Turknet ASUS DSL-N16 Hız Sorunu

Batuhan A.

Megapat
Makaleler
26
Yer
İstanbul
Daha önce İstanbul'da aynı modemle 35 Mbps paketini kullanıyordum, hız testinde 32 Download 3'e yakın da Upload hızı alıyordum. Sakarya'daki evimizde Turknet'e geçtik hizmet VDSL 32 Mbps, ben de modemimi buraya getirdim yani aynı modem. Kurulumu yaptıktan sonra çıkan hız değerleri biraz komik, acaba VDSL değil de ADSL hizmet mi alıyorum ya da modem kurulumunda mı bir hata yaptım bilemedim.

Asus N16 TürkNet VDSL Ayarlama

Şu konuya baktım fakat modemi fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra bende ülke vs ISS sormadı direk Turknet'in verdiği kullanıcı adı ve şifremi girdim.

as.png

Gördüğünüz gibi 32 Mbps'den eser yok köyde de yaşamıyoruz yani bu nedir. Müşteri hizmetlerini arayacaktım fakat bildiğiniz üzere YOK!

Ek olarak şuradaki ayarları VDSL WAN (PTM) yaptım ve VLAN ID'ye 35 yazdım bu sefer de DSL yandı fakat internet ışığım yanmadı. ADSL iken yanıyor.

d.png

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
İnternete ADSL olarak bağlandığın için bu hızı alman çok normal modeminin ayarının vdsl olması gerekli, eğer vdsl yaptığında internete bağlanamıyorsan türknet'e ticket açabilirsin.

Aynı modemi vdsl olarak bu şekilde kullanıyorum:
vdsl.jpg

Bu ayarları seçtiğimde internet ışığım yanmıyor ayrıca Service Unit'de Service 1 yok "Internet" yazıyor sadece. Donanım yazılım sürümünüz nedir sol üstte?

asd.png

Yukarıda da veri yok yazıyor. ADSL de veri yok yazmıyor.

En güncel firmware kurulu 1.1.2.3_502, işine yarar mı bilmiyorum ama tüm ayarlarım şu şekilde;
tumayar.jpg

Son düzenleme:
kardeşim modemini kurarken adsl olarak kurmuşsun vdsl seçtiğinde hiçbir kullanıcı adı ve parola olmadığından internete bağlanamaması çok normal modemini vdsl olarak kur sorun çözülecektir

Sanırım bu ISS ile görüşmem gereken bir sorun çünkü kurulumda direk ADSL olarak algılıyor. Hizmetin VDSL olacağı söylenmişti oysaki.

e.png

Bu da hat değerlerim:

x.png

Yok mu yardım edebilecek biri hat değerlerim hakkında.

Son düzenleme:
Alabileceğiniz en yüksek hız 17 Mbps olarak tanımlı. Sizin modemde yapacağınız ayarlamalar ile bu değişmez. Müşteri hizmetlerine eski hızınızın tekrar tanımlamalarını söyleyin, durumu anlatın. Tabi TurkNet MH farklı işliyor bunun farkındayım, Twitter üzerinden yazmayı deneyin. Tahminimce ADSL olarak tanımlamışlar hattınızı.

Son düzenleme:
Benim garibime giden durum VDSL 32 denip ADSL 16 olması, bu maksimum değerler Ankastre'den çekilen kablo değiştirilirse veya 2. bir kablo çekilirse değişir mi yoksa bu değerler Ankastreden alabileceğim maksimum değerler mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı