemizde modifiye işini yapan fazla yer yok. Elbette ülkemizde yasal olmamasının etkisi de var.
Haklısınız. Bu proje baya pahalıya patladı, en uğraştırıcı kısım da engine swap oldu. Çoğunu DIY yapmak istiyorum ama ben son zamanlarda gidemiyorum oraya.
@FOSLU SISTIK özellikle Supra gibi arabaları modifiye etmede usta olanlar vardır oralarda, Supra alıp deneyimleyebilecek kadar param hiç olmadı tahmin edebileceğiniz gibi. :) Ama aracı 1000HP' ye çıkarmak istiyorsanız arızalı turboyu tamir etmenin pek bir mantığı yok gibi, tabii ikinci el olarak satma amacınız yoksa. Ayrıca genelde single turbo ile 1000HP yapılıyor Supra' lar. İşini bilen Garage' lardan yardım almanız daha doğru olur gibi geliyor bana. Yeterince bilginiz varsa ve uğraşmak istiyorsanız DIY stilinde kendiniz de uğraşabilirsiniz, ama gerçekten uğraşmak istemiyorsanız tavsiye etmem.

Bu arada, konuyla alakasız ama elinizde fotoğrafı varsa arabayı da görmek isterim. :)
Maalesef telefondan giriyorum fotoğraflar PC de ancak aklıma gelirse konu şeklinde paylaşırım.

en uğraştırıcı kısım da engine swap oldu
Neden böyle bir şey yapma gereği duydunuz ki? Hangi motor ile swapladınız? 2JZ yok muydu kaputun altında? 2JZ motorda ikinci turbo 4000rpm civarında hızlanıyor zaten, farklı motor kullanıyorsanız neden turbo sorununun 4,000RPM' de ikinci turboda başladığını belirttiniz?

Geri
Yukarı