TurkNet 100 Mbps pakette 125 Mbps nasıl alınır?

TheKillerOfYou1

Hectopat
Daha fazla  
TurkNet forumlarında VAE altyapıda 125 Mbps gören insanlar var. Cimer ve BTK'ya şikayette bulunarak bunu aldıklarını söylüyorlar. Tam olarak ne hakkında şikayet edeceğimi bilmediğim için yardım arıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Altyapım: VAE, Fiber.
Paketim: Özgür İletişim Fiber 100

(Lütfen "100 Mbps neyine yetmiyor?" demeyin. Bütün gün Torrent ve indirme ile uğraşıyorum. 3 Mbit/sn işimi çok hızlandıracaktır.)

Bunu yapabilmek için VDSL hat değerlerinizin 100'ün üzerinde olması gerekiyor. TurkNet kullanıp saha dolabı evinin önünde olan ve modemde 150 mbps gibi ulaşılır maksimum değerler gören birisi olmanız gerekiyor. Bu değerlere sahipseniz önce 88 mbps olan DSLAM kilidini kaldırtmak ile sürece başlayın. Gerisi Allah kerim diyelim. :) Turk Telekom saha dolaplarının %99'u 88 mbps'de DSLAM kilidi atıyor bağlantıya.

TurkNet forumlarında VAE altyapıda 125 Mbps gören insanlar var. Cimer ve BTK'ya şikayette bulunarak bunu aldıklarını söylüyorlar. Tam olarak ne hakkında şikayet edeceğimi bilmediğim için yardım arıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Altyapım: VAE, Fiber.
Paketim: Özgür İletişim Fiber 100

(Lütfen "100 Mbps neyine yetmiyor?" demeyin. Bütün gün Torrent ve indirme ile uğraşıyorum. 3 Mbit/sn işimi çok hızlandıracaktır.)
Ben de Comnet'de 135 Mbps falan gördüğüm oluyor. Ama SpeedTest'de :). Siz onların internetinin 135 Mbps falan olduğuna inanmayın. Eğer gerçek-zamanlı internet trafiğini incelerseniz bir süre sonra 114 Mbps gibi bir değere sabitlendiğini görebilirsiniz. Ben Speedtest'de 135 bile görüyorum ancak eş zamanlı trafikte cihaza 114 Mbps geldiğini görüyorum.

Bunun için ne yapmalısınız sorusuna gelirsek; TT biraz vanayı açmalı. Biraz da kullandığınız İSS vanayı açmalı. İkiside açarsa rahatlıkla alırsınız. TT birden vanayı da biraz açıyor. Ben FTTH'de 88 Mbps alıyordum bi zamanlar. Bir gün rastgele Speedtest yaparken ağzım açık kaldı. 135'lere falan çıkmıştı hızım. Birden sebep yokken sizinkini de açabilirler.

@TMRT fiber altyapıdan bahsediyor VDSL altyapıdan değil.

Görmedim, teşekkürler. Bahsettiği mevzuyu fiber bağlantı ile yapması mümkün değil. Fiberin hat değerleri yok en başta zaten. 100 MBPS paket 100 ise 100'dür. Forumda muhtemelen VDSL kullanıcısının gerçekleştirdiği bir aksiyona rastladı. VDSL'de bu absürt olsa da mümkün fakat fiberde imkansız. TurkNet haklı bu konuda. Ne demek 100 MBPS olan paketten 125 MBPS almak fiber bağlantı ile. :) VDSL hat değerlerinde ortaya çıkıyor bu sonuçlar sadece.

Ya FTTH şartlarında 100+ alan çok insan var. Siz niye arkadaşı anlamamakta direniyorsunuz? Adam alamıyor ama alan arkadaşlarım var. Ben de almak istiyorum. Ne yapabilirim diyor. Gayet de hakkını arıyor yani.
Görmedim, teşekkürler. Bahsettiği mevzuyu fiber bağlantı ile yapması mümkün değil. Fiberin hat değerleri yok en başta zaten. 100 MBPS paket 100 ise 100'dür. Forumda muhtemelen VDSL kullanıcısının gerçekleştirdiği bir aksiyona rastladı. VDSL'de bu absürt olsa da mümkün fakat fiberde imkansız. TurkNet haklı bu konuda. Ne demek 100 MBPS olan paketten 125 MBPS almak fiber bağlantı ile. :) VDSL hat değerlerinde ortaya çıkıyor bu sonuçlar sadece.
Aslında var :).

Çoğu kişi bilmez ama ONT cihazına Statik bağlantı gerçekleştirince görebilirsiniz. Ben arada oradan hat değerlerime bakıyorum :).

100 Mbps'lik paketten 125 Mbps almadığınız için şikayet edebileceğinizi sanmıyorum

Konu şu, bazı insanlar 100 Mbps paket kullandıkları halde bunu alıyorlar. Paketleri daha yüksek değil. VAE altyapıda zaten TurkNet 100 Mbps'den fazla internet hızı veremiyor.

Bunu yapabilmek için VDSL hat değerlerinizin 100'ün üzerinde olması gerekiyor. TurkNet kullanıp saha dolabı evinin önünde olan ve modemde 150 Mbps gibi ulaşılır maksimum değerler gören birisi olmanız gerekiyor. Bu değerlere sahipseniz önce 88 Mbps olan DSLAM kilidini kaldırtmak ile sürece başlayın. Gerisi Allah kerim diyelim. :) Türk Telekom saha dolaplarının %99'u 88 Mbps'de DSLAM kilidi atıyor bağlantıya.

Şu anda internet hızımı 93-94 olarak ölçebiliyorum telefonum ile. 88'de sınırlı değil.

Size verdikleri hızda sorun yok ama doyumsuz olduğunuz için mi firmayı şikayet ediyorsunuz. Ahahhaha

Doyumsuz olmakla alakası yok. Bu konuyu tartışmayacağım. Açıklamasını yaptım zaten.

Ya FTTH şartlarında 100+ alan çok insan var. Siz niye arkadaşı anlamamakta direniyorsunuz? Adam alamıyor ama alan arkadaşlarım var. Ben de almak istiyorum. Ne yapabilirim diyor. Gayet de hakkını arıyor yani.

Aslında var :).

Çoğu kişi bilmez ama ONT cihazına Statik bağlantı gerçekleştirince görebilirsiniz. Ben arada oradan hat değerlerime bakıyorum :).

İnternetim FTTB, bu yüzden sıkıntı yaşıyor olabilir miyim?

Konu şu, bazı insanlar 100 Mbps paket kullandıkları halde bunu alıyorlar. Paketleri daha yüksek değil. VAE altyapıda zaten TurkNet 100 Mbps'den fazla internet hızı veremiyor.

Şu anda internet hızımı 93-94 olarak ölçebiliyorum telefonum ile. 88'de sınırlı değil.

Doyumsuz olmakla alakası yok. Bu konuyu tartışmayacağım. Açıklamasını yaptım zaten.

İnternetim FTTB, bu yüzden sıkıntı yaşıyor olabilir miyim?

Açıklamanı okudum ve anladım :) ve tekrar yineliyorum herhangi bir sorunun olmadığı hâlde doyumsuz olduğun için firmayı şikayet ediyorsun ve bu onlara hiçbir suçları olmadığı hâlde eksi olarak yazılıyor. Sizinle tartışmaya girmek büyük bir saçmalık oldu zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı