TurkNet İnternet Sürekli Yavaşlıyor

xClaush

Hectopat
TurkNet'in 100 Mbit VDSL paketi abonesiyim. Modemimin arayüzündeki bilgiye göre 15 MB/s (~120 Mbit) indirme ve 5 MB/s (~40 Mbit) yükleme hızı alabiliyorum. Bu konuda yükleme hızını bir kenara bırakacağım çünkü bunu Türk Telekom'un bilinçli olarak kısıtladığını zaten biliyoruz.

Yaptığım hız testlerinde en fazla 91 Mbit indirme ve 8 Mbit yükleme hızı aldığımı gördüm. Son birkaç haftadır sürekli internetim 60 hatta bazen 20 Mbit bandına kadar düşüyor ve yaptığım hız testleri sürekli istikrarlı değerler veriyor. Yani bilinçli yapıldığını düşünüyorum.

TürkNet'e destek aracılığıyla ulaştığımda (muhtemelen onların altyapısını kullandığı için) Türk Telekom'a sorunu bildirdiklerini yazıyorlar ve düzeldiğine dair bildirim geldikten sonra kısa bir süreliğine yine kendi hızımda interneti kullanıyorum fakat hemen bahsettiğim değerlere düşüyor.

Ne yapmam gerek hiç bilemedim. Sizce böyle bir durumda ne yapılabilir?

TurkNet'in 100 Mbit VDSL paketi abonesiyim. Modemimin arayüzündeki bilgiye göre 15 MB/s (~120 Mbit) indirme ve 5 MB/s (~40 Mbit) yükleme hızı alabiliyorum. Bu konuda yükleme hızını bir kenara bırakacağım çünkü bunu Türk Telekom'un bilinçli olarak kısıtladığını zaten biliyoruz.

Yaptığım hız testlerinde en fazla 91 Mbit indirme ve 8 Mbit yükleme hızı aldığımı gördüm. Son birkaç haftadır sürekli internetim 60 hatta bazen 20 Mbit bandına kadar düşüyor ve yaptığım hız testleri sürekli istikrarlı değerler veriyor. Yani bilinçli yapıldığını düşünüyorum.

TürkNet'e destek aracılığıyla ulaştığımda (muhtemelen onların altyapısını kullandığı için) Türk Telekom'a sorunu bildirdiklerini yazıyorlar ve düzeldiğine dair bildirim geldikten sonra kısa bir süreliğine yine kendi hızımda interneti kullanıyorum fakat hemen bahsettiğim değerlere düşüyor.

Ne yapmam gerek hiç bilemedim. Sizce böyle bir durumda ne yapılabilir?
Korona yüzünden yük arttı, kötü altyapımız kaldırmıyor sanırım.

Kullandığınız alt yapıdan kaynaklanıyor. Bende bu problemi yaşadım. Fakat ben en az 65 Mbit görüyordum.

Kullanmış olduğunuz portlar sürekli olarak değiştiği için stabil bir hale gelene kadar bu şekilde olacaktır. Altyapınızın yüksek hızları desteklemesi değil, size bu hızları verenlerin size hangi portu verdiği önemlidir. Birde buna yoğunluğu ekleyince değerleriniz çok normal olarak geliyor.

Elbette yaşanılan problem giderilecektir. Fakat biraz problem yaşatacaktır sizlere.

Anlaşılan yapabileceğim bir şey yok. Aslında sürekli bir şeyler indiren veya yükleyen birisi olmadığım için genelde çok fark yaratıyor diyemem ama evde aynı anda birden fazla kişi derse girmeye hatta bazen ders yapmaya çalışınca o küçük bant genişliğine bile ihtiyaç duyuyorum. İndirme hızıyla birlikte yükleme hızı da düşünce çok kötü oluyor çünkü.

Aynı hocam delirmek üzereyim pingim çok yüksek 80-100 aşıyor Zula tarz oyunlarda ve indirme hızım 2 MB geçmiyor bende TurkNet 100 Mbps kullanıcısıyım Vodafone 16 Mbps kullandığımda bile pingim 35 40 geçmiyordu kafayı yiyeceğim.

Aynı hocam delirmek üzereyim pingim çok yüksek 80-100 aşıyor Zula tarz oyunlarda ve indirme hızım 2 MB geçmiyor bende TurkNet 100 Mbps kullanıcısıyım Vodafone 16 Mbps kullandığımda bile pingim 35 40 geçmiyordu kafayı yiyeceğim.

Onu ben de daha çözemedim. Kablolu bağlantılarda 10-20ms değerlerindeyken kablosuzda (kabloyla bağlı access point ile aynı odadaki bir cihaz) 80-100ms değerlerinde oluyor.

Geri
Yukarı