TurkNet Gigafiber Altyapısı Süreci

Enes Yaman

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese hayırlı günler dilerim.

Kendim 4 yıldır bizzat TurkNet VDSL bir hizmet almaktayım.
  • Uzaktan eğitim amacıyla, yakın bir akrabama da, Aralık 08'de VDSL internet bağlattım
  • 14'ü itibarıyla hizmet aktif oldu. (6 gün) 35Mbps bir hız almaktalardı.
Aynı günün akşamı TurkNet Fiber Müşteri Hizmetleri'nden arandık.
  • Bölgeye fiber altyapısı geldiğini, onaylamamız halinde ertesi gün ekip göndereceklerini söylediler.
  • Nitekim 15'inde ekipler geldi, daireye kadar fiberoptik kabloları çektiler.
  • Ertesi gün kurulum yapıp ayrıldılar.

altyapı 1.jpg

altyapı 2.jpg

6 ay boyunca geçerli 1Gbps hız ve ücretsiz modem hediye edildi.
  • Satın aldığımız modem elde fazladan kalmış oldu.
  • 200 metre ötedeki kendi dairemi de sorgulatmak amacıyla, TurkNet Fiber'i bu sefer ben aradım.
  • Bölgemde fiber altyapısının bulunmadığını söylediler.
Tüm mahallenin altyapısını sorgulatma sürecine girdim
  • İncelediğimde önüme ilginç bir tablo çıkmış oldu.

metro ethernet.jpg

TurkNet altyapı yatırımı yaparken sokak sokak değil, blok şeklinde ilerlemiş.
*TurkNet kabloları 20 - 25 sokağı kapsayacak şekilde mahallenin bir ucundan öbür ucuna kadar götürmüş.
"Hatta çoğu sokağın sadece yarısı bu bloğun içerisinde kaldığı için sadece yarısında gigafiber mecvut.
Bu bloğun çok yakınında olmama rağmen içerisinde kalmadığımdan, gigafibere kavuşamadım.
*Ayrıca civar sokaklarda bir çalışma vs. göremedim.
*Şu anlık Gigafiber'e kavuşan binaları camımdan selamlamakla yetiniyorum.
  • Sizce TurkNet mahalleye pilot bir çalışma mı yapmaya çalışmış?
  • Çünkü diğer benzer konulardaki arkadaşların yazdıklarına baktığımda; (Örneğin Avcılar - Cihangir Mahallesi) altyapı gelmemesine rağmen, sorgulama yaptıklarında bölgede çalışma olduğu belirtiliyor.
  • Ben sorguladığımda böyle bir yazı ile karşılaşmadım.

Güzel bir haberim var..
  • Sürekli kopma yaşadığım için TurkNet'de aktif bir arıza kaydım vardı.
  • 2 aydır aktif kaldığı için Türk Telekom saha ekibi kendi cepten bana ulaştı.
  • Hazır telefonda yakalamışken, TurkNet'in bölgede çalışması olup olmadığını sormak istedim
  • Görüşme sonrası da dün paylaştığım harita biraz güncellenmiş oldu..
metro ethernet güncel.jpg

• Kendisi saha da çalışan arkadaşları tanıdığını, hatta hangi sokağa kadar geldiklerini de söyledi..
  • Türk Telekom çalışanları ile her ne kadar yıldızımız barışmasa da, yaptığı babacanlıktan ötürü o çalışan abimize de buradan teşekkür ediyorum.
  • Zira kendi çalışması olmasına rağmen TurkNet dahi bu çalışmaları şeffaf şekilde bildiremiyor.
Muhtemelen evet. Bakalım kaç kişi hizmeti tercih edecek diye bakıyor olabilirler.
Sonuç olarak pilot çalışma teorisi suya düşmüş oldu. Turknet sosyoekonomik olarak bu kadar dar bir bölgeye yatırım yapıyorsa, İstanbul bir kaç yıl içinde çok büyük ölçüde fiber ağlarla donatılmış olacaktır. En azından şahsi görüşüm bu tablo ile o yönde..

Ayrıca bu altyapı çalışmaları biraz daha hızlanırsa Türkiye de ki upload kısıtlaması problemleri de yavaştan tarihin tozlu sayfalarına karışacaktır. Rabbim hepimize bu nimeti kavuştursun :)

Avcılar-cihangir bölgesinde oturuyorum ve bizimde binamızda TurkNet gigafiber çalışmaları yapıldığı gözüküyor. Süreç hakkında bilgisi olan var ise ne kadar sürüyor acaba? Çünkü yaklaşık 3-4 aydır bir ilerleme olmadı.

Avcılar-cihangir bölgesinde oturuyorum ve bizimde binamızda TurkNet gigafiber çalışmaları yapıldığı gözüküyor. Süreç hakkında bilgisi olan var ise ne kadar sürüyor acaba? Çünkü yaklaşık 3-4 aydır bir ilerleme olmadı.
Ben de Cihangir Mahallesinde yaşıyorum. Dün şehir dışına çıktım, bugün ise apartmana elamanlar gelip fiber çekiceklerini söyleyip işlem yapıp gitmişler, en erken cuma günü kontrol edebilirim. Önce TTNET diye düşündüm daha sonra turknet'i kontrol ettim ve gigafiber altyapı çalışması devam etmektedir yazıyor. Bu süreçte neler yapamalıyız bilgisi olan paylaşabilir mi? Ayrıca sizin altyapınız yenilendi mi?

Süreç hakkında ki yeni gelişmeler...
  • İlk önce sürekli olarak paylaştığım haritanın güncel haline bakalım
metro ethernet 2.jpg

Sonunda benim de içinde bulunduğum blok'un kabloları çekildi
  • Daha evvelinden içinde bulunduğum blokta da çalışma olduğunu belirtmiştim.
  • 2021 Ocak ayı 12'si itibari ile binama kablolar çekildi.
  • 15'i itibari ile ekipleri gözlemlediğimde, blokta ki son sokağı da tamamlamış oldular.
Fakat daha henüz işler bitmiş değil...
  • Ekiplere aktif olma sürecini sorduğumda, sonlandırıcıların da bağlanması gerektiğini ve bunun "bir ay gibi" bir zaman alacağını belirtti.
  • Ayrıca bu işlemleri yapan ekipler bir iştiraki firmadan değil, bildiğimiz TurkNet yelekli, firmanın kendi saha çalışanları
Şimdi ise nasıl kablo çekildiğine, ve ne kadar sürede çekildiğine bakalım...

BLOK.jpg

• Yukarıda hazırladığım görselde de gördüğünüz gibi, "1 iş günü" içerisinde bu kadar alanı kapsayacak bir çalışma yapılıyor.
  • Aslına bakarsak "1 iş günü" içerisinde bir sokak "tamamlanmıyor"
  • İşlemler sokak sokak ilerlemiyor, iki sokağın arasında kalan "bloklarla" ilerliyor.
  • Kısaca bir sokak "2 iş günü" içerisinde tamamlanıyor.
  • Fakat ""bir günde iki sokağa"" girilmiş oluyor.
Kafa karıştırıcı gibi gözükebilir, fakat süreç bu şekilde ilerlemekte. Örnek vermek gerekirse ben sokağımın güney cephesinde oturmaktayım. Ocak ayının 11'inde benim karşı sokağım ve kendi sokağımın kuzey cephesi tamamlandı. Fakat benim bulunduğum güney cephe ve arka sokağımın kuzey cephesi 12'sinde tamamlandı. Yani sokağıma 11'inde giriş yapılsa da, bana kablolar 12'sinde gelmiş oldu.

Süreç ilerledikçe detay paylaşmaya devam edeceğim. Süreç sonunda kısa bir tarih özeti paylaşacağım. Bu sayede sürecin ortalama ne kadar sürede ilerlediğini görmüş olacak, ve kendi mahallenizde böyle bir çalışma var ise bunun tamamlanması hakkında öngörüde bulunacaksınız.

süreç hakkında ki yeni gelişmeler...
  • İlk önce sürekli olarak paylaştığım haritanın güncel haline bakalım.
Eki Görüntüle 847461
sonunda benim de içinde bulunduğum Blok'un kabloları çekildi
  • 15'i itibari ile ekipleri gözlemlediğimde, blokta ki son sokağı da tamamlamış oldular.
fakat daha henüz işler bitmiş değil...
  • Ekiplere aktif olma sürecini sorduğumda, sonlandırıcıların da bağlanması gerektiğini ve bunun "bir ay gibi" bir zaman alacağını belirtti.
  • Ayrıca bu işlemleri yapan ekipler bir iştiraki firmadan değil, bildiğimiz TurkNet yelekli, firmanın kendi saha çalışanları.
şimdi ise nasıl kablo çekildiğine, ve ne kadar sürede çekildiğine bakalım...

Eki Görüntüle 847480

• Yukarıda hazırladığım görselde de gördüğünüz gibi, "1 iş günü" içerisinde bu kadar alanı kapsayacak bir çalışma yapılıyor.
  • İşlemler sokak sokak ilerlemiyor, iki sokağın arasında kalan "bloklarla" ilerliyor.
kafa karıştırıcı gibi gözükebilir, fakat süreç bu şekilde ilerlemekte. Örnek vermek gerekirse ben sokağımın güney cephesinde oturmaktayım. Ocak ayının 11'inde benim karşı sokağım ve kendi sokağımın kuzey cephesi tamamlandı. Fakat benim bulunduğum güney cephe ve arka sokağımın kuzey cephesi 12'sinde tamamlandı. Yani sokağıma 11'inde giriş yapılsa da, bana kablolar 12'sinde gelmiş oldu.

Süreç ilerledikçe detay paylaşmaya devam edeceğim. Süreç sonunda kısa bir tarih özeti paylaşacağım. Bu sayede sürecin ortalama ne kadar sürede ilerlediğini görmüş olacak, ve kendi mahallenizde böyle bir çalışma var ise bunun tamamlanması hakkında öngörüde bulunacaksınız.

TurkNet'in şeffaflık raporu senin ki kadar detaylı değil, açıkcası TurkNet'in sana bir ay bedava kullanım tanımlasalar yeridir.

süreç hakkında ki yeni gelişmeler...
  • İlk önce sürekli olarak paylaştığım haritanın güncel haline bakalım.
Eki Görüntüle 847461
sonunda benim de içinde bulunduğum Blok'un kabloları çekildi
fakat daha henüz işler bitmiş değil...
  • Ayrıca bu işlemleri yapan ekipler bir iştiraki firmadan değil, bildiğimiz TurkNet yelekli, firmanın kendi saha çalışanları.
şimdi ise nasıl kablo çekildiğine, ve ne kadar sürede çekildiğine bakalım...

Eki Görüntüle 847480

kafa karıştırıcı gibi gözükebilir, fakat süreç bu şekilde ilerlemekte. Örnek vermek gerekirse ben sokağımın güney cephesinde oturmaktayım. Ocak ayının 11'inde benim karşı sokağım ve kendi sokağımın kuzey cephesi tamamlandı. Fakat benim bulunduğum güney cephe ve arka sokağımın kuzey cephesi 12'sinde tamamlandı. Yani sokağıma 11'inde giriş yapılsa da, bana kablolar 12'sinde gelmiş oldu.

Merhaba ben de TurkNet müşteri hizmetlerini aradım ama bilgi veremeyeceklerini söylediler müjde düğün salonunun orada oturuyorum şu anda fiber hatlar nerelere kadar ilerledi bir bilgin var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı