TurkNet nasıl bu kadar ucuz?

100 TL anormal değil mi?

Bakın internet, elektrik, su, doğal gaz gibi üretilen bir şey değildir. Bir kablo çekerseniz kablolar çürüyene kadar internet hizmeti verebilirsiniz. Şöyle düşün komşunun evinden kendi evine bir kablo çekiyorsun ve 50 yıl ortak ağı kullanıyorsun, 50 yılın sonunda maliyeti hesaplarsan kablo maliyeti /(50*12) olur kabloya 1000 lira para ödediysen, aylık 1,6 TL masraf çıkmış olur. Şimdi düşün sizin mahalleye internet kablosu döşeniyor ve diyelim 100.000 TL masraf yapıldı, mahallenizde 100 kişi bu hizmetten yararlandı, ve döşenen kabloların ömrünün 10 yıl olduğunu düşün(Türkiye'de hiçbir ISS 10 yılda bir altyapı yenilemiyor ama olsun biz 10 yıl diyelim). Hesap yaparsak;
100.000tl/100 kişi = 1000 TL kişi başı masraf,
1000 TL /120 = 8,3 TL aylık masraf.
Yani 100 kişinin hizmet alacağı bir mahalleye 100.000 TL'lik masraf ile çekilen bir altyapının abone başı aylık masrafı 8,3 TL. Tabi ki personel gideri, vergisi algısı vs. var ama söylemek istediğim internet öyle düşündüğünüz kadar pahalı bir ürün değil, bir kere hat döşeyip masraf yapıyorsunuz daha sonra yıllarca döşediğiniz hat ile hizmet veriyorsunuz. Elektrik, doğal gaz gibi üretilen, dolara endeksi bir ürün değil birileri bir fabrikada üretip size göndermiyor sadece sizin ve diğer binlerce abonenin arasında bir kablo döşüyorlar gibi düşünün.

Aslında değil TurkNet zaten yanlış bilmiyorsam ilk 6 ay o fiyattan veriyor sonra 270TL gibi bir ücret alıyor.

Hayır, sürekli o fiyat sabit senede bir defa zam yapıyorlar. Ben ilk başladığım zaman 74 ödüyordum. Şu an 100 ödüyorum, 3 4 yıl oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan Hollanda'dayım. Fiyatlar bunlar en sağlam mobil / internet firması olan şirketlerden biri. Maalesef yaşadığımız ülke insanları legal olarak dolandıran bir yer.

Dosya Ekleri

• T-Mobile NL.PNG
    T-Mobile NL.PNG
    104,1 KB · Görüntüleme: 59
Hayır 100Mbps'ye kadar olan.
Neredeyse 4 seneden fazla kullanıyorum öyle bir şey yaşamadım.
Sayın hocalarım ben zaten Turknet kullanıyorum ve 100 MBPS internete bende 100 TL ödüyorum. Ben tamamen 1000MBPS altyapısı için konuşuyorum. İlk başlarda en çok takip edenlerden biriydim bunu acaba Türk Telekom'un FTTH altyapısına verecekler mi diye sormuştum. Yoksa 270TL verip direkt olarak 1000MBPS paketine geçecektim. Gigafiber ilk çıktığı zaman bu fiyat bilgisi verilmişti. Ancak şimdi kendi gigafiber altyapısında tek fiyatla vermeye başlamışlar 1000MBPS paketini.
107362119_3716103665073436_993615568890740452_o.jpg

Geri
Yukarı