Turknet abonelik süreci ve 2 haftalık deneyim

dkmn

Hectopat
Yer
Cydonia
Yazının amacı:

Eski bir TTNET abonesi olarak sizlere Turknet'e neden ve nasıl geçtiğimi, sonucunda neler olduğunu anlatarak benim gibi Turknet'e geçmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabileceğimi düşündüm. 2 haftalık deneyimimi anlatacağım.

Turknet'e neden geçtim?

Öncelikle, TTNET abonesiyken Yalın ULTRANET LİMİTSİZ PLUS 100GB (ADSL) / Limitsiz paketini kullanıyordum.Paket hızı 16mbp/s olmasına rağmen ay başı 1.4 mbp/s hızım vardı. Sözleşme bittikten sonra telefon ile arayıp karşılığında hiçbir şey istemediklerini belirterek kotamızı 100 GB'a yükseltme teklifi sundular. Biz de kabul ettik. Yani bir süre 100 GB kota ile kullandık.Eğer sürekli oyun, film vs. indiren biriyseniz 100 GB'ın su gibi akıp gittiğini bilirsiniz. Kota dolunca hızım 300kbp/s'a düşüyordu. Sözleşme bittikten sonra bir süre AKN ile ilgili tartışmaların kesinleşmesini bekledim. Firmaların Adil Kullanım Kotası ile ilgili kararları kesinleşince Turknet'in benim için uygun olduğunu düşündüm. Yaptıkları teklifleri, genel müdürün yaptığı konuşmaya bakılırsa müşteri memnuniyeti üzerinde yoğunlaştıkları belliydi. Sitelerine girip adres sorgulayarak hattımın 150 GB AKN ve 50mbp/s internet desteklediğini gördüm. En iyisi de taahhüt olmamasıydı. Gelen sürpriz faturalar da bardağı taşıran son damla olmuştu. Hız ve Akn sorgulamak için

1.jpg
2.jpg

Başvuru ve geçiş süreci:

Başvuru yaparken hizmet aldığınız sağlayıcı firma ile muhattap olmuyorsunuz. Turknet kendisi ilgileniyor. Turknet'in diğer sağlayıcı firmalar gibi şubeleri yok. Bu yüzden başvuruyu internet veya mobil üzerinden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ben başvuruyu mobil üzerinden gerçekleştirdim. Müşteri temsilcisi adres bilgilerimizi istedi. Altyapımıza göre bize uygun olacak paketi belirtti. Hattımız 150 GB AKN, 50mbp/s hız destekliyormuş. (Tabi güncel hızım bu değil.) Kabul ettikten sonra kişisel bilgiler, iletişim bilgileri ve kredi kartı bilginizi istediler. (Otomatik ödeme onayı için) Mobil üzerinden başvuru işlemi bittikten sonra
e-posta adresinize, PDF formatında sözleşme dosyalarını içeren bağlantı gönderiyorlar. Bağlantıya tıkladıktan sonra hangi evrakları doldurmanız gerektiğini, hangi adrese yollayacağınız yazıyor.

3.jpg

4.jpg

Yolladıkları evraklar ile birlikte abonelik kimin üstüne yapılıyorsa önlü arkalı kimlik fotokopisini de adrese herhangi bir kargo firmasıyla gönderici ödemeli yolluyorsunuz. (Yeni kimlikler de geçerli) Evraklar ellerine ulaştıktan sonra Turknet'e abone olmadan önce hizmet aldığınız sağlayıcı firmanın onayını bekliyorlar. (Birkaç gün sürüyor) Sağlayıcı firma onay verdikten sonra e-posta ile 3 gün içinde UPS kargoyla evrak göndereceklerini, evrak elinize ulaştığında imzalayıp 7 iş günü içerisinde alıcı ödemeli gönderebileceğiniz yazıyor. Ama bana ne evrak geldi ne bilgi.

5.jpg

Hattınızı aktifleştirip, SMS yoluyla modem arayüzünde kurulum yaparken gireceğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi yolluyorlar. Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra interneti kullanmaya başlıyorsunuz. Eğer modem kurulumu yapmayı bilmiyorsanız her modem için kurulum videosu hazırlamışlar.

Kurulum videoları: TP-Link, Zyxel, Airties, Huawei
(Modeminizin VDSL uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Eğer hattınız VDSL destekliyor ama modeminiz desteklemiyorsa bağlantı sağlayamazsınız.)

Sonuç (2 haftalık deneyimim)

Güncel indirme hızım 4.7 mbp/s. Santrale uzaklığa göre alacağınız hız değişecektir. TTNET kullanırken 1.4 mbp/s hızım vardı. 3,5-4 kat daha hızlı. İndirme yaparken hız çok fazla inip yükseliyor. 3 ile 4.7 (bazen 4.8) arasında gidip geliyor. 2 haftadır hiç bir kopma yaşamadım. 2.5 yıl TTNET kullanırken de yaşamamıştım. Turknetin şu anki harikalığı sona erer mi bilmiyorum. Gözle görülür değişiklikler olduğunda ve sorun yaşarsam konuyu güncelleyeceğim.

Karşılaştırma

TURKNETTTNET
Tarife 50mbp/s16mbp/s
Güncel Hız4.7mbp/s1.4mbp/s
Adil Kullanım Kotası150 GB+Yıllık 4x50 GB ekstra kota50 GB
HediyeAylık 1000 DK her yöne konuşmaYok
FiyatSabit 60₺70₺-75₺ Arası
[TBODY] [/TBODY]

Evet arkadaşlar geçen hafta evimize fatura geldi ve 200₺ TTNET ceza kesmiş.Sebebi de TTNET'ten onay almadan abonelik değiştirme.

Evet, aynı TurkNet memnuniyetini ben de yaşamıştım. Ancak sonradan ikamet ettiğim adreste fiber altyapı vardı ve TurkNet'in bunu desteklemediğini taahüdümün de cayma bedelsiz iptal edildiği bildirilmişti. Tekrar TtNet'e dönüş yapmak zorunda kaldığıma üzülmüştüm ancak ne çare.

TtNetl'le aynı altyapıyı kullandığı halde, TurkNet'in TtNet'ten daha hızlı olmasının tek nedeni; TtNet'ten daha az müşteriye (yoğunluğa) sahip olmasıdır arkadaşlar.

Arkadaşın yazdığını okudum ve 50 Mbps paket almasına rağmen 4.7 Mbps hız alabiliyor. Bende turkenete geçmeyi planliyordum ama bunu görmek beni düşündürdü. Anladığım kadarıyla arkadaşın altyapısı baya kotu herhalde çünkü TTNET'te de baya kotu hız alıyormuş. Bize yeni fiber altyapı çekildi sizce boyle bir durum olabilir mi ? Turknet'ten hız sorguladigimda 75 Mbps alabileceğimi görerek sevinmiştim ...

Arkadaşın yazdığını okudum ve 50 Mbps paket almasına rağmen 4.7 Mbps hız alabiliyor. Bende turkenete geçmeyi planliyordum ama bunu görmek beni düşündürdü. Anladığım kadarıyla arkadaşın altyapısı baya kotu herhalde çünkü TTNET'te de baya kotu hız alıyormuş. Bize yeni fiber altyapı çekildi sizce boyle bir durum olabilir mi ? Turknet'ten hız sorguladigimda 75 Mbps alabileceğimi görerek sevinmiştim ...

Arkadaş belki yanlış yazmış olabilir. Türknet 50 mbps hızında internet vermişse 47 küsürat hızda internet alıyordur. 4.7 mb/s yerine mbps yazmış olabilir, eğer ben yanlış anladıysam lütfen düzeltin. Bu arada hız sorgulamada ne çıkıyorsa o hızda internet alırsınız. 75 çıkmışsa yukarıdaki arkadaşında dediği gibi 65 70 arası hız gelir evine. Bende 75 mbps yazıyor ama 80-90 civarı hız alıyorum İDM ile indirme yaparken :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı