TurkNet 100 Mbps interneti kayıpsız kullanabilir miyim?

Katılım
15 Ekim 2017
Mesajlar
52
Fotoğraftaki hat değerlerine sahibim, TurkNet veya herhangi bir sağlayıcıdan 100 Mbps internet alsam kayıpsız kullanabilir miyim?
 

Dosya Ekleri

  • Adsız.png
    Adsız.png
    30,8 KB · Görüntüleme: 383

anilcaliskan

Hectopat
Katılım
26 Kasım 2016
Mesajlar
478
Çözümler
1
Yer
Khon Kaen
Ne Hız Alırım buradan sorgularsan gözüken değeri alabilirsin. Bugüne kadar 4 farklı lokasyonda TurkNet kullandım. Daha üzmedi.

Bende TurkNet kullanıcısıyım fakat bu attığınız sayfa binaya kadar olan hattın değerini gösterir. Bende bu sayfa üzerinde 100Mbps'e kadar gösteriyordu aldığımız hız 78Mbps civarı. Her zaman o sayfada ki değerler gelmiyor maalesef, iç hatların durumu da önemli.

Fotoğraftaki hat değerlerine sahibim, TurkNet veya herhangi bir sağlayıcıdan 100 Mbps internet alsam kayıpsız kullanabilir miyim?

Yüklediğiniz görsele göre 100Mbps'i tam almanız gerekiyor.
 

TheAny

Hectopat
Katılım
18 Aralık 2018
Mesajlar
2.348
Makaleler
6
Çözümler
32
Her zaman o sayfada ki değerler gelmiyor maalesef, iç hatların durumu da önemli.
Orada yazan binaya kadar gelen değil hocam, modeme kadar gelen. Hat zayıflaması ve gürültü margini diye bir şey var. Bu değerleri de değerlendirmeniz lazım. Orada 100 yazıyor diye margin değeri daha 40 mbpste 10 olan bir bağlantıda 100 almaya çalışırsanız margin 1-2 civarlarına düşecektir ve hem hızda hem internette aşırı zayıflama olacaktır. Tek bir değere bakıp değerlendirmeyin. Konu sahibinin margin değeri mükemmel. 33 dB çok çok iyi bir rakam ve hali hazırda 37 mbps internet alabiliyor bu değerle. (Ben 8 dB ile 75 alıyorum, 30dBde 15-16 mbps falan oluyor hız.) Hat zayıflaması da çok düşük bu da en kötü ihtimalle 80-90'a kadar sağlıklı bir şekilde alacağı anlamına geliyor.
 

kaiser soze

Hectopat
Katılım
13 Kasım 2019
Mesajlar
2.621
Çözümler
33
Aynı modemi 5 yıldır kullanıyorum. Bu süre zarfında üç farklı adreste Türk T*lekom, iki farklı adreste Türknet ile kullandım. Yine bu süre zarfında Ağırlıklı olarak ADSL, bazen de VDSL hizmeti aldım. Cihazın mevcut veri oranı ile maksimum veri oranı olarak söylediği değerler neredeyse %100 tutuyor. Bu anlamda size 100 Mbps indirme hızına sahip bir paketin atanabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bina içi kablolamada sorun yoksa eğer size gelişi de bu değere çok yakın olur. Eğer saha dolabından uzaktaysanız orada yazan mevcut/maksimum değerden bir miktar daha az alırsınız. Sizde de hat zayıflaması o kadar az ki saha dolabının üzerinde oturuyor gibisiniz. Bu kadar düşük hat zayıflaması ve yüksek SNR ile 100 Mbps'ye çok yakın indirme hızı elde edilebilir.

Bu arada nadiren de olsa Türknet'in hız ölçüm sayfası isabetsiz sonuç gösteriyor. Şu an ~80 Mbps alabildiğim ev için son 3 ayda yaptığım sorgulamalarda ilk başta 82, bir ay önce 100, az evvel yaptığımda da 92 Mbps değerlerini gösterdi. Netspeed ise her zaman 82 Mbps gösteriyor. Her iki siteyi de kontrol edin.

Eğer bina içi kablolama kötü değilse (yani SNR olması gerektiğinden düşük değilse) bu sitelerde çıkan değerin tamamına yakınını alırsınız.
 

Soner_o7

Picopat
Katılım
25 Aralık 2020
Mesajlar
53
Bende TurkNet kullanıcısıyım fakat bu attığınız sayfa binaya kadar olan hattın değerini gösterir. Bende bu sayfa üzerinde 100Mbps'e kadar gösteriyordu aldığımız hız 78Mbps civarı. Her zaman o sayfada ki değerler gelmiyor maalesef, iç hatların durumu da önemli.Yüklediğiniz görsele göre 100Mbps'i tam almanız gerekiyor.
Siz dslam kilidine takılmış olabilirsiniz.
 

MegaManX

Kilopat
Katılım
17 Ocak 2014
Mesajlar
2.311
Makaleler
23
Yer
Japonya - Akihabara
Hattınız büyük ihtimalle FTTB. Çünkü hat zayıflaması 0.7 dB. Aşırı yakın olduğunuzu gösteriyor. Evinizin giriş katına DSLAM konuyor bildiğim kadarıyla. O cihazdan sonrası odanıza fiber kablo yerine Cat6 kablo çekiliyor bildiğim kadarıyla. Bu da VDSL2 olarak veriliyor sizlere.
 

Yeni konular

Yukarı