TurkNet Kullanıcıları İçin Genel Taktikler

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
2019 Ocak ayında TurkNet'e geçtim, ilk 2 ay periyordik kopma sorunları olmuştu sonrasındaki 9 ay ne kopma sorunu ne de başka bir sorun yaşadım. İstisnai durumlar harici çoğu kişi de benimle aynı tecrübeyi yaşamıştır. XDSL (100/4 Mbps) için gayet makul seviyede bant genişliği almaktayım. 16 dB snR Margin'e düşürüp ufak CRC hatalarıyla 60 Mbps internetimi kullanmaktayım. Bunun öncesinde TTNET ve Turkcell kullanıyordum en düşük ping değerlerini TurkNet ile aldım. Aslında çok da iyi gidiyordu ama asıl macerayı faturayı geç ödedikten sonra yaşadım.

3 Gün boyunca hizmetim kısıtlanmıştı sonrasında faturaları ödedim internet açıldı. Hatta sonrasında hizmet kısıtlama açma ücretini bu seferlik yansıtmayacağız diye mesaj aldım. Fakat hizmetim tekrardan açıldığında ilk 2 aydaki gibi periyordik kopmalar yaşamaya başladım. İnternet gider 2 saat gelmez DSL ışığı yanıp söner, 5 saniye yanmaz sonrasında aynı işlem tekrardan devam eder. İnsan ister istemez "3 gün kestiler de o aralıkta ayarını mı değiştirdiler, ne yaptılar" diye düşünüyor. Destek kaydı oluşturdum, TTNET'e ilettiler aradan 5-6 saat geçti tabii. TTNET 5 saattir interneti sorunsuz kullandığımı söylediler. Bu sabah saat 9 gibi internetim tekrardan gitti sonrasında geri geldi 100/4 Mbps olan internetimi 35/3 yapmışlar. Tabii ki modemi yeniden başlattım belki düzelir diye fakat düzelmedi.

1574233235230.png 1574233281762.png 1574233317862.png

Bir de bunları yaşamadan önce 17A akım profilini 12A akım profiline çevirtebilir miyim bunlara diye düşünüyordum. Bunu yaşadıktan sonra vazgeçtim.

Siz siz olun faturayı hizmet kısıtlanmadan önce ödeyin. Bazen ödenemiyor gayet normal ki ben de ödeyemedim ve bu sorunları yaşadım, siz yaşamayın diye anlatıyorum arkadaşınızdan borç alın yine de ödeyin sonra size verilen hizmetin şirazesi kayar.

Destek kaydı oluşturmaktan kaçının gördüğünüz gibi ne yaptıkları belli değil, "ekipte az kişi var ama onlar da bilen kişiler" denir ama hikaye zaten VAE ise yetki TTNET'te onların ekiple de muhatap olunmaz.

Yarın bir gün bulunduğunuz bölgeye YAPA gelir geçmekten kaçının. YAPA alt yapısında hiç kullanmadım ama olacak durumları az çok tahmin edilebilir şeyler: Ping sorunları, bant genişliği düşüşleri, bağlantı kopması vesaire büyük zulüm. 3 gün hat pasif kaldı diye bunları yaşadım bir de YAPA'ya geçince ne gibi şeyler yaşanır meçhul. Risk almaya değecek kadar yükleme hızına ihtiyacınız varsa olabilir ancak kararlı bir bağlantı her zaman daha iyidir.

Benim verebileceğim taktikler bunlar. Sizin de yaşadığınız tecrübelere göre vereceğiniz taktikler varsa bekliyorum. Herkese kesintisiz bağlantı dilerim. :)

Bu konuyu yazarken 2 defa bağlantı koptu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende şuan geçiş işlemleriyle uğraşıyorum. Hemen her konuyu dikkatlice okuyorum. YAPA bölgesinde olduğum için geçiş işleminden sonra YAPA'ya alacaklar fakat tahminen kötülemen hoş olmamış. Kullandığın kısmı ile alakalı güzel yazmışsın ellerine sağlık. Benim okuduklarımdan çıkan genel sonuç (YAPA ile ilgili) kullanıcı sayısı arttıkça hızlardaki değişmeler oldu. Onun dışında yazdıklarınızın tam aksine YAPA'da iseniz her şey daha güzel olduğu yönündeydi :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı