Çözüldü Turbox monitörde pikselleşme oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmT2456

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, birden monitörde pikseller falan çıkmaya başladı. PC dondu kaldı sonra Power tuşuna basılı tutup kapatmak zorunda kaldım ve PC açamıyorum. Kendini yeniden başlatıyor falan. Monitörüm 75 Hz Turbox'un. Pahalı değil ama yeni, niye oldu anlamadım. PC durmadan yeniden başlıyor açılırken bir ara üç kere uzun bip sesi verdi. RAM'leri çıkardım hava tuttum falan, yerlerini değiştirip taktım. Bip sesi gitti. Fakat piksel çıkıp duruyor monitörde ve bu birden oldu. Nedenini dahi bilmiyorum. Monitör de yeni.

Şu an PC açılmıyor Windows 11 şifre girme yerine kadar geliyor giriyorum sonra pilseller geliyor PC kendini yeniden başlatıyor ve kapanıyor tekrar bu döngüye giriyor. Ve pc den anlayan birisiyim yani temiz kullanırım inanın ki neden oldu bilmiyorum.

Arkadaşlar sorun monitörde değilmiş tahmin ettiğimiz gibi. Bugün tekrar televizyona bağladım ve orada da aynı şey oldu. Sorun ekran kartında mıdır acaba?
Hocam bana göre ya ekran kartı ya da bağlantı kablosu sıkıntılı. Tahmin ediyorum HDMI ise en ufak bir yamulmada direk değişik pikseller çıkmaya başlar.

@ahmT2456 dananın kuyruğu kopuyor işte. Kart biraz şüpheli hale geliyor, PSU ya da RAM de yapabilir ama bir teste sokmak lazım. Bilgisayarı "normal" kullanabilirsen OCCT gibi testlere sokup ne tpeki verdiğine bakabilirsin. RAM'ler için Memtest86 var USB'ye atıp BIOS'tan yapılıyor.
İki tane 8 gb ram var ikisinide tek tek takıp denedim aynı şey oldu bence ikisininde bozuk olma ihtimali daha düşük ondan ramlerden şüphem yok pek. Ve testlere sokabilecek durumda bile değil pc şuan zor açılıyor açılsa bile çok az bir zamanım oluyor geri gidiyor.

Hocam bana göre ya ekran kartı ya da bağlantı kablosu sıkıntılı. Tahmin ediyorum HDMI ise en ufak bir yamulmada direk değişik pikseller çıkmaya başlar.
Şuan tek isteğim sorunun ekran kartında çıkmaması çok pahalı şuan cidden ekran kartları.

İki tane 8 gb ram var ikisinide tek tek takıp denedim aynı şey oldu bence ikisininde bozuk olma ihtimali daha düşük ondan ramlerden şüphem yok pek. Ve testlere sokabilecek durumda bile değil pc şuan zor açılıyor açılsa bile çok az bir zamanım oluyor geri gidiyor.

Şuan tek isteğim sorunun ekran kartında çıkmaması çok pahalı şuan cidden ekran kartları.
Hocam yapma fırsatınız var ise farklı bir kablodan deneyin derim. Ama bir yerlerde monitörde olmayan ölü piksel ekran kartı diye bağırıyor.

Son düzenleme:
Hocam umudunuzu hemen kesmeyin.

Ekranda kayma, pikselleşme, bulanıklaşma, yatay frekanslar gibi alttan gelen bir görüntü var mı?

Şöyle her zaman değişik bir piksel oluyor. Genelde ufak pikseller çıkıyor nokta nokta sonra donuyor veya çizgi şeklinde çıkıyor bazen de sanki kuk tanesi serpiştirmiş gibi her yerde oluyor.

Ve hocam daha demin televizyonun HDMI kablosuyla da denedim fakat pikseller çıktı tam ekran gitti derken ekran kartı belki oynamıştır diye baskı yaptım ve geri geldi ekran acaba yerinden oynamış olma şansı var mı?

Şöyle her zaman değişik bir piksel oluyor. Genelde ufak pikseller çıkıyor nokta nokta sonra donuyor veya çizgi şeklinde çıkıyor bazen de sanki kuk tanesi serpiştirmiş gibi her yerde oluyor.

Ve hocam daha demin televizyonun HDMI kablosuyla da denedim fakat pikseller çıktı tam ekran gitti derken ekran kartı belki oynamıştır diye baskı yaptım ve geri geldi ekran acaba yerinden oynamış olma şansı var mı?

Sanırım sorumluyu bulduk hocam. Ekran kartını çıkar tak yapabilme şansınız var mı?

Sanırım sorumluyu bulduk hocam. Ekran kartını çıkar tak yapabilme şansınız var mı?

Hocam tam şimdi yaptım taktım Power tuşuna bastım fakat hiç görüntü yok yani var tam siyahta değil siyah lacivert gibi bir ekranda kaldı. Biraz bekleyeceğim açılması için olmazsa BIOS pilini çıkartıp bir geri takacağım çünkü hep bilgisayarı Power tuşundan kapatmam gerekti direkt belki ondandır.

Vallaha çok değişik bir olay, sonunda sorumlu parça ne çıkacak merak ediyorum. Umarım ekran kartı çıkmaz...

Geri
Yukarı