Çözüldü Turk.net ip adresi her gün değişiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Türk Telekom kullanırken böyle bir sorun yoktu. Turk.net aboneliğine geçeli 1 yıl oldu. Geçtikten sonra neredeyse her gün yeni IP adresi aldım. Yani genellikle günde 1 defa internet kendini yeniliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bir de burası Türk Telekom altyapısına sahip. Bunu da belirteyim. Ayrıca 100 MBit pakete sahibim.

Türk Telekom kullanırken böyle bir sorun yoktu. Turk.net aboneliğine geçeli 1 yıl oldu. Geçtikten sonra neredeyse her gün yeni IP adresi aldım. Yani genellikle günde 1 defa internet kendini yeniliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bir de burası Türk Telekom altyapısına sahip. Bunu da belirteyim. Ayrıca 100 Mbit pakete sahibim.

Kendini yeniliyor derken? Bağlatınız mı kopuyor?

Evet, internet gidip tekrar geliyor. Bu da IP adresini değiştiriyor. Belirli zamanlarda oluyor. Özellikle gece saatlerinde.

IP adresiniz sabit olmadığı için IP değişir. Belirli ücret karşılığında aylık sabit IP satın almanız gerekir. Eğer IP ile bir işiniz varsa. Yoksa da pek takılmayın değişir. Bende de öyle.

CGN kaynaklıdır. Günlük olarak IP havuzları baştan dağılıyordur.
Yani IP adresimi birden fazla kişi mi kullanıyor? Mesela şu anda elde IPv4 adresi kalmadı. Bundan ötürü aynı IP birden fazla abonede mi yer alıyor?
IP adresiniz sabit olmadığı için IP değişir. Belirli ücret karşılığında aylık sabit IP satın almanız gerekir. Eğer IP ile bir işiniz varsa. Yoksa da pek takılmayın değişir. Bende de öyle.
Kısmen işim oluyor. Örneğin IP adresi korumasına sahibim. Dinamik IP olsa da bu kadar çok değişmemesi lazım. TurkNet ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Yani IP adresimi birden fazla kişi mi kullanıyor? Mesela şu anda elde IPv4 adresi kalmadı. Bundan ötürü aynı IP birden fazla abonede mi yer alıyor?

Kısmen işim oluyor. Örneğin IP adresi korumasına sahibim. Dinamik IP olsa da bu kadar çok değişmemesi lazım. TurkNet ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Modemi her kapatıp açtığında IP adresi değişir. Çok değişmesi diye bir şey yoktur. IP ile işin varsa ücretli kendine özgün bir sabit IP alman gerekir.

Son düzenleyen: Moderatör:
@SerdarEdition -> Sabit veya dinamik IP olayını zaten biliyorum. Haydi senin dediğin gibi olsun. Peki neden TurkNet'e geçince her gün olmaya başladı? Türk Telekom'da yalnızca modemi kapatıp açınca oluyordu, TurkNet'te sürekli oluyor.

@SerdarEdition -> Sabit veya dinamik IP olayını zaten biliyorum. Haydi senin dediğin gibi olsun. Peki neden TurkNet'e geçince her gün olmaya başladı? Türk Telekom'da yalnızca modemi kapatıp açınca oluyordu, TurkNet'te sürekli oluyor.

Modemi kapatıp açsan değişir. İnternet hattında sorun olur internetin kesilir mesela 5 dk sonra gelir tekrar değişir. Sadece modem aç kapayla olmuyor. Eğer internetin kesiliyorsa altyapı kabloların 100 Mbps kaldırmıyorda olabilir bu nedenle sık sık kesintilere yok açabilir. Bunu TurkNet'e sorup sorgulatmanda fayda var.

Modemi kapatıp açsan değişir. İnternet hattında sorun olur internetin kesilir mesela 5 dk. sonra gelir tekrar değişir. Sadece modem aç kapat ile olmuyor. Eğer internetin kesiliyorsa altyapı kabloların 100 Mbps kaldırmıyor olabilir bu nedenle sık sık kesintilere yok açabilir. Bunu TurkNet'e sorup sorgulatmanda fayda var.
Sık sık kesinti yok, rutin bir şekilde oluyor. Bence TurkNet bilerek yapıyordur. Üstteki çözüm mesajındaki olay doğru olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı