TurkNet kararsız download ve paket kaybı

darkLord479

Kilopat
Merhaba
Yaklaşık 1.5 aydır TürkNet kullanıyorum. Kullanmaya başladığım ilk ay bazen akşam saatlerinde indirme hızının düşmesi dışında sorun yoktu diyebilirim. Fakat ben yine de akşam saatlerinde indirme hızının düşmesinin sebebini öğrenmek için destek kaydı oluşturdum ve karantinadan dolayı akşam saatlerinde hızların düştüğünü, altyapı üzerinde çalıştıklarını söylediler, ki mantıklı gelmişti. Fakat ikinci aya girdiğimden beri gündüz ve akşam farketmeksizin indirme hızı 3 Mbps - 7 Mbps - 10/20 Mbps gibi kararsız durumda. (İndirme hızım hep böyle demiyorum. 35 Mbps'in hepsini alabiliyorum çoğunlukla, akşam saatleri hariç. Fakat bu kadar düşük değerler normal değil.)

SpeedTest gündüz.png

Ve komik olan bir durum şu ki: TürkNet'in kendi sitesindeki hız testi hizmeti kesinlikle doğru sonuç göstermiyor ve her destek kaydı oluşturduğumda TürkNet sitesinden sonuç istiyorlar. SpeedTest üzerinden attığım sonuçları dikkate almıyorlar ve yetmiyormuş gibi söz kesercesine destek kaydını sonlandırıyorlar :)

SPEEDTEST NPERF TEST.jpg

PingPlotter programı paket kaybı sonuçları:

packet loss.png

CMD sonuçları:
ping 192.168.1.1 -n 100.jpg

ping google -n 100.png

ping www.youtube.com -n 100.png

Not:
ZYXEL VMG8623-T50 modemi kullanıyorum ve ethernet bağlantısı yapıyorum. DSL ışığı sürekli yanıyor. İnternet ve Ethernet ışığı interneti kullanırken sürekli yanıp sönüyor ama bu normal bildiğim kadarıyla.

Dosya Ekleri

• SpeedTest gündüz.png
    SpeedTest gündüz.png
    7,3 KB · Görüntüleme: 90
  • ping 192.168.1.1 -n 100.png
    ping 192.168.1.1 -n 100.png
    2,8 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleyen: Moderatör:
En kararli hiz testini bildigim nperff yapiyor. Yani TürkNet sitesindeki. Ki bende hep dogru gosteriyor.
Modem arayuzundeki degerleri bir bak istersen belki altyapi sikintili olabilir yani ic tesisat.

En kararli hiz testini bildigim nperff yapiyor. Yani TürkNet sitesindeki. Ki bende hep dogru gosteriyor.
Modem arayuzundeki degerleri bir bak istersen belki altyapi sikintili olabilir yani ic tesisat.
TürkNet'in sitesindeki yanlış gösteriyor çünkü herhangi bir siteye girerken veya video izlerken hızımı az çok tahmin edebiliyorum, çoğu kişi edebilir yani. Örneğin normalde hızım 35 Mbps iken bir videonun takılma ihtimali %0 ama bahsettiğim hızlara düşünce video açılmıyor bile veya bir siteye geç giriyor. Video takıldığı zaman ve sitelere geç girerken bile TürkNet'in hız testi hızımı en az 20Mbps olarak gösteriyor ama aslında 5 Mbps bile değil.
Hat değerlerini atar mısın?
Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 9.8 dB
output power upstream: 8.7 dbm
attenuation downstream: 13.4 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 19.6 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 10.4 dB

Aynı sorun bende de var. Download hızı sürekli düşüyor, normalde 20-25mpbs download alırken gün içinde bu değer 0.1'e veya direkt 0'a düşüyor ve modemi yeniden başlatmayana kadar düzelmiyor. Upload ise sabit 6-7mbps arası hiç değişmiyor. Defalarca destek kaydı oluşturdum ama bir türlü çözemediler. Sizde sorun çözüldü mü? Çözüldüyse nasıl çözdünüz acaba?

Aynı sorun bende de var. Download hızı sürekli düşüyor, normalde 20-25mpbs download alırken gün içinde bu değer 0.1'e veya direkt 0'a düşüyor ve modemi yeniden başlatmayana kadar düzelmiyor. Upload ise sabit 6-7mbps arası hiç değişmiyor. Defalarca destek kaydı oluşturdum ama bir türlü çözemediler. Sizde sorun çözüldü mü? Çözüldüyse nasıl çözdünüz acaba?
Bu sorun çözülecek bir şey değil maalesef. Çünkü hız kısıtlaması yapıyorlar. Yoğunluktan dolayı düşüyor diyorlar, ki alakası bile yok. Yoğunluktan dolayı düşseydi upload hızı da düşerdi, dediğiniz gibi upload hep sabit kalıyor. Farzedelim ki yoğunluktan dolayı düşüyor normal şartlarda 35 Mbps'ın tamamını alabiliyorken nasıl oluyorda 0.30 gibi saçma sapan değerlere kadar düşüyor.. 10'a düşer 15'e düşer normal deriz ama <1 Mbps kabul edilebilir değil.

Bu sorun çözülecek bir şey değil maalesef. Çünkü hız kısıtlaması yapıyorlar. Yoğunluktan dolayı düşüyor diyorlar, ki alakası bile yok. Yoğunluktan dolayı düşseydi upload hızı da düşerdi, dediğiniz gibi upload hep sabit kalıyor. Farzedelim ki yoğunluktan dolayı düşüyor normal şartlarda 35 Mbps'ın tamamını alabiliyorken nasıl oluyorda 0.30 gibi saçma sapan değerlere kadar düşüyor. 10'a düşer 15'e düşer normal deriz ama <1 Mbps kabul edilebilir değil.

Kesinlikle, kabul edilebilir bir değere düşmüyor. 8'e hatta 5'e bile düşse razıyım ama direkt 1Mbps altına düşüyor. Bana henüz yoğunluktan dolayı düştüğünü söylemediler sözde Türk Telekom ekipleri gelip kontrol edecekler. Geçen geldiklerinde tek yaptıkları şey modemi resetlemekti :D.

Geri
Yukarı