Turkce Karakter Mevzusu

145773

Hectopat
Makaleler
2
upload_2018-2-3_17-41-49.png

Bir forumdas boyle bir entry girmisti benim konuma. Simdi programlamayla ugrasan ve aylardir US klavye kullana kullana artik TR klavyede yazi bile yazamayan birisi neden kendisini bogmaya calissin?

Bunun mantikli bir aciklamasi yapilabilirse icim rahatlayacak cunku.

US klavye kullananlar da bundan sonra Turkce konusamayan birine ithamda bulunamayacak. Ya kafalar cidden cok guzel ya da insanlar artik ulkemizin sinirli ikliminde boyle davranislarda bulunabiliyorlar.

Bunu düşününce amazon gibi yerlerden laptop alan kişiler için klavyesi "Türkçe Q" klavye olarak gelmeyecek. Bunun için forumda devamlı ceza yeme durumu olabilir. Düşünülmesi gereken bir konu.

Aslında hepimiz Türkçe konuşuyoruz da sahip çıkma mevzusu. Yoksa gelen herkes şöyle yazmıyor "Eğvle eğvle" tarzında. Ha "Türkçe" ha "Turkce" klavyenizde karakter yoksa ASCII-TEXT programlarını açıp oraya yerleştirmek başlı başına sıkıntı. Otomatik düzeltme bakımından ise DOCX dosyası açıp içinde istediğini yapabilir.

Ben çoğu kez rastlıyorum Türkçe karakter kullanmayan kullanıcılara. Sanırsam mobilden yazdıkları için. Ceza konusuna geleceksek evet ceza aldıklarını bende görmedim. :D

Şu markaların isimlerini küçük yazdığımızda da ceza yemesek keşke.:melek: (İlk harf tabi ki büyük yazılır.)

Ben açıkça bir şey ifade edeyim. TDK mantığı ile düşünürsek forum, burada en büyük tavizi veriyor. Ben telefonda bile türkçe olmasına dikkat ediyorum yani. Bir açık ifade daha. Cümle sonuna üç nokta koyan muhteremlere hiç dokunulmuyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı