TurkNet internet hızı kademeli olarak düştü

canbatar

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, altyapım 81 Mbps iken almış olduğum net bağlantı hızı 69 Mbps iken 16/05/2022 tarihinde hızımın 50-60 Mbps arasında değişkenlik gösteriyor, ve hızım kademeli olarak düşüyor. Telekom'dan gelen teknik personel ise kabloların eski olduğundan dolayı kaynaklandığını söyledi. Eski, yeni fark etmez 2 ay boyunca net 69 Mbps alıyorken neden 2 ay sonra düştü? İnternet hızım düşmesini biliyorsa yükseltiledebilir, ortada teknik bir sorun var ve çözülemiyor Türk Telekom tarafından. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok söyledi. Sizden ricam vaadedilen eski hızıma dönülmesini rica ediyorum.
Not: Arıza kaydı oluşturuldu teknik personel kabloların eski olduğundan bir işlem yapamam dedi.

Son düzenleme:
Merhaba, altyapım 81 Mbps iken almış olduğum net bağlantı hızı 69 Mbps iken 16/05/2022 tarihinde hızımın 50-60 Mbps arasında değişkenlik gösteriyor, ve hızım kademeli olarak düşüyor. Telekom'dan gelen teknik personel ise kabloların eski olduğundan dolayı kaynaklandığını söyledi. Eski, yeni fark etmez 2 ay boyunca net 69 Mbps alıyorken neden 2 ay sonra düştü? İnternet hızım düşmesini biliyorsa yükseltiledebilir, ortada teknik bir sorun var ve çözülemiyor Türk Telekom tarafından. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok söyledi. Sizden ricam vadedilen eski hızıma dönülmesini rica ediyorum.
Not: Arıza kaydı oluşturuldu teknik personel kabloların eski olduğundan bir işlem yapamam dedi.

Buna benzer bir olay bende yaşamıştım 80Mbps alabiliyor iken 16Mbps'ye düşmüştü 4-5 kere arıza kaydı oluşturdum ve gelen ekibin çoğu bina içi tesisat sorunu var dedi, biz buna karışamayız diye yanıt aldım. Ardından 1 kere daha arıza kaydı oluşturdum ve gelen arkadaş kabloları kontrol etti ve sorunun altyapıdan binaya bağlanan kablonun ucunun kömürleşmesinden kaynaklı olduğunu tespit etti. Kablonun kömürleşen kısmını kesip tekrar bağladığında internet hızım 80Mbps'ye tekrar yükseldi.
Not: Size yardımcı olur mu bilemem ama aklınızda bir fikir oluşmuştur umarım.

Gelen teknik personel de kablolardan olduğunu söylüyorsa öyledir diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz gibi durum olsa tüm türknet kullanıcılarına hız düşürme işlemi yapılırdı ki hattınızda bir sağlıksızlık dengesizlik yoksa neden hız düşürsünler onlara da faydası olduğunu düşünmüyorum.

Sorun şu: 69 mbps alırken 50 mbps ye düştü. Kabloda sorun olsaydı en başında 50 mbps alırdım. Ev müstakil kablo direkten çekilmiş kontrol edebilirdi.

Bir not daha eklemek istiyorum: Turknete geçmeden önce Turknet sitesinden altyapımı sorguladığımda 83 mbps görünüyordu ve bana ulaşan net hız 69 mbps idi.
Turknet sitesinden tekrar altyapımı sorguladığımda 50 mbps görünüyor.
Şuan internet hızım 50,55,58,61 mbps arası gidip gidip geliyor.

Kablolardaki oksitlenme kömürlenme gibi olaylar başından beri olmuyor zaten. Oksitlenme miktarı arttıkça kablonun aktarım verimi düşecektir. Bence onların önerdiği yolu izleyip olmazsa alternatifler talep etmenizde fayda olacak.

Ankastreden evinize gelen kablolarda ek var mı? Varsa bi bakın bakalım anormallik(kablonun siyahlanması gibi) var mı? Varsa o ekleri yeniden kendiniz bağlayın.

Eğer kabloda bu sorunlar yoksa portunuz değişmiştir, hat değerlerinizi atın.

İlginiz için teşekkür ederim şuan telefon adsl hat girişi kablosunu geçen ay teknik personel değiştridi gerçi her geldiğinde o siyah kalın kabloyu biraz kesiyor öyle telefon kablosunu ekleme yapıyor. Hat değerlerimi akşama doğru atarım şuan iş yerimdeyim. hat değerlerimi görüp değerlendiriseniz çok sevinirim
Ankastreden evinize gelen kablolarda ek var mı? Varsa bi bakın bakalım anormallik(kablonun siyahlanması gibi) var mı? Varsa o ekleri yeniden kendiniz bağlayın.

Eğer kabloda bu sorunlar yoksa portunuz değişmiştir, hat değerlerinizi atın.
bi bakabilir misin ben pek anlamadım

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-05-17 at 19-02-49 Web Tabanlı Yapılandırıcıya hoş geldiniz.png
    Screenshot 2022-05-17 at 19-02-49 Web Tabanlı Yapılandırıcıya hoş geldiniz.png
    55,8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim şuan telefon adsl hat girişi kablosunu geçen ay teknik personel değiştridi gerçi her geldiğinde o siyah kalın kabloyu biraz kesiyor öyle telefon kablosunu ekleme yapıyor. Hat değerlerimi akşama doğru atarım şuan iş yerimdeyim. hat değerlerimi görüp değerlendiriseniz çok sevinirim

bi bakabilir misin ben pek anlamadım
Altyapı sorgulama sitelerinde uzaklığınız ne kadar gösteriyor? Eğer önceden 81 alıp şimdi alamıyorsanız port değişikliği, kablodaki hasarlar ya da saha dolabına yeni kullanıcı eklenmesi gibi durumlar etkili olmuştur.

Ben yeni kullanıcı eklendiğini düşünüyorum ama portunuzun kapasitesinin düşürülmüş olma ihtimali de var.

Hat zayıflamanız da biraz yüksek, keşke önceki değerlerinizi bilseydiniz daha iyi yorumlar yapabilirdik.

Telekomdan adam geldi yarım saat dil döktü ısrarla dediki bana. Hocam senin bölgen benim gölgem öüşteri hizmetleri bilmez u işi ben bilirim santralden uzak olduğun için 83 mbps ise değişkenlik gösterir 50 yede iner 70 ede iner falan dedi. Bir önceki geldiğimdede zaten kablonu konrtol ettim falan dedi. Bende ne diyeceğimi biledim bunada katlanacaz ne yapalım inş geri yükselir

Şuan 60 mbps hızım ve download hızım 7500, 7600 kbps bu hız 61 mbps ye mi denk geliyor

Telekomdan adam geldi yarım saat dil döktü ısrarla dediki bana. Hocam senin bölgen benim gölgem öüşteri hizmetleri bilmez u işi ben bilirim santralden uzak olduğun için 83 mbps ise değişkenlik gösterir 50 yede iner 70 ede iner falan dedi. Bir önceki geldiğimdede zaten kablonu konrtol ettim falan dedi. Bende ne diyeceğimi biledim bunada katlanacaz ne yapalım inş geri yükselir
Altyapı sorgulaması yapın bi, TT çalışanı işte ne beklersiniz. Çözüm yok laf çok.

Yeni konular

Geri
Yukarı