Çözüldü TurkNet Türk Telekom Fiber Modemi Değiştirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Arkadaşlar merhaba, TT altyapısı ile fiber bugün bağlandı. Hiç araştırmadan doğrudan sizlere soracağım: Türk Telekom'un bana verdiği ZTE ZXHN H298A modemi hiç kullanmak istemiyorum. Bunu değiştirebilir miyim?

Yerine kullanmak istediğim modem:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Cevaplarınıza yarın bakabileceğim.

Çözüm
Hocam yapmanız gerekenler aslında basit,
  • Verilen ISS modemin MAC adresini kullanmak istediğiniz Router'a kopyalama işlemini gerçekleştirmek
  • Türk.net tarafından tarafınıza verilen kullanıcı adı ve şifreyi Router'a girmek
Bundan sonrası artık fiber internetizin ve WiFi 6 canavarınızın keyfini kahvenizin pişmesini beklerken çıkartmak. Malum o canavarla kahve yapmaya gidene kadar her site anında yüklenir. :)

Ekleme:
Bu arada eğer isterseniz verdikleri modemin root hesabına bir iki uğraş ile sorunsuz erişebilirsiniz. Bu sayede olur da ISP kullanıcı adı ve şifrenizi Türk Telekom ağ üzerinden farklı çekmeye kalkarsa çektiği bilgileri kesin olarak öğeyi denetle yoluyla görüntüleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Modem çok havalıymış Recep abi.
Sağ olasın ama şu anda bir sorunu var ufak. Sn Firmware ile 5G-1 Wireless bağlantısı çalışmıyor. ASUS ile konuşuyorum çözülmesi için.
Modemim var zaten. Tenda fena değildir ama bir ASUS asla değil.

Bu arada MAC klonlamaya gerek yokmuş 😎
ISS politikasına göre değişiyor hocam bazen. Türk Telekom fiber kullanan bir yerde MAC klonlama olmadan başka bir router çalıştıramamıştım. Ha keza Superonline ve Türksat Kablonet de MAC kontrolü yapıyor. Belki Türk.net ve Millenicom gibi daha kullanıcı serbestliğini ilke edinmiş ISS'ler zorlamıyor olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni router alacaksan ASUS alman daha iyi olur. TP-Link genelde kötü.
TP-Link'in daha bir kötülüğünü görmedim açık konuşmak gerekirse. Markayı savunmak gibi olmasın ama kurulum yaptığım birçok topolojide en stabil altyapılardan birisini sağlıyor TP-Link. Kurulum menülerinde gözden kaçan bir ayar veya detay var büyük ihtimalle. Çevremde o modele sahip birisini bulabilirsem eğer arkadaşa yeni modem aldırmadan da yardımcı olabiliriz.

TP-Link'in daha bir kötülüğünü görmedim açık konuşmak gerekirse. Markayı savunmak gibi olmasın ama kurulum yaptığım birçok topolojide en stabil altyapılardan birisini sağlıyor TP-Link. Kurulum menülerinde gözden kaçan bir ayar veya detay var büyük ihtimalle. Çevremde o modele sahip birisini bulabilirsem eğer arkadaşa yeni modem aldırmadan da yardımcı olabiliriz.
TP-Link birçok ürününü kullandım. Modem, router ve Wi-Fi adaptörü olarak hep berbat deneyim verdi. Mesela örnek 5 GHz destekli router aldım geçen sene. Oda arasında olan duvar kalın değil. Evime gelen hız 35 Mbps civarıydı şu an fiber kullanıyorum. Yan odada 15 Mbps üstünü görmedim hiç. Ve test ettiğim telefon iPhone 7 ve iPhone 6s. Şu an ASUS RT-AX82u kullanıyorum yan odada stabil 100 Mbps alıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı