TurkNet bana dinamik IP yerine statik IP mi veriyor?

zahidbolat

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Erbaa
Speedtest'e girdim ve IP'm bu şekildeydi. Yanlış soruyu sorduysam kusura bakmayın, dinamik ve statik farkını bilmiyorum. Ama IP'min altında "Turk.net" yazması lazımken hiçbir şey yazmıyor. Modeme aç-kapat yaptım düzelmedi. Neden böyle? Sebebini bilen var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    36,1 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleyen: Moderatör:
Dinamik ile statik IP arasındaki fark: Biri sabit yani statik, diğeri değişken yani dinamik.
Statik IP için ekstra ücret ödemeniz gerek.

Dinamik ile statik IP arasındaki fark: Biri sabit yani statik, diğeri değişken yani dinamik.
Statik IP için ekstra ücret ödemeniz gerek.
Benim hattım dıştan geliyor. Bina içi değil, statik alırsam daha kaliteli bir bağlantı alabilir miyim? Tokat-Erbaa üzerinden İstanbul-Türk.net sunucularına ping attığımda 40 ping alıyorum. Arkadaşım 24 ping alıyor. Bu neyle alakalı olabilir? Kablolar yeni*.

Dinamik ve statik arasındaki fark performanstan ziyade özellik farkı taşır. Ping, bağlantı hızı vesaire gibi olumlu ve olumsuz sonuçlar altyapı ve santral ile alakalı durumlar. Statik IP ev kullanıcısına pek uygun değil.

Dinamik ve statik arasındaki fark performanstan ziyade özellik farkı taşır. Ping, bağlantı hızı vesaire gibi olumlu ve olumsuz sonuçlar altyapı ve santral ile alakalı durumlar. Statik IP ev kullanıcısına pek uygun değil.
1 ay denemelik alsam bir sorun oluşmaz galiba :) Modeme, PC'ye bir ayar yapmam gerekir mi?

Hocam şöyle kabaca anlatayım, detaya girmeden, sadece sana ana fikri belirtmesi için. Eğer bi ev ağından bahsediyorsak, senin dış dünyaya açılan kapın senin modemin gibi düşün. Sen modemi her açtığında, senin internet servis sağlayıcın sana bir IP adresi atar. Bu IP adreslerinin belirli süreleri vardır, bu süreler değişebilir, 1 gün 1 hafta 1 ay, artık sana IP atayan server nasıl kurulmuşsa. Bu IP senin internetteki kimliğinin bir parçası. Süresi dolunca, eğer senin modemin, bu IPyi kullanmaya devam etmek için servera istekte bulunmazsa, mesela o an modemin kapalıysa, server bu IPyi boşa çıkartır ve duruma göre internete bağlanmak isteyen herhangi bir kullanıcıya atayabilir.
Dinamik IP ile, bu IPler rastgele atanır diyebiliriz. Aslında bir sürü kural, protokol vardır ama rastgele diyelim.
Statik IP ile, senin için belirli bir IP özel olarak ayırılır. Bu IP sadece ve sadece sana verilir. Başkası alamaz, senin modemin günlerce kapalı olsa bile, senin bu IPyi kiraladığın süre dolana kadar. Bunun sebebi de serverlar sürekli aynı IPyi alsın, müşteri-clientler istedikleri zaman aynı IP adresinin kullanarak server ile iletişime geçebilsin.
Senin ping sorunun doğrudan IPnin dinamik veya statik olması ile alakalı değildir. Büyük ihtimal, ikinizin arasındaki ping farkına başka bir şey sebep oluyor. Senin modemin olabilir, internet paketin olabilir, altyapıdaki bi geçit-cihaz olabilir. Bunu da en iyi internet servis sağlayıcın bilir.
Orada Turk.net yazmasının sebebi, interneti oradan aldığın için veya onların alt-ağına bağlı olduğun için olabilir. alt ağ için intranet terimine bakabilirsin.

Speedtest'e girdim ve IP'm bu şekildeydi. Yanlış soruyu sorduysam kusura bakmayın, dinamik ve statik farkını bilmiyorum. Ama IP'min altında "Turk.net" yazması lazımken hiçbir şey yazmıyor. Modeme aç-kapat yaptım düzelmedi. Neden böyle? Sebebini bilen var mı?
-IP'nin altında Turknet yazması gerekmiyor.

-Statik IP ek ücret gerektirir, ev kullanıcı için gereksiz. Server-Client - Remote Desktop vs. kullanılan endüstriyel işlerde gerek duyulur genelde. Ayrıca dinamik IP'ye göre daha güvensiz ve saldırılara açıktır.

-Bazı IP blokları daha hızlıdır ancak senin isteğinle blok değiştirmezler. Bu konuda hiçbir servis sağlayıcı sana çözüm sunmaz. En iyi bloklar zaten rezervedir. Gelecekte kullanılmak üzere ayrılmışlardır. Rezerve olanlar dışında en iyileri kritik önemdeki adreslere atanmıştır. Son kullanıcıya sunulan bloklar arasında hızlı bir bloğa denk gelmen tamamen şans. Herhangi bir şekilde onu değiştirtemezsin.

- Arkadaşın daha hızlı kullanıyor olabilir. Alt yapısı, modemi, ethernet/wifi kartı ve santrale olan uzaklığıyla alakalı.

-Faturanda statik ip için ek ücret görünmüyorsa dinamik kullanıyorsundur. Statiğe geçsen de bir hız artışı olmaz ve fazla para ödersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı